Koszykówka - El. ME: porażka Polek i brak awansu na EuroBasket

• Dodał: Filip Munyama
  • Data publikacji: 06.02.2021, 14:30

Tym razem ekipa z Białorusi okazała się za mocna dla polskich koszykarek. Nasze reprezentantki dzielnie wałczyły ze wschodnimi sąsiadkami, ale przegrały 80:49. Z jednym zwycięstwem zawodniczki Marosa Kovacika kończą zmagania o awans na Mistrzostwa Europy na trzecim miejscu i nie zobaczymy ich na EuroBaskecie 2021.

Polki przystępowały do spotkania z faworyzowanymi Białorusinkami z nikłymi szansami na awans do EuroBasketu. Sytuacja w grupie F tak się skomplikowała, że żeby awansować podopieczne Kovacika musiały wygrać różnicą co najmniej 28 punktów. Trener naszej reprezentacji mówił jednak przed meczem, aby nie myśleć  o odrabianiu strat, tylko skupiać się na rozegraniu tak dobrego meczu jak ostatnio, kiedy Biało-Czerwone pokonały Białorusinki 68-56.

Polki przystąpiły do rewanżu ze wschodnimi sąsiadkami w prawie identycznym składzie, jak przed trzema dniami. Lilianę Banaszak zastąpiła jedynie Julia Niemojewska. Podopieczne Kovacika nie rozpoczęły jednak tak dobrze jak w pierwszym spotkaniu. Po pięciu minutach meczu było, co prawda 8:8, jednak Białorusinki zaliczyły wtedy run 15:4. Zawodniczki Natalii Trafimavej grały zespołowo, a dobrze grą rządziła Tatsiana Liktharovich (11 punktów, 6 asyst). Druga kwarta również źle zaczęła się dla Polek. Layup Katsariny Snytsinej (14 punktów, 5 asyst) wyprowadził nasze sąsiadki na prowadzenie 36:17. Rzuty Angnieszki Kaczmarczyk i Agnieszki Skobel pozwoliły trochę zmniejszyć prowadzenie Białorusinek, jednak  Polki na przerwę i tak schodziły z 14-punktową stratą. W drugiej połowie niestety ta strata tylko się powiększała. Oprócz Snytsiny i Likthharovich dobrze radziły sobie też  Maryia Papova (10 punktów) i Anastasiya Verameyenka (11 punktów) i Białorusinki wygrały pewnie 80:49. W polskiej ekipie żadna zawodniczka nie przekroczyła bariery 10 punktów. Najwięcej (8) rzuciły Weronika Telenga i Agnieszka Skobel.

Polska - Białoruś 56:68 (12:17, 13:16, 16:13, 15:22)

Polska: Telenga 8, Skobel 8, Borkowska 7, Kastanek 7 Sklepowicz 6, Kaczmarczyk 5, Gajda 5, Rembiszewska 3, Niemojewska 0 Adamowicz 0, Dobrowolska 0, Podgórna 0

Białoruś: Snytsina 14,  Verameyenka 11, Likhtarovich 11, Papova 10, Rytsikava 8, Hasper 8, Bentley 6, Inkina 4, Vasilevich 4,Ziuzkova 2, Brych 2, Masko 0