Biathlon - MŚ: Laegreid mistrzem świata w biegu indywidualnym
Steffen Prößdorf

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 17.02.2021, 16:17

Strurla Holm Laegreid (Norwegia) sięgnął po złoty medal MŚ w biegu indywidualnym na 20 km. Na podium stanęli też Niemiec Arnd Peiffer i Norweg Johannes Dale. Polacy wypadli słabo.

Na pierwszym strzelaniu wielu faworytów pudłowało. Najlepiej poradzili sobie Norwegowie. Sturla Holm Laegreid pewnie i szybko strzelił 5/5 i miał najlepszy czas na tym etapie rywalizacji. Nie zawiódł też Johannes Thingnes Boe, przegrywając ze swoim rodakiem o niespełna sekundę. Już 12 sekund do lidera tracił Słoweniec Jakov Fak. Poniżej 20 sekund straty mieli jeszcze tylko dwaj Niemcy Arnd Peiffer i Johannes Kuehn, Said Karimulla Khalili (Rosjanin startujący pod neutralną flagą) oraz Łotysz Andrejs Rastorgujevs.

Laegreid utrzymał czyste konto po dwóch strzelaniach i znacznie powiększył swoją przewagę nad rywalami. Niemiec Peiffer, który również był bezbłędny, miał gorszy czas o 30 sekund. Johannes Boe zaliczył jedno pudło i tracił do swojego rodaka 52 sekundy. Niewiele gorsze czasy mieli Artem Pryma (Ukraina), Roman Ress (Niemcy) i Quentin Fillon Maillet (Francja). Dwaj pierwsi strzelali na czysto, a Francuz miał doliczoną jedną minutę podczas pierwszego strzelania.

Po trzecim strzelaniu w czołowej trójce nie zaszły zmiany. Laegreid, Peiffer i Boe nie pomylili się ani razu, a przewaga najmłodszego z nich trochę się powiększyła. Niemiec tracił do niego 36 sekund, a Boe 58. Strata bezbłędnych Khaliliego i Prymy urosła już do minuty i dwudziestu sekund. Do walki o medale włączył się też kolejny Norweg Johannes Dale, odrabiając straty po jednym pudle na drugiej strzelnicy.

Sturla Holm Laegreid strzelił 20/20 i wypracował sobie na tyle dużą przewagę, że był już po czterech strzelaniach pewny zwycięstwa. Arnd Peiffer również nie popełnił błędu, ale słabszy bieg spowodował, że jego strata wynosiła 40 sekund. Drugie pudło dołożył natomiast Johannes Boe i został wyprzedzony przez Johannesa Dale i Quentina Fillon Maillet.

Ostatnią rundę Laegreid pobiegł spokojnie i wygrał o 17 sekund z Peifferem, zdobywając tytuł mistrza świata. Niemiec zdobył srebro, a podium uzupełnił Johannes Dale ze stratą 40 sekund do zwycięzcy. Tuż za podium uplasował się Quentin Fillon Maillet. Piąte miejsce zajął Johannes Thingnes Boe.

Polacy spisali się zgodnie z oczekiwaniami, czyli słabo. Najwyżej rywalizację zakończył Andrzej Nędza-Kubiniec, który zaliczył dwa pudła, co pozwoliło mu zająć 58. lokatę. Grzegorz Guzik na strzelnicy popełnił pięć błędów i uplasował się na 72. miejscu. Jedną karną minutę więcej miał doliczoną Marcin Szwajnos i ukończył zawody na 88. pozycji.