Biegi narciarskie – MŚJ: Norweg Moerk ze złotem na 10 km łyżwą
Tomi Makipaa/Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 12.02.2021, 11:57

Złoty medal w biegu na dystansie 10 km techniką dowolną zgarnął faworyt rywalizacji – Norweg Martin Kirkeberg Moerk. Srebro dla Fina Alexandra Stahlberga, a brąz dla Kanadyjczyka Oliviera Leveille. Najlepszy z Polaków – Sebastian Bryja – uplasował się na 33. pozycji.

Bieg na 10 k stylem dowolnym podczas mistrzostw świata juniorów w Vuokatti przebiegał pod dyktando Norwega Martina Kirkeberga Moerka. Faworyt zmagań objął prowadzenie w połowie dystansu, na kolejnych punktach pomiaru czasu powiększając przewagę nad rywalami. Na mecie uzyskał rezultat 24:26.60. Bardzo dobrą dyspozycję przed własną publicznością zaprezentował Alexander Stahlberg. Fiński biegacz rozpędzał się z każdym kolejnym kilometrem trasy, co ostatecznie pozwoliło mu na zajęcie drugiego miejsca, z czasem gorszym od Moerka o niespełna 15 sekund. Na najniższym stopniu podium niepodziewanie stanie reprezentant Kanady Olivier Leveille (+27.30). Długo wydawało się, że medal w Vuokatti wywalczy także drugi z Norwegów – Jonas Vika, jednak biegacz z Kraju Fiordów bardzo osłabł w końcówce i spadł z 2. pozycji na miejsce czwarte. W czołowej „10”-tce zmagania ukończyli także: Amerykanin Zanden McMullen, Norweg Edvard Sandvik, Włoch Elia Barp, Fin Niko Anittola, Rosjanin Aleksander Iwszyn i Kanadyjczyk Thomas Stephen.

Najlepiej z Biało-Czerwonych zaprezentował się Sebastian Bryja. Polak początkowo plasował się na miejscach w trzeciej dziesiątce, jednak po połowie dystansu nieznacznie osłabł i ostatecznie ukończył rywalizację poza „30”-stką. Bryję sklasyfikowano na 33. pozycji, ze stratą niespełna dwóch minut do Moerka. W połowie stawki zameldował się Łukasz Gazurek, który był 49. Słaby występ ma za sobą 66. Robert Bugara, oraz debiutujący w mistrzostwach świata juniorów Bartosz Cielniak (81. miejsce). W rywalizacji wzięło udział 97. biegaczy.