Biegi narciarskie - MŚJ: złoto Szwedek w sztafecie, Polki szóste
Tomi Makipaa/Loru Creative

Biegi narciarskie - MŚJ: złoto Szwedek w sztafecie, Polki szóste

  • Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 13.02.2021, 09:40

W rywalizacji sztafet podczas Mistrzostwa Świata Juniorów w Vuokatti najlepsze okazały się Szwedki. Srebro powędrowało do Rosjanek, a brąz do Norweżek. Polki w stawce 17 drużyn zajęły 6. pozycję, co po zeszłorocznej pechowej dyskwalifikacji jest dobrym zwieńczeniem czempionatu w wykonaniu żeńskiej kadry.

 

Faworytkami sobotnich zmagań były najlepiej prezentujące się jak do tej pory Rosjanki i Szwedki, w tym gronie stawiano również Szwajcarki. Właśnie te trzy drużyny od początku nadawały ton rywalizacji, a w czołowej grupie oprócz nich biegły sztafety Norwegii i Finlandii. Z każdym kilometrem czołówka wypracowywała sobie przewagę nad resztą stawki, a na pierwszej zmianie wynosiła ona ponad 20 sekund. Na drugim odcinku klasykiem odskoczyć zdołała ekipa rosyjska dobiegając do strefy zmian z kilkusekundową przewagą nad drużynami Szwecji i Szwajcarii. Pozostałe dwie nacje odstawały już nieco bardziej.

 

Sytuacja zmieniła się na pierwszym odcinku łyżwą, bowiem na trasie Szwedki zdołały dogonić liderujące Rosjanki, by z czasem wypracować nad rywalkami przewagę. Do strefy zmian rosyjska sztafeta dobiegła na 3. pozycji przegrywając jeszcze z odradzającymi się Norweżkami. Na ostatnim odcinku u Szwedek biegła srebrna medalistka w sprincie Moa Hansson. Kwestia złotego medalu nie była jednak przesądzona, bowiem w ekipie Rosji na trasę ruszyła złota na dystansie 5 km Weronika Stepanowa. Rosjanka ambitnie walczyła systematycznie zbliżając się do prowadzącej, jednak dystans 3.3 km okazał się zbyt krótki. Złoty medal wywalczyły tym samym reprezentantki Szwecji, które wybroniły się przed pogonią drugich Rosjanek. Na najniższym stopniu podium stanęły Norweżki, a kolejne miejsca zajęły Szwajcarki i Finki.

 

Na pierwszej zmianie w polskiej ekipie pojawiła się Daria Szkurat. Najmłodsza z naszych zawodniczek nie była w stanie nawiązać wyrównanej rywalizacji tracąc stopniowo dystans do najlepszych. Do strefy zmian przybiegła na miejscu 10., a na trasę ruszyła Monika Skinder. Złota medalistka czempionatu w sprincie bardzo mocno popracowała na swojej zmianie odrabiając dystans do najlepszych i wyprowadzając drużynę na 6. lokatę. Na kolejnym odcinku, pierwszym stylem dowolnym, na trasie pojawiła się Karolina Kukuczka. Polka co prawda dała się wyprzedzić rywalce z Niemiec kończąc swoją zmianę na 7. pozycji, jednak starta do wyższego miejsca nie była duża. Szansę na poprawienie zajmowanej lokaty dawał występ na ostatniej zmianie Karoliny Kalety. Nasza zawodniczka w biegu dystansowym zdołała wyprzedzić Niemkę i mało brakowało, by przegoniła również zawodniczkę gospodarzy. Sztuka ta jednak się nie udała i Kaleta do mety przybiegła na 6. miejscu.

 

Sztafeta kobiet 4x3.3 km na Mistrzostwach Świata Juniorów w Vuokatti:

  1. Szwecja (Maerta Rosenberg, Lisa Eriksson, Lisa Ingesson, Moa Hansson) 37:50.50
  2. Rosja (Anna Kożnichowa, Ewgenija Krupicka, Olga, Żoludewa, Weronika Stepanowa) +0.30
  3. Norwegia (Maria Hartz Melling, Emma Kirkeberg Moerk, Anna Heggen, Margrethe Bergane) +26.40
  4. Szwajcaria (Nadja Kaelin, Siri Wigger, Anja Weber, Marina Kaelin) +1:30.80
  5. Finlandia (Vilma Ryytty, Siiri Kaijansinkko, Ida Haapala, Hilla Niemela) +1:32.60
  6. Polska (Daria Szkurat, Monika Skinder, Karolina Kukuczka, Karolina Kaleta) +1:39.20

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.