Piłka nożna kobiet: Copa de la Reina dla FC Barcelony!
Steffen Prößdorf

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 13.02.2021, 19:20

W finale Pucharu Królowej na Estadio La Rosaleda w Maladze spotkały się ze sobą drużyny EDF Logrono i FC Barcelony. Katalońska ekipa sięgnęła po puchar w tych rozgrywkach, pewnie pokonując rywalki 3:0. Jest to siódmy triumf podopiecznych trenera Lluisa Corteza w rozgrywkach Copa de la Reina.

Drużyna EDF Logrono to rewelacja rozgrywek. Piłkarki z północy kraju sprawiły sporą niespodziankę w półfinale, kiedy to pokonały faworyzowany Athletic Club. FC Barcelona w drodze do finału turnieju pokonała pewnie Sevillę 6:0. Dość szybko z rozgrywkami pożegnały się zeszłoroczne triumfatorki, ekipa Realu Sociedad. Obrończynie tytułu odpadły już na etapie 1/16 finału, ulegając drużynie Madryt CFF.

FC Barcelona do finału Pucharu Królowej przystąpiła po środowym zwycięstwie nad Realem Betis. W ligowym meczu rozegranym na Estadi Johan Cruyff piłkarki Blaugrany pewnie ograły rywalki 6:0.  Katalońska drużyna musi jednak radzić sobie z dość napiętym terminarzem. Finał Pucharu Królowej w Maladze to trzeci mecz, który Blaugrana rozegra w przeciągu ostatnich siedmiu dni. Trener Lluis Cortes zadbał jednak o odpowiednią rotację składem i w poprzednich spotkaniach dał odpocząć kilku podstawowym zawodniczkom. Nie zmienia to faktu, że ekipę EDF Logrono czekało w finale rozgrywek bardzo trudne zadanie. FC Barcelona na półmetku trwającego sezonu hiszpańskiej Primera Iberdrola ma już na koncie tyle goli, ile miała na koniec poprzedniego sezonu. Rozpędzoną Barcelonę niełatwo będzie zatrzymać. Co ciekawe, obie drużyny mierzyły się ze sobą dokładnie tydzień wcześniej, w ramach 19. kolejki rozgrywek hiszpańskiej Primera Iberdrola. Tego dnia zespół EDF Logrono sprawił mistrzyniom kraju niemałe problemy. Ostatecznie mecz zakończył się skromnym zwycięstwem Blaugrany, która wygrała 2:0. Jednak mecze pucharowe to osobna historia i z pewnością z takim nastawieniem do finału Copa de la Reina przystąpiły piłkarki EDF Logrono.

Spotkanie finałowe na Estadio La Rosaleda w Maladze rozpoczęło się od spodziewanej dominacji katalońskiej Barcelony. Piłkarki ze stolicy Katalonii, jak to mają w zwyczaju, od samego początku zepchnęły przeciwniczki do obrony. Blaugrana utrzymywała się przy futbolówce i szukała szans na otwarcie wyniku finałowego pojedynku. W szóstej minucie meczu zawodniczki Barcelony przeprowadziły groźną zespołową akcję, która mogła zakończyć się zdobyciem gola. Po szybkiej wymianie podań między duetem Ouahabi-Putellas, piłka trafiła do Jenni Hermoso. Napastniczka Blaugrany uderzyła jednak w sam środek bramki i futbolówkę pewnie wyłapała Pamela Tajonar. Cztery minuty później na bardzo odważną próbę przelobowania bramkarki EDF Logrono z połowy boiska zdecydowała się Patri Guijarro. Środkowa pomocniczka Barcelony dostrzegła złe ustawienie Tajonar, ale futbolówka po strzale Guijarro minęła światło bramki. W 17. minucie golkiperka Logrono popisała się podwójną interwencją, ratując swój zespół przed utratą bramki, najpierw broniąc uderzenie głową Putellas, a następnie instynktownie blokując dobitkę Guijarro. Mistrzynie kraju przeważały na murawie, umiejętnie rozciągając grę, przerzutami piłki raz na lewe, raz na prawe skrzydło boiska. W 30. minucie Lieke Martens uderzyła z linii szesnastego metra, ale strzał reprezentantki Holandii nie sprawił Tajonar żadnych problemów. Trzy minuty później na rajd prawym skrzydłem zdecydowała się Caroline Graham Hansen. Skrzydłowa Blaugrany zagrała wsteczną piłkę w pole karne do Alexii Putellas, kapitan drużyny uderzyła jednak obok bramki. W 42. minucie piłkarki ze stolicy Katalonii stanęły przed szansą na objęcie prowadzenia w finale Copa de la Reina. Podopiecznym trenera Lluisa Corteza został przyznany rzut karny. Do piłki podeszła wspomniana Putellas i pewnym uderzeniem w lewy dolny róg bramki z jedenastego metra pokonała Tajonar. Niespełna dwie minuty później zawodniczki Blaugrany podwyższyły prowadzenie. Aitana Bonmati przejęła futbolówkę w środku boiska i wykończyła indywidualną akcję bardzo precyzyjnym uderzeniem z okolic „szesnastki”. W przerwie na Estadio La Rosaleda prowadziły piłkarki FC Barcelony, choć uzyskanie dwubramkowego prowadzenia w tym spotkaniu nie przyszło katalońskiej Barcelonie łatwo.

