Żużel na lodzie - IMŚ: Rosjanie zdominowali walkę o medale
Walter ISACK

• Dodał: Konrad Klusak
  • Data publikacji: 15.02.2021, 09:25

Na Stadionie im. Anatolija Stiepanowa w Togliatti w dniach 13-14 lutego rozegrano dwudniowy turniej o indywidualne mistrzostwo świata w żużlu na lodzie. Na podium po raz dwunasty z rzędu w tych rozgrywkach stanęli wyłącznie zawodnicy pochodzący z Rosji. W tym roku jednak Rosjanie nie mogli startować pod swoją flagą, a wszystko to ze względu na decyzję WADA.

Już pierwszy dzień mistrzostw świata udowodnił, że tu nie będzie jednego faworyta. Dimitrij Chomicewicz tylko raz oglądał plecy rywala. Miało to miejsce w 15. wyścigu, a jego pogromcą został Dinar Waliejew. W wyścigu finałowym 36-latek odegrał się jednak i triumfował. Drugie miejsce zajął Igor Kononow, podobnie jak zwycięzca sobotnich zawodów musiał uznać wyższość tylko jednego przeciwnika. Był nim jednak właśnie Dimitrij Chomicewicz, który pokonał go dwukrotnie. Po raz pierwszy w wyścigu 11. i po raz drugi w najważniejszym - finałowym. Podium uzupełnił wcześniej wspomniany Dinar Waliejew. W finale wystąpił również Danił Iwanow, który bronił tytułu sprzed roku. Spoza zawodników z Rosji najlepiej spisał się Franky Zorn. Austriak zajął szóste miejsce z dziewięcioma punktami. Jedynym zawodnikiem, który nie reprezentował gospodarzy i wygrał wyścig okazał się być Harald Simon i było to... w jedynym biegu w którym nie startowali Rosjanie. To tylko świadczy o tym jaka przepaść dzieli resztę świata.

Drugiego dnia rywalizacji nieco lepiej spisali się Austriacy. Harald Simon i Franky Zorn otarli się o wyścig finałowy zajmując kolejno piątą oraz szóstą lokatę. Tym razem zawody zwyciężył Dinar Waliejew, którego jako jedyny w 6. wyścigu dnia pokonał Danił Iwanow. Broniący tytułu IMŚ w ice speedway'u zawodnik zakończył zawody na trzecim miejscu. Drugi, podobnie jak w sobotę był Igor Kononow, a stawkę finału uzupełnił Dimitrij Chomicewicz. Ze względu na równą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej o tytule mistrzowskim zadecydował wyścig dodatkowy, gdzie Dinar Waliejew w pokonanym polu pozostawił Igora Kononowa. Ten dwudniowy turniej można nazwać teatrem czterech aktorów. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w finale znalazło się czterech tych samych żużlowców.

Od początku rozgrywek o mistrzostwo świata w ice speedway'u królują Rosjanie. W tym roku po raz 48. na najwyższym stopniu podium IMŚ w żużlu na lodzie stanęli zawodnicy z tego kraju lub reprezentanci ZSRR. To niesamowity wynik biorąc pod uwagę, że łącznie edycji tego czempionatu było 56. Reprezenci tych nacji zdobyli już łącznie ponad 130 medali!