Biathlon - MŚ: Marketa Davidova mistrzynią świata, Hojnisz 16
By Petr Slavík, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 16.02.2021, 13:45

Czeszka Marketa Davidova zwyciężyła w biegu indywidualnym podczas mistrzostw świata w słoweńskiej Poklijuce. Jako jedna z dwóch zawodniczek w stawce zanotowała bezbłędne strzelanie, co zagwarantowało złoty medal. Podium uzupełniły Szwedka Hanna Oeberg oraz Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold. Najlepsza z Polek Monika Hojnisz-Staręga zajęła pozycję 16.

Bieg indywidualny charakteryzuje się czterema strzelaniami na przemian w pozycji leżącej i stojącej. Każdy nietrafiony strzał to dodatkowa minuta doliczona do ogólnego czasu zawodniczki. Najlepiej na trasie poradziła sobie Czeszka Marketa Davidova. Wystartowała z numerem 39 i jako jedna z dwóch biathlonistek nie spudłowała ani razu. Drugą była Kazaszka Galina Vishnevskaya, ale zajęła dopiero pozycję 25, ze względu na bardzo wolny bieg. Druga na metę przybiegła Szwedka Hanna Oeberg. Mistrzyni olimpijska w tej specjalności zanotowała stratę do zwyciężczyni +27.9 sekundy. Było to spowodowane jednym nietrafionym strzałem podczas trzeciej próby. Trzeci czas na mecie zanotowała Norweżka Ingrid Landmark Tandervold +1.04.0. Jest to dość duża niespodzianka, gdyż większość spodziewała się innej zawodniczki z tego nordyckiego kraju. Jedna karna runda podczas drugiego strzelania pozwoliła Ingrid uplasować się na pozycji medalowej.

Tuż za podium sklasyfikowana została Austriaczka Lisa Theresa Hauser. Świetny bieg nie pozwolił odrobić straty strzeleckiej, gdyż Hauser podczas ostatniego meldunku na strzelnicy dwa razy nie strąciła czarnego krążka. Do tej próby była główną faworytką do triumfu w rywalizacji. Strata do Davidovej wyniosła +1.52.2 minuty. Świetny występ zanotowała z numerem 93 Rosjanka Svetlana Mironova. Dwie karne rundy i dobry bieg dało miejsce piąte w końcowym rozrachunku.

Najlepszą z Polek okazała się Monika Hojnisz-Staręga. Bardzo dobry bieg w porównaniu do ostatnich dni oraz dwie karne minuty dały miejsce 16. Po jednym spudłowanym strzale liderka naszej kadry zanotowała podczas pierwszej i ostatniej rundy. Wtorkowy występ niewątpliwie napawa optymizmem przed biegiem masowym, do którego Monika się zakwalifikowała. Kamila Żuk z pięcioma dodatkowymi minutami sklasyfikowana została na pozycji 59, a Anna Mąka również z pięcioma minutami jako 68. Kinga Zbylut nie ukończyła dzisiejszej rywalizacji.

1. Marketa Davidova (Czechy) 42:27.7 (0)