Tour de La Provence: zwycięstwo Balleriniego na otwarcie
07952814336

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 11.02.2021, 16:45

Zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu Tour de La Provence po sprincie z peletonu został Włoch Davide Ballerini (Deceuninck Quick Step). Drugie miejsce zajął Arnaud Demare (Groupama-FDJ), a podium uzupełnił Nacer Bouhanni (Team Arkea Samsic).

Pierwszy etap wyścigu to 183-kilometrowy pagórkowaty odcinek z Aubagne do Six-Fours-les-Plages. Tuż po starcie kolarzy czekała wspinaczka pod Col de l'Espigoulier (10,5 km, 5,3%), gdzie ulokowana została premia górska pierwszej kategorii. W pozostałej części trasy peleton musiał mierzyć się jeszcze z trzema premiami górskimi trzeciej kategorii, z czego ostatnia zlokalizowana została na 28 kilometrów przed końcem etapu. Pozostałą drogę do mety wyznaczały już zjazdy oraz fragmenty płaskiego terenu, co sprzyjało rozstrzygnięciu poprzez finisz z przerzedzonej grupy głównej.

Tuż po starcie od peletonu oderwała się dwuosobowa ucieczka, w której skład wchodzili Lillian Calmejane (AG2R Citroen Team) oraz Delio Fernandez (DELKO). Ich przewaga w kulminacyjnym momencie wynosiła 4:45, jednak dzięki pracy ekipy Groupama-FDJ na czele peletonu szybko zaczęła maleć. Duet został ostatecznie złapany na 72 kilometry przed metą. Na podjeździe pod Montee du Brulat (2,8 km, 8,1%) zaatakowała trójka Giulio Ciccone (Trek-Segafredo), Gianni Moscon (INEOS Grenadiers) oraz Julian Alaphilippe (Deceuninck Quick Step). Pomimo intensywnej pogoni prowadzonej przez ekipę Arkea Samsic, na 50 kilometrów przed metą przewaga uciekinierów wynosiła już 1:20. Grupka długo utrzymywała się na czele. Na 3,5 kilometra przed metą, gdy jej przewaga wynosiła już tylko 10 sekund, na atak zdecydował się Alaphilippe, a na jego kole utrzymał się jedynie Moscon. Dwójka została jednak skasowana na dwa kilometry przed metą. O rozstrzygnięciu etapu zadecydował sprint z peletonu, który padł łupem Włocha Davida Balleriniego (Deceuninck Quick Step). Drugi na metę wpadł Francuz Arnaud Demare (Groupama-FDJ), a podium uzupełnił Nacer Bouhanni (Team Arkea Samsic). Pierwszym liderem wyścigu został zwycięzca etapu.