Australian Open: Osaka i Williams pierwszymi półfinalistkami
Tourism Victoria/ Wikimedia Commons

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 16.02.2021, 10:54

Naomi Osaka i Serena Williams pierwszymi półfinalistkami tegorocznej edycji Australian Open. Obie tenisistki w pojedynkach ćwierćfinałowych uporały się w dwóch setach ze swoimi przeciwniczkami. Osaka pokonała Su-Wei Hsieh, zaś Williams - Simone Halep. Japonka oraz Amerykanka stworzyły pierwszą parę 1/2 finału, a ich pojedynek zaplanowany jest na czwartek.

W pierwszym meczu naprzeciw siebie stanęły dwie reprezentantki państw azjatyckich. Obecność Naomi Osaki na tym etapie turnieju nie budziła żadnego zaskoczenia. W przeciwieństwie do Japonki ogromną sensację sprawiła Su-Wei Hsieh, która w wieku 35 lat awansowała po raz pierwszy (w singlu) w karierze do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego. Do tej pory Tajwanka swoje największe sukcesy odnosiła w rywalizacji deblowej.

Wtorkową batalię dużo lepiej otworzyła była liderka światowego rankingu singlistek. Osaka szybko przejęła inicjatywę na korcie co poskutkowało objęciem prowadzenia 4:1. Z każdym kolejnym gemem jej przewaga była coraz bardziej widoczna. Po upływie 36 minut od rozpoczęcia meczu 23-latka dopisała na swoje konto pierwszego seta. Druga odsłona meczu to kontynuacja bardzo dobrej gry w wykonaniu byłej zwyciężczyni Australian Open. Tajwanka była coraz bardziej bezradna wobec wyśmienitych uderzeń rywalki. Po szybkim objęciu prowadzenia różnicą trzech gemów przez Japonkę, Hsieh nie była w stanie odwrócić losów tego spotkania. Ostatecznie drugi set zakończył się wynikiem 6:2 dla Osaki, która po ekspresowym meczu zameldowała się w półfinale turnieju.

W drugim ćwierćfinale mogliśmy zobaczyć jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tenisa - Serene Williams. Rywalką Amerykanki była pogromczyni Igi Świątek - Simona Halep. 39-letnia zawodniczka triumfowała w historii turnieju już siedmiokrotnie, zaś wyżej rozstawiona Rumunka za swój najlepszy wynik w historii Australian Open może uznać finałową porażkę z 2018 roku.

Początek spotkania padł łupem 23-krotnej zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych, która prowadziła 2:0. Bardzo szybko do wyrównania doprowadziła Simona Halep i można było stwierdzić, że to Rumunka jest na fali wznoszącej. Jednak to Serena Williams sięgnęła po kolejne przełamanie, po którym pewnie utrzymywała swoje gemy serwisowe i wynikiem 6:3 dopisała pierwszego seta na swoje konto. Druga część spotkania rozpoczęła się po myśli tenisistki rozstawionej z "dwójką". Gdy wydawało się, że 10 lat młodsza Rumunka lepiej wykorzysta kondycję fizyczną w tym meczu, Amerykanka najpierw wyrównała stan drugiego seta, by po chwili objąć prowadzenie. Serena Williams po wygraniu pięciu gemów z rzędu zwyciężyła drugą partię i awansowała do 40. wielkoszlemowego półfinału w karierze.