Po przerwie FC Barcelona dążyła do podwyższenia wyniku spotkania. Naciski podopiecznych trenera Lluisa Corteza nie ustały. Ponownie z połowy boiska przelobować bramkarkę EDF Logrono próbowała Patri Guijarro. Tym razem uderzenie środkowej pomocniczki Blaugrany było celne, ale Pamela Tajonar zdołała złapać futbolówkę zmierzającą tuż pod poprzeczkę bramki. Chwilę później po raz kolejny próbowała Guijarro. Reprezentantka kraju uderzyła z dystansu., ale ponownie górą w tym pojedynku była golkiperka Logrono. Determinacja katalońskiej ekipy zaowocowała w 61. minucie finałowego spotkania. Leila Ouahabai precyzyjnie dośrodkowała z lewego skrzydła a piłkę do siatki głową skierowała Jenni Hermoso. Najskuteczniejsza zawodniczka w historii ekipy Barcelony zmieniła rezultat spotkania na 3:0 dla zespołu z Katalonii. W dalszej części meczu piłkarki Blaugrany stworzyły sobie jeszcze kilka dogodnych okazji do podwyższenia prowadzenia, ale dwie bardzo dobre szanse zmarnowała wprowadzona po przerwie na murawę Asisat Oshoala. W ostatnich dziesięciu minutach finałowego spotkania zawodniczki FC Barcelony kontrolowały przebieg boiskowych wydarzeń, wciąż wywierając presję na przeciwniczkach. EDF Logrono próbowało zaskoczyć mistrzynie kraju z kontrataku, ale obrona katalońskiej drużyny skutecznie rozbijała każdą próbę rywalek. W 88. minucie kapitan drużyny, Alexia Putellas z dalekiej odległości próbowała przelobować Pamelę Tajonar. Ale po raz kolejny golkiperka Logrono nie dała się zaskoczyć.

W ostatnich minutach spotkania nie obejrzeliśmy już żadnych bramek. W finale Pucharu Królowej na stadionie La Rosaleda w Maladze triumfowała FC Barcelona, pewnie pokonująć EDF Logrono 3:0. Piłkarki Blaugrany zdobyły swoje siódme trofeum w tych rozgrywkach, stając się drużyną z najbardziej utytułowaną ekipą w historii hiszpańskiego Pucharu Królowej.

FC Barcelona – EDF Logrono 3:0 (2:0)

Bramki: 42’ Putellas, 44’ Bonmati, 61’ Hermoso

FC Barcelona: Panos – Ouahabi (76’ Serrano), Leon, Pereira, Torrejon – Guijarro (69’ Hamraoui), Putellas, Bonmati (75’ Losada) – Martens (65’ Caldentey), Hermoso (65’ Hermoso), Hansen

EDF Logrono: Tajonar – Valderas, Cazalla, Ines, Caracas – Nyman (80’ Carol), Anita (67’ Chini), Asantewaa, Judith – Jade (78’ Rebecca), Guehai (67’ Shameeka)

Sędziowała: Zulema Gonzalez