Biegi narciarskie - MŚ-U23: złoto Izabeli Marcisz w biegu łyżwą!
Tomi Makipaa/Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 12.02.2021, 13:15

Mamy kolejny złoty medal mistrzostw świata w biegach narciarskich! Izabela Marcisz zwyciężyła w rywalizacji na 10 km techniką dowolną w kategorii do lat 23! Srebro dla Szwedki Louise Lindstroem, a brąz dla Norweżki Heddy Oestberg Amundsen.

Izabela Marcisz była jedną z faworytek rywalizacji w biegu na 10 km techniką dowolną. Lepsze FIS-punkty od Polki na liście startowej miały tylko Amerykanka Hailey Swirbul i Łotyszka Patricija Eiduka. Polka od początku biegu ruszyła mocnym tempem i plasowała się na miejscach w ścisłej czołówce. Na punkcie pomiaru czasu po 6.6 km nasza zawodniczka wyprzedzała drugą w klasyfikacji Eidukę o ponad 8 sekund oraz Norweżkę Amundsen o blisko 10 sek. W tym momencie stało się jasne, że złoto jest na wyciągnięcie ręki.

Marcisz świetnie rozłożyła siły i wytrzymała trudną końcówkę biegu. Na mecie zameldowała się z czasem 28:13.60. Srebrny medal ostatecznie trafił do Szwedki Louise Lindstroem, która miała najmocniejszy finisz. Brązowa medalistka z wczorajszego sprintu straciła do Marcisz 11 sekund. Na najniższym stopniu podium stanie Norweżka Amundsen, słabsza od Polki o blisko 20 sekund. Ostatnie kilometry biegu bardzo dały się we znaki Łotyszce Eiduce, która z medalowej pozycji spadła na 7. lokatę. Jej strata do Izy Marcisz to aż 42 sekundy. "Oczko" niżej w klasyfikacji uplasowała się najwyżej rozstawiona Hailey Swirbul.

Eliza Rucka i Magdalena Kobielusz na miejscach poza "30"-stką. Pierwsza z Polek ukończyła rywalizację na 36. pozycji, notując czas niespełna trzy minuty słabszy od Marcisz. Kobielusz była 48. Sklasyfikowano 55 zawodniczek.

Izabela Marcisz kontynuuje złote tradycje polskich biegów w rywalizacji młodzieżowców. W przeszłości dwa złote medale w tej kategorii wiekowej wywalczyły Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec.