Podsumowanie lig: Puchar Króla dla Barcelony

• Data publikacji: 15.02.2021, 10:58

Koszykarze Barcelony zdobyli Pucharu Króla. Wygrali turniej finałowy w Madrycie, pokonując w finale Real. Puchar Włoch wywalczyła Olimpia Mediolan.

Puchar Króla

Ten tydzień w większości europejskich lig był przeznaczony na rozgrywki pucharowe. Tak było w Polsce, a także m.in. w Hiszpanii. W Madrycie w obiekcie Wizink Centre rozegrano turniej o Puchar Króla z udziałem ośmiu najlepszych zespołów w lidze po połowie sezonu zasadniczego. W fazie ćwierćfinałowej najciekawszy był ostatni mecz. Barcelona zmierzyła się z Unicają Malaga. Sensacyjnie w pierwszej kwarcie dużą przewagę zdobył zespół Adam Waczyńskiego. Unicaja prowadziła aż 29:9. Barca na przestrzeni meczu doganiała rywali i w czwartej kwarcie od stanu 62:68 zaliczyła serię 11:0. Wydawało się, że zespół z Katalonii ostatecznie wygra. Jednak Unicaja walczyła i Tim Abromaitis doprowadził do dogrywki. W dodatkowym czasie gry zdecydowanie lepsza była Barcelona, która triumfowała 103:93. Niezwykle skuteczny w zespole Unicajy był Dario Brizuela, który zdobył aż 33 punkty. Adam Waczyński w 35 minut rzucił 10 punktów. W pozostałych ćwierćfinałach faworyci nie mieli większych problemów. Real Madryt wygrał z Walencją, Lenovo Teneryfa pokonało Heredę San Pablo Burgos, a TD Systems Baskonia okazała się lepsza od Joventutu Badalona.

Ćwierćfinały:

Lenovo Teneryfa - Hereda San Pablo Burgos 87:76
Real Madryt - Walencja 85:74
TD Systems Baskonia - Joventut Badalona 96:87
Barcelona - Unicaja Malaga 103:93 (po dogrywce)

W pierwszym półfinale Real zagrał z Teneryfą. W drugiej kwarcie Lenovo miało nawet 18 punktów przewagi. Druga połowa należała jednak do Królewskich, którzy przejęli inicjatywę na parkiecie i ostatecznie wygrali 85:79. Niespodziewanie jednostronny był drugi półfinał. Barcelona była zdecydowanie lepsza od Baskonii. W końcówce meczu zespół z Kraju Basków zaczął odrabiać straty, ale na walce o zwycięstwo było już za późno.

Półfinały:

Real Madryt - Lenovo Teneryfa 85:79
Barcelona - TD Systems Baskonia 77:68

W finale kibice doczekali się starcia między Realem Madryt i Barceloną. Mecz dwóch najlepszych drużyn w Hiszpanii przebiegała pod dyktando ekipy z Katalonii. Na początku spotkania Real prowadziła 7:4, ale potem Barca zanotowała serię 14:0. Później wicelider tabeli ligi ACB tylko udowadniał swoją wyższość. W trzeciej kwarcie różnica wynosiła już ponad 20 punktów, a mecz zakończył się wynikiem 88:73. Taki przebieg rozczarował kibiców, którzy liczyli na wyrównane spotkanie. Sarunas Jasikewicius zdobył pierwsze trofeum z Barceloną. MVP turnieju został wybrany Cory Higgins.

Real Madryt - Barcelona 73:88

Puchar Włoch

W tym tygodniu rozegrano także turniej finałowy o Puchar Włoch. Rywalizację w Mediolanie zdominowali gospodarze. Koszykarze Olimpii pewnie wygrali kolejno: 80:52 Unahotels Reggio Emilia, 96:65 z Umana Reyer Wenecja i 87:59 z Carpegna Prosciutto Pesaro. W Pucharze Włoch po podpisaniu kontraktu z mistrzem Italii zadebiutował Jakub Wojciechowski. Polski koszykarz grał w każdym meczu po kilka minut. Najlepiej zaprezentował się w ćwierćfinale, gdzie zdobył 10 punktów. W półfinale rzucił dwa punkty, a w finale nie trafił do kosza.

Liga VTB

Kolejne dwa spotkania w Parmie Perm rozegrał Marcel Ponitka. Zespół byłego zawodnika Zastalu Zielona Góra dwukrotnie wygrał - 80:72 i 85:72 z Kalevem Cramo Talinn. Ponitka zdobył odpowiednio dziesięć i dwa punkty. Ważne mecze czekały jego brata, Mateusza. W meczu na szczycie Zenit St. Petersburg zmierzył się z Unicsem Kazań. Po wyrównanym i defensywnym spotkaniu Unics wygrał 59:58, ale nie odebrał Zenitowi prowadzenia w lidze. Mateusz Ponitka zdobywając 17 punktów, był liderem swojej drużyny.

W kolejnym spotkaniu ekipa z Sankt Petersburga zagrała z CSKA Moskwa. Przez większość meczu przewagę miał Zenit, ale jego zwycięstwo nie było pewne do samego końca. W końcówce kilka ważnych sekund rywalom "zabrał" Mateusz Ponitka i CSKA nie doprowadziło do wyrównania, przegrywając 71:74. Polak zdobył trzy oczka. Dzień później rozegrano mecz gwiazd. Mateusz Ponitka był kapitanem zespołu świata. Rosyjskie gwiazdy wygrały 183:162. Ponitka rzucił dwa punkty. Dla przeciwnego zespołu jego kolega klubowy Witalij Fridzon zdobył 57 punktów, rzucając 16 rzutów za trzy.

Liga niemiecka

W Niemczech nie rozgrywano pucharu, więc "przyspieszono" z rozgrywkami ligowymi. Mecze 18. i 19. kolejki miał rozegrać Mitteldeutscher Syntainics. Drużyna Michała Michalaka nie zmierzyła się jednak z Oliverem Wurzburg, który przebywa na kwarantannie. W niedzielę "Wilki" zagrały na wyjeździe z Telekomem Bonn. Pierwsza połowa była wyrównana, ale trzecią kwartę gospodarze wygrali 28:11 i w całym meczu triumfowali 83:66. Dla Mitteldeutscher to już szósta porażka z rzędu. Tym samym ekipie tej w tabeli odskoczył zespół z Bonn, a "Wilki" zbliżają się do strefy spadkowej. Niestety, jeden z najsłabszych meczów zagrał Michał Michalak. Polak wielką niemoc strzelecką przełamał dopiero na koniec trzeciej kwarty rzutem z dalekiego dystansu równo z końcową syreną. W całym meczu zdobył osiem punktów, ale nadal jest na czele klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników ligi.

Jedynym zespołem z jedną porażką pozostaje MHP Riesen Ludwigsburg. Lider w środku tygodnia wygrał z Lowen Brunszwik i Rastą Vechta, a jego kolejny mecz z Oliver Wurzburg został przełożony. Drugą porażkę w sezonie poniosła Alba Berlin. Mistrz kraju uległ 67:76 Brose Bamberg. We wcześniejszych meczach Alba pewnie wygrała 101:77 z obecnie drugim w tabeli Crailsheim Merlins oraz 80:68 z medi Bayreuth.