Puchar Polski: siatkarki u progu kolejnej fazy rozgrywek
tauronliga.pl

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 04.02.2021, 11:45

Choć aktualnie najlepsze żeńskie zespoły siatkarskie Polski rywalizują w Lidze Mistrzyń, już w przyszłym tygodniu czekają je kolejne wyzwania. Mowa oczywiście o ćwierćfinałowych spotkaniach rozgrywek Pucharu Polski. Zapowiada to kolejne siatkarskie emocje, ale zanim to jednak nastąpi wróćmy jeszcze na chwilę do rozstrzygnięć z pierwszej fazy zmagań.

Zdecydowana większość spotkań 1/8 finału Pucharu Polski została rozegrana 20 stycznia, kiedy to do rywalizacji stanęło 14 z 16 biorących udział w rozgrywkach drużyn. W rozegranych meczach faworytki wywiązywały się ze swojej roli odnosząc przewidywane zwycięstwa. Developres SkyRes Rzeszów w szybkich trzech setach pokonał pierwszoligowy Płomień Sosnowiec oddając rywalkom w ich najlepszej partii 19 punktów. Takim samym rezultatem zakończyła się rywalizacja Chemika Police z DPD Legionovią Legionowo, choć tutaj gospodynie w jednym secie wygrały po wyrównanej walce 26:24. Bez większych problemów zwycięstwo 3:0 odniosła też Radomka Radom w starciu z pierwszoligowcem z Mielca. Ostatnim spotkaniem zakończonym takim rezultatem był mecz PTPS-u Piła, który w przegranym polu zostawił NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki grający w pierwszej lidze. Dla pilskiego zespołu była to z pewnością miła odmiana, bowiem w Tauron Lidze zdecydowanie częściej to one ponoszą porażki.

Choć wiele wskazywało na to, że problemów z szybką wygraną w swoim spotkaniu nie będą miały siatkarki Grota Budowlanych Łódź, potrzebowały one jednak czterech partii, by uporać się z Pałacem Bydgoszcz. Po pierwszym zdecydowanie wygranym secie do 12 przydarzyła im się wpadka w postaci przegranej 19:25. Kolejne dwa sety to już powrót do dominacji łodzianek na boisku i wygrane odpowiednio do 14 i 12. Ciekawie zapowiadające się starcie Commerceconu Łódź z MKS-em Kalisz nie przyniosło jednak aż tak widowiskowej walki, ale było za to pełne emocji. Pierwsze dwie partie dość pewnie zapisały na swoim koncie łodzianki, by w kolejnej przegrać do 14. Czwarty i jak się później okazało ostatni set w tym spotkaniu ponownie wygrały zawodniczki ŁKS-u zapewniając sobie awans do kolejnej rundy. Miejsce w ćwierćfinale wywalczyły sobie także zawodniczki #VolleyWrocław, jednak im końcowy tryumf z SAN-Pajdą Jarosław przyszedł niespodziewanie trudno. Wrocławianki pewnie wygrały dwie pierwsze partie, by w kolejnej roztrwonić przewagę w końcowej fazie i pozwolić rywalkom zapisać ją na swoim koncie. Rozpędzony zespół z Jarosławia szybko wypracował sobie przewagę w kolejnym secie, której mimo ambitnej walki rywalek w ostatnich piłkach nie zaprzepaścił. Sensacja wisiała w powietrzu, jednak ekipa z Wrocławia stanęła na wysokości zadania wygrywając w tie-breaku 15:12, a w całym meczu 3:2.

Ciężką przeprawę po awans do ćwierćfinału miały też w jedynym spotkaniu 1/8 rozegranym 27 stycznia siatkarki BKS-u Bielsko-Biała. Gospodynie podejmujące u siebie zespół Jokera Świecie musiały być przygotowane na zaciętą walkę, bowiem rywalki zawsze są groźne i gotowe sprawić sensację. Ta była całkiem realna, bowiem pierwsze dwie partie wygrały właśnie przyjezdne odpowiednio do 20 i do 18. Bielszczanki zmobilizowały jednak siły i po dwóch wyrównanych partiach zapisanych na swoim koncie doprowadziły do tie-breaka, w którym także były górą i po emocjonującym spotkaniu mogły cieszyć się ze zwycięstwa 3:2 i przede wszystkim z awansu.

Ciekawe widowiska i dobrą siatkówkę zapowiadają spotkania kolejnej fazy rozgrywek. Pierwsze z nich 9 lutego rozegrają Budowlani Łódź z PTPS-em Piła, co biorąc pod uwagę zmagania ligowe w roli faworytek pozwala stawiać siatkarki Grota. Kolejne dwa spotkania odbędą się już następnego dnia. Choć w starciu Radomki Radom z #VolleyWrocław można spodziewać się dosyć jednostronnego pojedynku, o tyle mecz Commerceconu Łódź z bielskim BKS-em zapowiada interesującą walkę o końcowy tryumf i awans do półfinału. Obie ekipy są bowiem waleczne i stać je na widowisko na najwyższym poziomie. Niewątpliwy hit ćwierćfinałów w postaci meczu Developresu z Chemikiem Police czeka nas 12 lutego. Kolorytu temu spotkaniu dodaje fakt, że obie drużyny będą miały za sobą rywalizację w Lidze Mistrzyń, a w ostatnim czasie lepiej prezentują się Policzanki. Pewne jest, że zmagania w ćwierćfinale dostarczą kibicom mnóstwo emocji.

Wyniki spotkań 1/8 Pucharu Polski kobiet:

ASOTRA Płomień Sosnowiec - Developres SkyRes Rzeszów 0:3 (17:25, 15:25, 19:25)

Grupa Azoty Chemik Police – DPD Legionovia Legionowo 3:0 (25:16, 26:24, 25:17)

SPS Stal Mielec – E.LECLERC MOYA Radomka Radom 0:3 (17:25, 17:25, 16:25)

NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki – Enes Ptps Piła 0:3 (18:25, 20:25, 21:25)

Grot Budowlani Łódź – Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:12, 19:25, 25:14, 25:12)

ŁKS Commercecon Łódź – Energa MKS Kalisz 3:1 (25:14, 25:19, 14:25, 25:17)

MKS San-Pajda Jarosław - #VolleyWrocław 2:3 (14:25, 17:25, 25:22, 25:22, 12:15)

BKS BOSTIK Bielsko-Biała – Joker Świecie 3:2 (20:25, 18:25, 25:22, 25:23, 15:11)

Pary ćwierćfinałowe Pucharu Polski:

Grot Budowlani Łódź – Enea PTPS Piła

E.LECLERC MOYA Radomka Radom - #VolleyWrocław

ŁKS Commercecon Łódź – BKS BOSTIK Bielsko-Biała

Developres SkyRes Rzeszów – Grupa Azoty Chemik Police

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.