Skoki narciarskie - PŚ: Johansson zwycięzcą kwalifikacji w Zakopanem
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 12.02.2021, 17:01

Robert Johansson został zwycięzcą piątkowych kwalifikacji na Wielkiej Krokwi. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Andrzej Stękała, który zajął piąte miejsce. W konkursie zobaczymy komplet 11 reprezentantów Polski.

Gdyby nie pandemia to zawodnicy sprawdzaliby w ten weekend obiekty olimpijskie w Zhangjiakou. Zawody w Chinach zostały odwołane, a ich miejsce w kalendarzu Pucharu Świata zajęło Zakopane. Na starcie kwalifikacji rozgrywanych na Wielkiej Krokwi stanęło 55 zawodników, w tym 11 Polaków.

Na belce pierwszy z Polaków usiadł Tomasz Pilch. Mistrz Polski wykorzystał dobre warunki, uzyskując 133 metry. Dało mu to prowadzenie po swoim skoku i pewną kwalifikację. Ostatecznie Pilch zakończył piątkowe kwalifikacje na 17. pozycji. Dziesięć metrów bliżej wylądował Stefan Hula, ale bez problemów przebrnął kwalifikacje, zajmując 32. miejsce. Nie popisał się Maciej Kot, który skoczył zaledwie 116,5 metra. Biorąc pod uwagę, że tylko pięciu zawodników odpadało, Zakopiańczyk wywalczył awans do konkursu z 44. miejsca.

Jeszcze słabiej zaprezentował się Paweł Wąsek, lądując na 113 metrze i uplasował się tuż za Maciejem Kotem. Taką samą notę miał Aleksander Zniszczoł, który osiągnął 115 metrów. Passę słabszych skoków naszych reprezentantów przerwał Klemens Murańka. Czwarty zawodnik zawodów PŚ w Willingen skoczył 131,5 metra, co finalnie dało mu 7. miejsce w kwalifikacjach. Jakub Wolny w treningach prezentował się naprawdę dobrze, jednak skok kwalifikacyjny mu nie wyszedł. Po próbie na odległość 116,5 metra zajął 47. miejsce tuż za Wąskiem i Zniszczołem.

Warunki na skoczni nie były równe. Jednym wiało pod narty, a drugim w plecy. Na wiatr z tyłu trafił m.in. Andrzej Stękała, ale wyciągnął ze skoku 126 metrów i uplasował się na 5. pozycji. Dawid Kubacki uzyskał 129 metrów przy lepszych warunkach i zajął 13. lokatę. Piotr Żyła wylądował dwa metry dalej, co przełożyło się na 10. miejsce. Kamil Stoch powtórzył jego odległość i był szósty.

Zwycięzcą kwalifikacji został Norweg Robert Johansson po pięknym skoku na 137 metr. Tuż za nim uplasował się lider PŚ Halvor Egner Granerud (133 m), a trzeci był Stefan Kraft (130,5 m).