Biegi narciarskie - MŚJ: turbo Polki! Mamy złoto i brąz w sprincie!
Tomi Makipaa/Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 09.02.2021, 12:33

Niesamowity początek mistrzostw świata juniorów dla Polski! Pierwsze w historii złoto dla naszego kraju zdobywa Monika Skinder, a na najniższym stopniu podium w sprincie klasykiem stanie Karolina Kaleta! Srebro dla Szwedki Moy Hansson. W rywalizacji mężczyzn mistrzem świata został Fin Niilo Moilanen.

Reprezentantki Polski świetną formę zasygnalizowały już w porannych kwalifikacjach sprintu klasykiem, w których najlepszy czas uzyskała Karolina Kaleta, a Monika Skinder była czwarta. Tym samym do fazy pucharowej nasze biegaczki przystępowały w roli faworytek zmagań w Vuokatti.

Zarówno Karolina Kaleta jak i Monika Skinder z łatwością wygrały swoje biegi ćwierćfinałowe. W półfinale Biało-Czerwone spotkały się w jednym wyścigu. W nim od początku do przodu wyrwała Monika Skinder, która kontrolowała sytuację. Karolina Kaleta do czołówki przebijała się z czwartej pozycji. Młodsza z naszych biegaczek na zjeździe wyminęła Rosjankę Weronikę Stiepanową i ostatecznie uplasowała się na 2. miejscu, dającym bezpośredni awans do finału. Drugi półfinał zdominowała dobrze dysponowana Szwedka Moa Hansson – druga zawodniczka eliminacji.

W biegu finałowym do polskiego duetu i Szwedki dołączyły: Finka Vilma Ryytty, Norweżka Maria Hartz Melling i Rosjanka Stiepanowa. Monika Skinder powtórzyła strategię z półfinału, czyli nie oglądając się na rywalki błyskawicznie pomknęła do przodu, narzucając jednocześnie nieosiągalne dla rywalek tempo. Polka niezagrożona dobiegła do mety i mogła się cieszyć ze zdobycia historycznego złota – w zmaganiach juniorskich polscy biegacze jeszcze nigdy nie stali na najwyższym stopniu podium.

Fantastycznie spisała się także Karolina Kaleta. Druga z Polek jak cień podążała za Moniką Skinder i Szwedką Moą Hansson. Te trzy zawodniczki szybko oderwały się od reszty stawki i było wiadomo, że walkę o medale rozegrają między sobą. Kaleta do ostatnich metrów ambitnie walczyła ze słabnącą Szwedką o srebro, jednak ostatecznie uzyskała czas o 0.02 sek. słabszy od rywalki.

W sprincie mężczyzn bezkonkurencyjny był reprezentant gospodarzy Niilo Moilanen. Fin zwyciężył z wyraźną przewagą nad Norwegiem Larsem Agnarem Hjelmesetem (+1.68) i Szwedem Emilem Danielssonem (+2.28). W finale upadł Rosjanin Władimir Rybkin, pozbawiając się tym samym szansy na walkę o podium.

Jedyny Polak w fazie pucharowej zawodów – Łukasz Gazurek – mimo ambitnej postawy zakończył zmagania na ćwierćfinale. Nasz biegacz finiszował jako czwarty w swoim biegu, z czasem zbyt słabym, by myśleć o starcie w półfinale. Ostatecznie został sklasyfikowany na 20. pozycji.

W dotychczasowej historii występów Polaków w MŚJ biegacze narciarscy zdobyli 6 medali. Historia zatoczyła dziś koło, bowiem pierwszy krążek MŚJ Biało-Czerwoni wywalczyli... w Vuokatti. To właśnie w tej miejscowości w 1992 r. na najniższym stopniu podium w biegu na 10 km techniką klasyczną stanął Ryszard Łabaj. Na kolejny juniorski sukces w biegach czekaliśmy do 2003 roku, kiedy wicemistrzostwo świata w sprincie łyżwą zdobyła Justyna Kowalczyk. Szesnaście lat później w ślady swojej trenerki poszła Monika Skinder, zdobywając srebro w sprincie klasykiem w Lahti. Przed rokiem trzy medale (dwa srebra i brąz) do dorobku reprezentacji Polski dołożyła Izabela Marcisz.