Koszykówka - Suzuki 1LM: co działo się w 23. kolejce?
Karol Skiba / Energa Kotwica Kołobrzeg

• Dodał: Piotr Janczarczyk
  • Data publikacji: 14.02.2021, 20:03

W hitowym starciu 23. kolejki Suzuki 1. Ligi Mężczyzn Górnik Trans.eu Wałbrzych okazał się lepszy od koszykarzy z Łańcuta. WKK zdominował Znicz Pruszków, a Czarni pewnie pokonali Weegree AZS Politechnikę Opolską. We wtorek mecz w Pelplinie - Decka kontra Śląsk II.

23. kolejka rozpoczęła się w Krośnie, gdzie Miasto Szkła podejmowało Pogoń Prudnik. Zawodnicy trenera Marcina Radomskiego świetnie weszli w spotkanie, rozpoczynając je od serii 12:0. Gospodarze wygrali niemal każdą kwartę, a ich przewaga wynosiła w pewnym momencie 30 punktów. Bardzo dobrze zaprezentował się Mariusz Konopatzki, który zdobył 22 oczka i dołożył do nich pięć zbiórek i sześć asyst.

Bardzo wyrównana rywalizacja miała miejsce w Wałbrzychu. Lokalny Górnik Trans.eu po bardzo nerwowej końcówce meczu pokonał Rawlpug Sokół Łańcut 73:70. Dla obu drużyn było to ważne spotkanie w kwestii walki o możliwie najwyższe miejsce w tabeli przed rozpoczęciem fazy play-off. Wśród gości dużą rolę odegrała ławka rezerwowych, która w sumie zdobyła 35 punktów. Mimo tego wałbrzyszanie odnieśli zwycięstwo, choć na cztery sekundy przed końcem Wojciech Fraś miał szansę na doprowadzenie do dogrywki. Tym samym, Górnik przerwał passę siedmiu zwycięstw z rzędu Sokoła.

Mecze w kołobrzeskiej Hali Milenium nieco przyzwyczaiły nas do tego, że rozstrzygają się dopiero w ostatnich sekundach. Nie inaczej było tym razem - choć GKS prowadził przez większą część starcia, to jednak kołobrzeżanie byli na czteropunktowym prowadzeniu, gdy zegar wskazywał prawie cztery minuty do końca. Końcówka należała jednak do koszykarzy z Tych, którzy stosując świetną obronę w ostatniej akcji, wymusili stratę Marcina Dymały i finalnie zakończyli to spotkanie wygraną 97:72. Kotwicy nie pomógł powrót do gry Huberta Kruszczyńskiego, Norberta Kulona i Filipa Struskiego. Czy Czarodzieje z wydm będą w stanie utrzymać się w Suzuki 1. Lidze?

Elektrobud-Investment ZB Pruszków dość niespodziewanie został zdominowany we Wrocławiu i przegrał z lokalnym WKK 67:103. Gospodarze kontrolowali losy spotkania przez całe 40 minut. Duże znaczenie dla losów meczu miała dyspozycja rezerwowych obu drużyn - "ławka" WKK rzuciła 47 punktów, przy jedynie 17 rywali. Wrocławianie wygrali niemal każdy możliwy element gry - mieli więcej o 12 zbiórek i 12 asyst, a i ich skuteczność rzutów była pod każdym względem lepsza. Koszykarze trenera Tomasza Niedbalskiego wciąż pozostają w walce o pozycję wicelidera tabeli.

Mimo nieobecności Adriana Kordalskiego, Grupa-Sierleccy Czarni Słupsk zdołali pokonać Weegree AZS Politechnikę Opolską 72:60. Opolanie nie poddali jednak tego meczu bez walki i mimo tego, że wraz ze startem czwartej kwarty tracili do gospodarzy 21 oczek, to zdołali zmniejszyć tę stratę do jedynie jedenastu. Kolejny bardzo dobry występ zaliczył Artur Łabinowicz (17 pkt., 6 zb.), który jeszcze w tym sezonie reprezentował barwy ekstraklasowego Śląska Wrocław. W następnej kolejce słupszczanie zmierzą się ze Zniczem Pruszków, a Politechnika Opolska - z Miastem Szkła Krosno.

Mecz w Krakowie rozstrzygnął się na korzyść gości - KS Księżaka Łowicz. Przyjezdni okazali się lepsi od TS Wisły Chemart. Obie drużyny zacięcie rywalizowały przez 30 minut, lecz czwarta kwarta przesądziła o zwycięstwie łowiczan 91:74. Koszykarze Michała Spychały w ostatniej części gry zatrzymali rywali na jedynie 13 punktach, przy tym zdobywając aż 26. Gości do zwycięstwa poprowadził Arkadiusz Kobus - autor 24 oczek. Dla zawodników z Małopolski była to piąta przegrana z rzędu.

Za dwa dni zostanie rozegrane ostatnie spotkanie w ramach 23. kolejki Suzuki 1. Ligi Mężczyzn. Decka Pelplin na własnym parkiecie zmierzy się z TBS-em Śląskiem II Wrocław. Gospodarze prawdopodobnie wystąpią w składzie z Pawłem Dzierżakiem, który wraca do gry po kontuzji. Nie wiadomo jednak, jakiego składu można się spodziewać wśród gości - w piątkowy wieczór swoje zmagania z Suzuki Pucharem Polski zakończył ekstraklasowy Śląsk, a jeszcze w sobotę w Lublinie w konkursie wsadów wziął udział (a przy tym wygrał - przyp. red.) Jan Wójcik (czołowa postać pierwszoligowej drużyny). Która ekipa odniesie drugie zwycięstwo z rzędu?

Starcie Zetkamy Doral Nysy Kłodzko z Dzikami Warszawa odbędzie się w późniejszym terminie.