Lekkoatletyka: po trzy minima w Polsce i we Francji

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 06.02.2021, 20:50

Sześć nowych minimów na zbliżające się halowe mistrzostwa Europy wywalczyli dziś polscy lekkoatleci startujący na zawodach w kraju i za granicą. Wartościowe wyniki uzyskali też nasi juniorzy.

W kalendarzu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na dzisiaj znalazły się dwa mityngi, którym przyznano klasę mistrzowską międzynarodową: ogólnopolskie zawody lekkoatletyczne w Toruniu i 1. Halowy Sprawdzian Kontrolny w Spale. W obu miejscach oglądaliśmy wielu czołowych polskich zawodników, walczących o minima na 36. Halowe Mistrzostwa Europy. Jako pierwszy przepustkę na czempionat Starego Kontynentu zapewnił sobie Michał Haratyk, stając się pierwszym biało-czerwonym reprezentantem konkurencji technicznej, któremu udała się ta sztuka. Obrońca tytułu halowego mistrza Europy w Spale przekroczył 21 metrów (21.21 m). Chwilę potem wskaźnik w biegu na 60 m przez płotki ponownie (wcześniej uzyskał go na mityngu I klasy) wypełnił Krzysztof Kiljan (7.81 s).

W Toruniu świetny wynikiem 7.32 s popisała się Katarzyna Sokólska, wypełniając minimum PZLA co do setnej sekundy. Później popisywali się już tylko juniorzy. Kornelia Lesiewicz, która nie ukończyła jeszcze 17 lat, w biegu na 300 metrów wskoczyła na drugie miejsce polskich seniorskich tabel na tym dystansie w hali, dzięki nowemu juniorskiemu rekordowi Polski 37.33 s. Anna Matuszewicz uzyskała najlepszy od 19 lat wynik polskiej juniorki w hali w skoku w dal (6.20 m), a Mateusz Kołodziejski o centymetr poprawił własny rekord Polski U20 (2.21 m). W Spale rekord życiowy w skoku wzwyż ustanowiła Wiktoria Miąso (1.85 m), a Aneta Lemiesz wynikiem 55.39 s pobiła rekord świata weteranek (+40).

3 minima wywalczyli również polscy lekkoatleci startujący na mityngu we francuskim Metz. Na 1500 m sztuka ta udała się Marcinowi Lewandowskiemu (3:39.06) i Michałowi Rozmysowi (3:39.48), którzy zajęli odpowiednio 4. i 6. miejsce. Cieszy świetny powrót do mocnego biegania Joanny Jóźwik, która finiszowała na 3. pozycji na 800 m z czasem 2:02.19.