Biegi narciarskie – MŚJ: imponujący triumf Margrete Bergane, dwie Polki w TOP 30
Tomi Makipaa/Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.02.2021, 11:01

Ostatni złoty medal juniorskich mistrzostw świata w Vuokatti w zmaganiach kobiet w pięknym stylu zdobyła Norweżka Margrete Bergane. Na podium stanęły również Szwedka Lisa Eriksson i Niemka Helen Hoffmann. Karolina Kaleta i Monika Skinder ukończyły zmagania w trzydziestce, dobry występ ma za sobą także Daria Szkurat.

Wieńczący zmagania podczas mistrzostw świata juniorek bieg na 15 km techniką klasyczną ze startu wspólnego był popisem Norweżki Margrethe Bergane. Zawodniczka z Kraju Fiordów od początku rywalizacji narzuciła mordercze tempo i szybko rozerwała stawkę. Początkowo za plecami Norweżki utworzyła się grupa pościgowa, w której znalazły się trzy biegaczki szwedzkie: Moa Hansson, Maerta Rosenberg i Lisa Eriksson, Rosjanka Jewgienia Krupicka, Szwajcarka Nadja Kaelin, Chinka Dignigeer Yilamujiang i Niemka Helen Hoffmann. Bergane z każdym kilometrem trasy uciekała rywalkom i już po 6 km miała nad resztą stawki ponad 20 sekund przewagi. Norweżka kontynuowała bieg samodzielnie i niezagrożenie dobiegła do mety, odnosząc triumf w wielkim stylu. Uzyskała czas 45:37.70 i o blisko pół minuty wyprzedziła pozostałe biegaczki.

Grupa za plecami Bergane systematycznie się kurczyła. Po 10 km biegu w walce o medale liczyły się Jewgienia Krupicka, Helen Hoffman oraz Szwedki Roesenberg i Eriksson. Z czasem z sił opadła pierwsza z wymienionych reprezentantek z Kraju Trzech Koron. Pozostałe biegaczki stoczyły ze sobą walkę na finiszu. Najwięcej sił na ostatnich metrach zachowała Szwedka Lisa Eriksson i to ona wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Brąz dla Niemki Hoffmann, a bez medalu została Rosjanka, która przez większość dystansu liderowała grupce. Lokaty w dziesiątce także dla Maerty Rosenberg, Nadji Kaelin, Moy Hansson, Szwedki Lisy Ingesson, Norweżki Runy Ulvang i Szwajcarki Anji Weber.

Reprezentantki Polski nie zdołały dotrzymać kroku najszybszym na trasie rywalkom. Początkowo Karolina Kaleta i Monika Skinder utrzymywały miejsca na początku drugiej dziesiątki. Z czasem Biało-Czerwone nieznacznie spadały w klasyfikacji. Ostatecznie Kaleta finiszowała na 17. miejscu, z czasem ponad 2 minuty słabszym od Bergane, a Monika Skinder ukończyła rywalizację na 23. miejscu (+2:43.60). Na słowa uznania zasługuje dziś postawa Darii Szkurat. Najmłodsza z naszych biegaczek (rocznik 2004) w pierwszym w życiu starcie na dystansie 15 km otarła się o miejsce w trzydziestce. Młodą Polkę sklasyfikowano na 32. pozycji (+3:40.10). Dużo słabiej spisała się Karolina Kukuczka, która była dopiero 51., ze stratą blisko 6 minut do Norweżki. Bieg ukończyły 64. biegaczki, pięć kolejnych zeszło z trasy.