Piłka nożna kobiet: derby Manchesteru dla The Citizens
Espandero/wikimedia commons

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 12.02.2021, 22:01

Piłkarki The Citizens pokonały Manchester United w ligowych derbach. Podopieczne trenera Garetha Taylora na Academy Stadium w dobrym stylu ograły rywalki 3:0. Dzięki temu zwycięstwu ekipa Manchesteru City przesunęła się w tabeli na drugie miejsce i wyprzedza United o jedno oczko. Piękną bramkę w tym spotkaniu zdobyła pomocniczka gospodyń, Caroline Weir.

W piątkowy wieczór na Academy Stadium Manchester City podjął Manchester United. Derby Manchesteru zapowiadały się niezwykle interesująco. Obie drużyny miały bowiem w tym meczu sporo do udowodnienia. Piłkarki The Citizens liczyły na podtrzymanie zwycięskiej passy w angielskiej FA WSL,  natomiast zawodniczki United chciały zapewnić, że niedawna porażka z Reading była tylko wypadkiem przy pracy. W miniony weekend Reading sprawiło ogromną sensację, pokonując wiceliderki rozgrywek 2:0. Piłkarki Manchesteru City w ostatniej kolejce rozgrywek zanotowały bardzo ważne zwycięstwo z głównymi rywalkami w kontekście walki o miejsce w top 3 ligi na koniec sezonu. Podopieczne trenera Garetha Taylora ograły na wyjeździe Arsenal 2:1. W piątkowych derbach oba zespoły liczyły na zwycięstwo. Biorąc pod uwagę pozycję obu ekip w ligowej tabeli oraz bilans ostatnich pięciu spotkań bezpośrednich, trudno było wskazać faworyta tego pojedynku.

Derbowe spotkanie rozpoczęło się na Academy Stadium punktualnie o godzinie 20:00 czasu lokalnego. W pierwszych pięciu minutach meczu gospodynie zdominowały posiadanie piłki, ale nie stworzyły sobie żadnej dogodnej okazji do zaskoczenia rywalek. Manchester United miał niemałe problemy z utrzymaniem się przy futbolówce. Kiedy tylko podopieczne trener Casey Stoney zdołały odzyskać posiadanie, natychmiast w pobliżu pojawiały się zawodniczki Manchesteru City i skutecznie odbierały przeciwniczkom piłkę. Obie ekipy grały dość ostrożnie, żadna ze stron nie chciała ryzykować już na samym początku derbowego pojedynku. Podopieczne trenera Garetha Taylora wymieniały między sobą dużą ilość podań i można było odnieść wrażenie, że gospodynie zamierzają uśpić czujność piłkarek w czerwono-czarnych strojach, by w pewnym momencie zaskoczyć rywalki. Pierwszą okazję do otworzenia wyniku meczu wykreowały sobie jednak piłkarki Manchesteru United. W 18. minucie Ella Toone przytomnie rozciągnęła grę, przerzucając piłkę na lewe skrzydło. Jackie Groenen zagrała prostopadłą piłkę do Leah Galton, która dośrodkowała w pole karne. Piłkę na aut wybiła Alex Greenwood, oddalając zagrożenie od własnej bramki. Obraz meczu nie zmieniał się, wciąż aktywniejsze były zawodniczki Manchesteru City. Naciski gospodyń nie ustały, a to przyniosło spodziewane efekty.

W 22. minucie ekipa The Citizens objęła prowadzenie w derbach Manchesteru. Gospodynie wykorzystały element, który jest jednym z największych atutów drużyny w tym sezonie, czyli stałe fragmenty gry. Po małym zamieszaniu w polu karnym najszybciej zareagowała Lucy Bronze i silnym uderzeniem z prawej nogi pokonała golkiperkę gości, Mary Earps. Na Academy Stadium prowadziły podopieczne trenera Garetha Taylora. Dziesięć minut później przyjezdne mogły doprowadzić do wyrównania. Hayley Ladd uderzyła z woleja, ale strzał pomocniczki Manchesteru United nieznacznie minął lewy słupek bramki strzeżonej przez Ellie Roebuck. Chwilę później gospodynie były blisko podwyższenia prowadzenia w tym spotkaniu. Ellen White otrzymała piłkę w polu karnym, uderzenie napastniczki The Citizens zostało zablokowane, ale futbolówka wróciła do White, która zdecydowała się na efektowne uderzenie przewrotką. Instynktownie w bramce interweniowała Mary Earps, ratując swoją drużynę przed utratą gola. Rezultat nie uległ już zmianie i w przerwie derbowego spotkania na Academy Stadium zasłużenie prowadziły gospodynie.

Po kwadransie obie drużyny wróciły na murawę stadionu. Doskonale tę część spotkania mogły rozpocząć piłkarki Manchesteru City. Blisko podwyższenia rezultatu derbowego pojedynku była Ellen White. Napastniczka gospodyń otrzymała piłkę w polu karnym i oddała uderzenie na bramkę przyjezdnych, ale czujnie między słupkami po raz kolejny interweniowała Mary Earps. W 55. minucie golkiperka gospodyń, Ellie Roebuck, źle oceniła odległość od piłki i została uprzedzona przez Christen Press. Amerykanka spróbowała przelobować młodą bramkarkę Manchesteru City, ale piłka poszybowała nad poprzeczką bramki. Niewykorzystana szansa zemściła się na piłkarkach Manchesteru United kwadrans później. W 71. minucie Chloe Kelly otrzymała podanie w polu karnym i oddała uderzenie na bramkę Earps. Golkiperka przyjezdnych obroniła silny strzał skrzydłowej The Citizens, ale futbolówka wylądowała pod stopami Lauren Hemp, która umieściła piłkę w siatce. Gospodynie mogły cieszyć się z dwubramkowego prowadzenia w derbach Manchesteru. Podopiecznym trener Casey Stoney zostało niewiele czasu na odrobienie strat, ale przyjezdne na pewno miały w pamięci wydarzenia z poprzedniego derbowego spotkania, kiedy to zdołały odrobić dwubramkową stratę. Jednak piłkarki Manchesteru City nie pozostawiły rywalkom żadnych złudzeń w 85. minucie spotkania. Piękną bramkę zdobyła Caroline Weir, ustalając wynik meczu na 3:0 dla gospodyń. Weir otrzymała piłkę na wysokości szesnastego metra i efektowną „podcinką” z dalekiej odległości przelobowała Mary Earps.

Trafienie środkowej pomocniczki The Citizens może być zaliczane do grona kandydatów do miana gola sezonu w angielskiej FA WSL. Zawodniczki Manchesteru United nie były już w stanie odpowiedzieć na dominację przeciwniczek i musiały uznać wyższość rywalek w derbach Manchesteru. Dzięki temu zwycięstwu Manchester City przeskoczył rywalki w ligowej tabelki. The Citizens plasują się obecnie na drugim miejscu, a podopieczne trener Casey Stoney spadły na trzecią lokatę.

Manchester City – Manchester United 3:0 (1:0)

Bramki: 23’ Bronze, 71’ Hemp, 85’ Weir

Manchester City: Roebuck – Greenwood, Dahlkemper, Houghton, Bronze – Weir (90’ Coombs), Walsh, Stanway – Hemp, White (85’ Lavelle), Kelly

Manchester United: Earps – Batlle, Turner, Turner, Thorisdottir – Zelem, Ladd (70’ Sigsworth) – Galton (45’ Hanson), Groenen, Toone (88’ Fuso) - Press

Żółte kartki: 28’ Ladd, 59’ Greenwood, 90+4’ Sigsworth