Koszykówka - Suzuki 1LM: Czarni wciąż bez porażki u siebie, wyrównany mecz w Kłodzku
Karol Skiba / Energa Kotwica Kołobrzeg

• Dodał: Piotr Janczarczyk
  • Data publikacji: 06.02.2021, 22:56

Mecze w ramach 22. kolejki Suzuki 1. Ligi Mężczyzn w większości nie należały do wyrównanych. Górnik zdominował Księżaka, a pruszkowianie - Wisłę Chemart Kraków. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk umocnili się na pozycji lidera tabeli. TS Wisła Chemart Kraków przegrała ze Zniczem Pruszków i być może będzie zmuszona przedwcześnie zakończyć udział w rozgrywkach.

Sobotnią kolejkę rozpoczął mecz we Wrocławiu, gdzie rezerwy Śląska podejmowały Miasto Szkła Krosno. Warto dodać, że było to drugie spotkanie tych drużyn w przeciągu raptem czterech dni. W środę zespoły mierzyły się w Hali Sportowo-Widowiskowej w Krośnie w ramach zaległego meczu 7. kolejki. Wtedy górą byli gospodarze, którzy wygrali 80:77. W sobotnie popołudnie wrocławianie skutecznie zrewanżowali się rywalom, zwyciężając 85:75. Podopieczni Dusana Stojkova przez niemal 40 minut kontrolowali przebieg spotkania. Świetnie zaprezentował się Jan Wójcik, który zanotował double-double, zdobywając 22 punkty i 10 zbiórek. Dla Śląska było to dziesiąte zwycięstwo w tym sezonie, dzięki czemu wciąż pozostają w grze o miejsce premiowane udziałem w fazie play-off.

Rawlpug Sokół Łańcut pewnie pokonał zdziesiątkowaną Energę Kotwicę Kołobrzeg 92:76. Trener Rafał Frank nie miał do swojej dyspozycji Norberta Kulona, Huberta Kruszczyńskiego i Mateusza Stawiaka. Tylko nieco ponad minutę zagrał Filip Struski. Czarodzieje z wydm prowadzili w meczu nawet ośmioma punktami, lecz niemal siedmioosobowa rotacja nie potrafiła utrzymać tej przewagi. Gospodarze świetnie kryli Piotra Robaka (jednego z liderów Kotwicy), który nie trafił ani jednego rzutu z gry. Dla łańcucian było to siódme zwycięstwo z rzędu.

Decka Pelplin pokonała Zetkamę Doral Nysę Kłodzko, choć gospodarze postawili bardzo trudne warunki i nie oddali tego meczu bez walki. Do gry po kilku tygodniach przerwy wrócił Paweł Dzierżak, choć nie wystąpił on w pierwszej piątce. Nysa jeszcze na siedem minut przed końcem wygrywała z Decką, lecz to goście dzięki wygranej 19:10 ostatniej kwarcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Weegree AZS Politechnika byłą górą w starciu z Pogonią Prudnik. Zdecydowanie wygrała pierwszą kwartę i skutecznie utrzymywała wypracowaną przewagę. Gospodarze świetnie czuli się w grze z szybkiego ataku - w ten sposób zdobyli aż 17 punktów, przy jedynie dwóch oczkach rywali. Świetne zawody zaliczył Artur Łabinowicz, który w trakcie sezonu przeszedł do opolan na zasadzie transferu ze Śląska Wrocław. Zanotował on double-double, zdobywając 17 punktów i 14 zbiórek.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk pozostali niepokonani na własnym parkiecie, a tym samym umocnili się na pozycji lidera tabeli. Tym razem pokonali WKK Wrocław, które prowadziło przez większość meczu. Zawodnicy trenera Mantasa Cesnauskisa wyszli na trzecią kwartę bardzo zmotywowani i tę część gry wygrali aż 32:14. W zespole gości warto wyróżnić Piotra Niedźwiedzkiego - autora 22 punktów i 12 zbiórek. Kolejne świetne spotkanie rozegrał Jakub Musiał, który w barwach Czarnych zdobywa średnio 19 punktów na mecz.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków odniósł jedenaste zwycięstwo w ostatnich dziesięciu spotkaniach, pokonując u siebie TS Wisłę Chemart Kraków 73:59. Gospodarze znani z bardzo dobrej defensywy zatrzymali rywali w pierwszej kwarcie na jedynie siedmiu oczkach. Koszykarze Andrzeja Kierlewicza przez 40 minut kontrolowali wynik. Kolejny świetny występ zaliczył Mateusz Szwed (najlepszy zbierający ligi), który zdobył 23 punkty i 10 zbiórek. Znicz znajduje się obecnie na szóstym miejscu w tabeli, a koszykarze z południa Polski - na piętnastym. W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że krakowskiemu klubowi grozi wycofanie z rozgrywek, lecz miejmy nadzieję, że Wisła będzie miała możliwość rozegrania pozostałych spotkań w ramach Suzuki 1. Ligi Mężczyzn.

Górnik Trans.eu Wałbrzych pewnie pokonał drużynę z Łowicza 98:74. W pewnym momencie przewaga gospodarzy wynosiła aż 29 punktów. Był to drugi z rzędu słaby ofensywnie występ koszykarzy trenera Michała Spychały, którzy niejednokrotnie zdobywali prawie 100 punktów w meczu. Świetnie zaprezentował się Krzysztof Jakóbczyk - zdobywca 22 punktów.

22. kolejkę zakończyła rywalizacja w Tychach, gdzie lokalny GKS wygrał z Dzikami Warszawa 82:71. Tyszanie zdecydowanie wygrali walkę na tablicach - zebrali piłkę 35 razy, przy tylko 23 zbiórkach rywala. Fenomenalne spotkanie rozegrał Patryk Gospodarek - zdobyte 28 punktów było jego najwyższym dorobkiem punktowym w tym sezonie.

Następna kolejka Suzuki 1. Ligi Mężczyzn rozpocznie się 13 lutego. Najciekawiej zapowiada się starcie Górnika Wałbrzych z Sokołem Łańcut, a także WKK Wrocław ze Zniczem Pruszków. Do ciekawego spotkania może dojść w Kołobrzegu, gdzie Energa Kotwica niejednokrotnie potrafiła sprawić niespodziankę.