Koszykówka - EBLK: niespodzianka w Polkowicach, kolejna wygrana Energi
Dawid Lis

• Dodał: Dawid Lis
  • Data publikacji: 14.02.2021, 18:47

W weekend odbyły się mecze 19. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Najciekawiej w sobotę było w Toruniu, w pozostałych spotkaniach wygrywali faworyci. W niedzielę Politechnika Gdańska pewnie pokonała CCC w Polkowicach.

Po przerwie reprezentacyjnej do gry wróciła Energa Basket Liga Kobiet. Jako pierwsze na parkiet wybiegły zawodniczki Enei Poznań i Arki Gdynia. W poznańskiej hali od początku lepiej prezentowały się przyjezdne, które już po ledwie pięciu minutach prowadziły 13:5. Gospodynie jednak nie odpuszczały i odrabiały straty do mistrzyń Polski. Poznanianki dochodziły kilkukrotnie na ledwie punkt, ale prowadzić udało im się tylko w pierwszych akcjach meczu (3:2), a później cały czas szala była po stronie Arki. Po raz ostatni miejscowe były blisko rywalek w połowie drugiej kwarty, a później gdynianki zaczęły odjeżdżać i ostatecznie wygrały 93:69. To już 15. zwycięstwo Arki w obecnych rozgrywkach i wciąż mistrzynie Polski są niepokonane.

W Toruniu miejscowa Energa prezentuje się coraz skuteczniej. Nowe zawodniczki zagraniczne w końcu znalazły wspólny język z pozostałymi graczami i to przyniosło toruniankom kolejne zwycięstwo. Od początku była to wymiana ciosów z obu stron i pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem ekipy z Sosnowca. Po zmianie stron jednak miejscowe były skuteczniejsze i przed ostatnią kwartą był już remis. Decydujące dziesięć minut gospodynie zaczęły od serii 10:0, dzięki czemu zdecydowanie przybliżyły się do zwycięstwa. Wciąż jednak pozostawało jeszcze siedem minut do końca spotkania. Drużyna z Sosnowca nie miała zamiaru odpuszczać. Na 30 sekund przed końcem było 87:83, ale w samej końcówce koszykarki Energi nie dały sobie wyrwać zwycięstwa. Tym samym torunianki zanotowały trzecią wygraną w sezonie.

Choć zawodniczki GTK Gdynia cały czas czekają na swoje pierwsze zwycięstwo w EBLK, to na pewno z każdym spotkaniem zyskują cenne doświadczenie. Dodatkowo do tej ekipy dołączyła Joanna Grymek, która miała wspomóc młodzież. I te młode koszykarki w sobotę prezentowały się dobrze, od początku meczu z gorzowskim AZS-em prowadziły, co wielu odbierało jako niespodziankę. Gdynianki grały na tyle dobrze, że zdołały utrzymać prowadzenie aż do końca pierwszej połowy. GTK prowadziło 39:30 i na pewno trener Dariusz Maciejewski musiał mocno wstrząsnąć swoimi podopiecznymi w przerwie, aby przyjezdne wróciły do gry na swoim poziomie. Przerwa im pomogła, bo już trzecią kwartę akademiczki wygrały 25:7 i wyszły na pewne prowadzenie. Ostatecznie niespodzianki nie było, AZS wygrał 75:63 i nadal liczy się w walce o pierwszą czwórkę przed startem play off.

Ślęza Wrocław w tym sezonie jest zdecydowanie słabsza, niż w poprzednich latach i na razie walczy o miejsce w czołowej ósemce. Wrocławianki w sobotę zmierzyły się z Basketem Bydgoszcz. Wicemistrzynie Polski ostatnio osłabione, kolejne kontuzje w bydgoskiej ekipie powodują, że poziom ich gry nieco spadł. To było widać także we Wrocławiu, gdzie w pierwszej kwarcie z obu stron wpadło mało punktów, a więcej zdobyły miejscowe. Do przerwy jednak Basket zdołał odrobić straty i kończyć pierwszą połowę na prowadzeniu. Po zmianie stron bydgoszczanki powiększyły jeszcze swoją przewagę i do końca skutecznie pilnowały wyniku. Przyjezdne wygrały 82:71, wracając do walki o czołowe pozycje w tabeli.

Jedynym niedzielnym spotkanie był pojedynek CCC Polkowice z Politechniką Gdańską. Polkowiczanki miały szansę na pierwsze miejsce przed fazą play off, ale musiały liczyć na wpadkę Arki Gdynia. Ta jak na razie się nie przytrafiała. Wpadkę natomiast zanotowały "Pomarańczowe". W niedzielę od początku zdecydowanie lepsze były zawodniczki Politechniki, które minimalnie wygrały pierwszą kwartę, ale drugie dziesięć minut zaczęły od serii 13:0, dzięki czemu wypracowały sobie przewagę. Do przerwy było już 46:29 dla gości. Po zmianie stron nadal przyjezdne górowały nad rywalkami. Tego dnia CCC było bezsilne, a z każdą minutą koszykarki Politechniki powiększały przewagę. Ostatecznie ekipa z Gdańska wygrała aż 90:66 i tym samym zapewniła sobie miejsce w czołowej ósemce.

Wyniki 19. kolejki EBLK:
Enea AZS Poznań - VBW Arka Gdynia 69:93 (15:20, 20:25, 19:28, 15:20)
Energa Toruń - CTL Zagłębie Sosnowiec 90:83 (23:29, 18:22, 24:14, 25:18)
GTK Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 63:75 (20:16, 19:14, 7:25, 17:20)
1KS Ślęza Wrocław - KS Basket 25 Bydgoszcz 71:82 (12:10, 21:27, 19:28, 19:17)
CCC Polkowice - DGT AZS Politechnika Gdańska 66:90 (19:22, 10:24, 19:27, 18:17)