Australian Open: come back polskiego miksta
Carine06/ Wikimedia Commons

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 13.02.2021, 09:11

Iga Świątek i Łukasz Kubot rozpoczęli rywalizację w mikście od zwycięstwa. Biało-czerwoni obronili piłkę meczową w drugim secie, a swoją wyższość udowodnili w super tie-breaku. Polski duet w pierwszej rundzie turnieju pokonał australijską parę Astra Sharma i John Patrick Smith 5:7, 7:6, 10:6.

Już przed rozpoczęciem meczu można było zauważyć wiele podobieństw wśród duetów, które rywalizowały na korcie numer 13. Obie pary miały za sobą dwa wspólne turnieje i dwa razy był to występ w Australian Open (2019, 2020). Szczególnie wielki podziw budzą wyniki australijskiego duetu. Astra Sharma oraz John Patrick Smith w dwóch występach zanotowali występy w finale i półfinale tych rozgrywek. Co ciekawe na drodze do 1/2 finału w 2020 roku stanął polski duet w składzie, którego wchodzili Iga Świątek i Łukasz Kubot. W poprzednim roku to para z Antypodów okazała się lepsza, co dodawało dodatkowej motywacji dla biało-czerwonych w sobotnim starciu.

Pierwsze gemy spotkania potwierdziły, że australijska para pomimo gry z "dziką kartą" nie znalazła się w tym turnieju przypadkiem. Niespodziewanie Sharma i Smith przełamali serwis Łukasza Kubota. Polacy jednak szybko zdołali odrobić straty i wyrównali stan meczu po ośmiu rozegranych gemach. W decydującej części pierwszej partii zbyt duża liczba niewymuszonych błędów po stronie biało-czerwonych zadecydowała, że set padł łupem Australijczyków.

Druga odsłona to niemal kopia pierwszej partii - 3:0 dla pary z Antypodów i po raz kolejny przełamany serwis Kubota. Polski mikst nie zamierzał odpuszczać i skwitował to kolejnymi trzema gemami z rzędu. Od stanu 3:3 nie oglądaliśmy już żadnych przełamań, a o losach drugiego seta zadecydował tie-break. Decydującego gema lepiej rozpoczęli Świątek i Kubot, ale po chwili to Australijczycy byli jedną piłkę od meczu przy serwisie Sharmy. Od tego momentu trzy akcje z rzędu padły łupem polskiej pary, która dopisała drugą odsłonę meczu na swoje konto.

O rozstrzygnięciu spotkania zadecydował super tie-break, podczas którego biało-czerwoni nie mieli sobie równych. Australijczycy od stanu 3:3 nie potrafili znaleźć sposobu na lepiej dysponowanych w tej części meczu rywali. Ostatecznie Świątek oraz Kubot zakończyli mecz wynikiem 10:6 i udanie zrewanżowali się za porażkę w ubiegłorocznej edycji. Świątek i Kubot będą czekać na zwycięzców pary Barbora Strycova/Nikola Mektić – Hayley Carter/Sander Gille.

Iga Świątek/Łukasz Kubot (POL) - Astra Sharma/John Patrick Smith (AUS) [WC] 5:7, 7:6, 10:6