Piłka nożna kobiet: polski pojedynek we francuskiej Division 1
Sabi Singh

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 05.02.2021, 20:59

Liderujące w tabeli francuskiej Division 1 Paris Saint-Germain pewnie pokonało ekipę Fleury 91. Paryżanki ograły rywalki 5:0, podkreślając swoje mistrzowskie ambicje w tym sezonie. Mecz w pełnym wymiarze czasowym rozegrały dwie reprezentantki Polski - Paulina Dudek (PSG) oraz Dominika Grabowska (Fleury 91).

W ramach 14. kolejki francuskiej Division 1 liderki tabeli, drużyna Paris Saint-Germain z reprezentantką Polski, Pauliną Dudek w składzie, udały się na przedmieścia stolicy, by tam rozegrać mecz z miejscowym Fleury 91. Obie ekipy mierzyły się ze sobą dokładnie tydzień wcześniej w Pucharze Francji, wtedy górą były piłkarki Les Parisiennes. Klub Fleury 91, którego barwy reprezentuje Dominika Grabowska, plasuje się obecnie na piątej pozycji w ligowej tabeli. Strata do liderującego PSG jest jednak spora, bo wynosi aż 18 punktów. Faworytkami tego meczu były zawodniczki Paris Saint-Germain, które liczyły na podtrzymanie zwycięskiej serii i utrzymanie pozycji lidera rozgrywek francuskiej Division 1.

Od początku spotkania piłkarki Fleury 91 próbowały stosować wysoki pressing na połowie przeciwniczek, ale paryżanki nie miały większych problemów w uwalnianiu się spod opieki rywalek. Pierwszą okazję przyjezdne stworzyły sobie już w drugiej minucie spotkania. Niecelnie główkowała najlepsza snajperka drużyny, Marie-Antoinette Katoto i piłka przeleciała tuż obok prawego słupka bramki strzeżonej przez Manon Heil. W pierwszych dziesięciu minutach meczu Paris Saint-Germain mocno naciskało rywalki, ale ekipa Fleury 91 była w stanie skutecznie odpierać ataki przeciwniczek. W 14. minucie ofiarną interwencję na linii bramkowej zanotowała prawa obrończyni gospodyń, Teninsoun Sissoko, ratując swoją drużynę przed utratą bramki. Trzy minuty później bliska szczęścia była Formiga, ale ponownie dobrze w bramce Fleury 91 interweniowała Heil. Liderki tabeli dopięły swego w 24. minucie pojedynku, a wynik otworzyła Sandy Baltimore. Skrzydłowa paryżanek wykorzystała błąd w obronie Fleury 91 i umieściła piłkę w siatce, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie. To szósty gol Baltimore w trwającym sezonie francuskiej Division 1. Chwilę później strzelczyni gola mogła podwyższyć rezultat spotkania, ale nie sięgnęła piłki dogrywanej w pole karne przez Irene Paredes. W 34. minucie przyjezdne bliskie były doprowadzenia do wyrównania. Skuteczny pressing Grabowskiej zaowocował w postaci dobrej szansy, przed którą stanęła Michelle De Jongh. Strzał pomocniczki Fleury 91 minął jednak słupek bramki strzeżonej przez Christiane Endler. W tej części spotkania wynik nie uległ już zmianie, PSG na przerwę schodziło z jednobramkowym prowadzeniem, ale gospodynie sprawiły faworytkom niemałe problemy.

Po kwadransie piłkarki obu zespołów wróciły na murawę Stade Auguste Gentelet. Mocno drugą część meczu rozpoczęły piłkarki Paris Saint-Germain i szybko mogły podwyższyć prowadzenie, ale po bałaganie we własnym polu karnym, zawodniczki Fleury 91 oddaliły zagrożenie i z tej akcji nie było już dla paryżanek żadnych korzyści. W 60. minucie spotkania liderki rozgrywek zmieniły wynik na 2:0. Bramkę dla PSG zdobyła najlepsza strzelczyni ekipy, Marie-Antoinette Katoto, wykańczając precyzyjne podanie z prawego skrzydła. Niespełna minutę później było już 3:0. Zespołową akcję drużyny na gola zamieniła Sandy Baltimore, notując tym samym dublet w tym meczu. W 70. minucie spotkania faulowana w polu karnym była Katoto. Z jedenastego metra trafiła Kadidiatou Diani. Tuż przed końcowym gwizdkiem piękną bramkę zdobyła środkowa obrończyni Les Parisiennes, Irene Paredes. Paredes przyjęła piłkę w polu karnym i uderzyła z woleja prosto z prawe okienko bramki. Manon Heil była bez szans przy tak precyzyjnym uderzeniu kapitan PSG.  Paris Saint-Germain pokonało Fleury 91 i utrzymało pozycję lidera francuskiej Division 1. W polskim pojedynku górą Paulina Dudek, chociaż Dominika Grabowska była jedną z najbardziej aktywnych piłkarek w ekipie Fleury 91. Obie reprezentantki Polski spędziły na murawie po 90 minut.

Fleury 91 – Paris Saint-Germain 0:5 (0:1)

Bramki: 24’ Baltimore, 61’ Katoto, 62’ Baltimore, 69’ Diani, 90’+1 Pareses

Fleury 91: Heil – Sandvej, Piga, Sissoko, Fernandes – Grabowska, Haupais – Bigot (77’ Chapelle), De Jongh (64’ Sonstevold), Eninger – Makanza (73’ Spetsmark)

Paris Saint-Germain: Endler – Morroni, Dudek, Paredes, Lawrence – Geyoro (80’ Brunn), Formiga – Dabritz (74’ Luana), Katoto, Baltimore (80’ Bachmann) – Diani

Żółte kartki:  27’ Fernandes, 50’ Geyoro