Podsumowanie lig: zmienne szczęście drużyn polskich koszykarzy

• Data publikacji: 08.02.2021, 11:56

W Hiszpanii i we Włoszech rozegrano ostatnią kolejkę ligowych rozgrywek przed pucharami. Polacy grali także w lidze włoskiej i VTB.

Liga hiszpańska

Bardzo trudne zadanie czekało Retabet Bilbao Basket. Ekipa Jarosława Zyskowskiego podejmowała Barcelonę. Gospodarze dobrze rozpoczęli spotkanie, wychodząc na prowadzenie 11:4. Jednak Barca szybko złapała właściwy rytm i po serii 10:0 przejęła prowadzenie. Później ekipa z Katalonii przejęła inicjatywę i pewnie sięgnęła po zwycięstwo 90:73. Dobrze zagrał Jarosław Zyskowski, który zdobył 13 punktów, czyli punkt mniej od zdobywców największej liczby oczek - Ondreja Balvina (Bilbao) i Brandona Daviesa (Barca). Barcelona jest wiceliderem tabeli, a Retabet nadal zajmuje ostatnie miejsce.

W 23. kolejce wygrały dwa inne zespoły z reprezentantami Polski. Herbalife Gran Canaria odwróciło losy rywalizacji z BAXI Manresą. Ekipa z Manresy objęła prowadzenie 8:0 i utrzymywała wysoką przewagę. W trzeciej kwarcie goście wygrywali 58:46, a po świetnym fragmencie gry ekipy Porfiro Fisaca było już 67:61 dla Gran Canarii. Ostatecznie zespół z Wysp Kanaryjskich wygrał 83:77. Reprezentanci Polski wyszli w pierwszym składzie zwycięskiej drużyny. AJ Slaughter zdobył dziesięć punktów, a Aleksander Balcerowski dwa.

Unicaja Malaga pewnie wygrała na wyjeździe 85:68 z Urbas Fuenlabradą. Adam Waczyński w niecałe 15 minut zdobył pięć punktów. W minionym tygodniu dwa zwycięstwa odniósł Real Madryt. Lider tabeli pokonał UCAM Murcię i Movistar Estudiantes. Do ekipy Studentów dołączył grający wcześniej w NBA Jose Juan Barea. Powracający po zmaganiach z koronawirusem Movistar już z nowym zawodnikiem przegrał zaległy mecz z Casademontem oraz później derby stolicy.

W hicie kolejki Lenovo Teneryfa przegrało z TD Systems Baskonia. Mecz był niezwykle wyrównany i ciekawy, a jego losy rozstrzygnęły się w końcówce. Ważne punkty dla Baskonii zdobył Pierra Henry. W ostatniej akcji meczu Marcelino Huertas nie trafił rzutu za trzy na zwycięstwo i Teneryfa poniosła piątą porażkę w sezonie. Obydwie ekipy mają bilans 17-5 i plasują się tuż za Realem i Barceloną. Przełożony został mecz San Pablo Burgos z MoraBanciem Andora. Kontrakt z zespołem z Andory do końca sezonu przedłużył Tomasz Gielo.

Casademont Saragossa - Monbus Obradoiro 83:70
Hereda San Pablo Burgos - MoraBanc Andora (przełożony)

Liga niemiecka

Dwie porażki w minionym tygodniu poniósł zespół Syntainics Mitteldeutscher. Najpierw w meczu 16. kolejki Wilki przegrały 80:95 z Brose Bamberg. Michał Michalak zdobył 19 punktów. W spotkaniu kolejnej serii gier ekipa Polaka uległa 97:103 Telekomowi Bonn. Reprezentant Polski rzucił aż 26 punktów. Michalak wrócił na pierwsze miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców. Jego zespół z powodu serii pięciu porażek z bilansem 5-11 spadł na 12. miejsce w tabeli.

Liderem jest drużyna MHP Riesen Ludwigsburg z bilansem 15-1. W hicie kolejki ekipa z Ludwigsburga pewnie wygrała 89:75 z EWE Oldenburg. Więcej emocji było w Bambergu, gdzie Brose przegrało 92:93 z Bayernem Monachium. Zwycięskie punkty dla Bawarczyków rzucił Wade Baldwin.

Liga włoska

De Longhi Treviso podejmowało trzeci w tabeli Happy Casa Brindisi. W pierwszej połowie zespół Michała Sokołowskiego dotrzymywał kroku faworytowi. Po dwudziestu minutach było 48:47 dla gości. W trzeciej kwarcie Brindisi zdobyło dwucyfrową przewagę i ostatecznie wygrało 108:90. Michał Sokołowski rzucił pięć punktów. Treviso jest na ósmej pozycji w lidze. Liderem Olimpia Mediolan, z którym kontrakt w ostatnich dniach podpisał Jakub Wojciechowski.

Liga VTB

Najważniejszy dla polskich kibiców w ten weekend był mecz w Zielonej Górze. Enea Zastal przegrał po dogrywce z Niżnym Nowogrodem. Kilka dni wcześniej mistrzowie Polski niespodziewanie wygrali z CSKA Moskwa. Mistrzowie ligi VTB sensacyjnie przegrali także w niedzielę. Ich mecz z Kalevem Talinn zakończył się wynikiem 102:107. Liderem jest Zenit St. Petersburg. Zespół Mateusza Ponitki pewnie wygrał w Mińsku ze Tsmokami 99:73, a Polak zdobył sześć punktów. Przed tygodniem w rozgrywkach zadebiutował Marcel Ponitka. Nowy koszykarz Parmy Perm zdobył 12 punktów w przegranym 69:72 meczu z Chimkami Moskwa.

Tsmoki Mińsk - Zenit St. Petersburg 73:99
Enea Zastal Zielona Góra - Niżny Nowogród 93:97
CSKA Moskwa - Kalev Talinn 102:107
Awtodor Saratow - Unics Kazań 97:110