Skoki narciarskie - PŚ: zwycięstwo Kobayashiego, Stękała drugi!
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 13.02.2021, 17:37

Ryoyu Kobayashi zwyciężył w konkursie indywidualnym na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Drugie miejsce zajął Andrzej Stękała, a podium uzupełnił Norweg Marius Lindvik. Dla Polaka jest to pierwsze podium Pucharu Świata w karierze.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znalazł się lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud. Norweg oddał najdłuższy skok serii lądując na 139 metrze i uzyskując notę w wysokości 138,6 punktu. Tuż za jego plecami, tracąc jedynie pół punktu uplasował się Słoweniec Bor Pavlovcic (137 m). Podium uzupełnił reprezentant Polski Andrzej Stękała, który podobnie jak Słoweniec lądował na 137 metrze. Do liderującego Graneruda tracił jedynie 4 punkty. Pierwsza seria przyniosła bardzo małe różnice punktowe w czołówce, bowiem aż do szesnastego miejsca włącznie strata do podium zamykała się w 10 punktach. Wśród polskich skoczków w tej grupie znaleźli się jeszcze: Piotr Żyła (132 m, 14. miejsce) oraz Dawid Kubacki (132 m, 15. miejsce). Awans do serii finałowej wywalczył jeszcze Kamil Stoch (127,5 m, 26. miejsce). Ta sztuka niestety nie udała się pozostałym naszym reprezentantom. Najmniej zabrakło Pawłowi Wąskowi (125,5 m), który rywalizację ostatecznie zakończył na trzydziestej drugiej pozycji. Trzydziesty szósty sklasyfikowany został Jakub Wolny, natomiast miejsca od trzydziestego ósmego do czterdziestego pierwszego zajęli kolejno: Klemens Murańka (124 m), Maciej Kot (123,5m), Tomasz Pilch (124 m) oraz Stefan Hula (123,5 m). Najniższe miejsce z biało-czerwonych przypadło Aleksandrowi Zniszczołowi (121,5 m) - czterdziesta piąta lokata.

W drugiej serii konkursu doszło do roszad w czołówce. Pozycji lidera zajmowanej po pierwszej serii nie udało się obronić Halvorowi Egnerowi Granerudowi. Norweg po skoku na 129 metrów ostatecznie uplasował się na siódmej pozycji. Zwycięzcą konkursu po raz pierwszy w sezonie został Japończyk Ryoyu Kobayashi, który oddał skok na odległość 134,5 metra. Tuż za jego plecami, na drugiej pozycji został sklasyfikowany Andrzej Stękała. Polak oddał skok na odległość 133,5 metra i stracił do Japończyka jedynie 0,3 punktu. Podium uzupełnił Marius Lindvik, który po fenomenalnym skoku na 141,5 metra przesunął się z dziesiątej lokaty. Na czwartej lokacie sklasyfikowany został Słoweniec Anze Lanisek, a piątkę zamknął Bor Pavlovcic. Wszyscy Polacy zanotowali awans względem pierwszej serii. Piotr Żyła ostatecznie zajął ósme miejsce, Dawid Kubacki jedenaste, a Kamil Stoch dwudzieste.