Narciarstwo alpejskie – MŚ: kapitalny gigant Polek! Mistrzynią Gut-Behrami
Stefan Brending (2eigth)/Wikimedia Commons

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 18.02.2021, 14:30

Piękny dzień dla polskiego narciarstwa! Maryna Gąsienica-Daniel szóstą, a Magdalena Łuczak dziewiętnastą zawodniczką świata w slalomie gigancie! Mistrzynią została, po raz drugi na tym czempionacie, Lara Gut-Behrami ze Szwajcarii. Na podium stanęły też Amerykanka Mikaela Shiffrin i Austriaczka Katharina Liensberger.

Polscy kibice czekali na ten slalom gigant. To w tej konkurencji w szczególności liczyliśmy na dobry wynik Maryny Gąsienicy-Daniel. Polka potwierdziła dobrą dyspozycję znakomicie spisując się w pierwszym przejeździe. Z czasem 2:13,79 zajmowała na półmetku kapitalną siódmą pozycję, a do prowadzącej traciła 0,57 sekundy. Niespodziewanie w czołowej trzydziestce mieliśmy dwie Biało-Czerwone. W swoim debiucie na mistrzostwach świata świetnie zaprezentowała się 19-letnia Magdalena Łuczak. Polka ze stratą 3,07 s do liderki była 25.

Ową liderką była Mikaela Shiffrin. Nie było tu niespodzianki, Amerykanka z czasem 1:13,22 prowadziła na półmetku. Jednakże sensacją było, iż druga ze stratą ledwie 0,02 s była jej rodaczka Nina O'Brien. W Pucharze Świata 23-latka jak dotąd tylko raz uplasowała się w czołowej dziesiątce, a miało to miejsce w grudniu podczas slalomu w Semmering. Bardzo niewiele traciła również trzecia Lara Gut-Behrami. Rewelacyjnie dysponowana w Cortinie Szwajcarka była od Shiffrin wolniejsza o 0,08 s. Czwarta Katharina Liensberger miała już wyraźniejszą, lecz wciąż nieszczególnie dużą stratę – 0,26 s. Dopiero 15. była jedna z głównych faworytek – Włoszka Marta Bassino. Z trasy wypadła za to jej rodaczka Federica Brignone. Nisko była też broniąca tytułu Petra Vlhova. Słowaczka ze stratą 1,17 s zajmowała 11. miejsce. Tylko dwie pozycje wyżej była natomiast Francuzka Tessa Worley.

W drugim przyjeździe świetnie spisała się Łuczak. Młoda Polka awansowała na jeszcze lepsze 19. miejsce! Na taki występ naszej narciarki w debiucie nie stawialiśmy nawet w najśmielszych snach! Świetnie jechała również Gąsienica-Daniel. Najlepsza od kilkudziesięciu lat polska narciarka zajęła ostatecznie szóste miejsce. Jednak gdyby nie jeden poważny błąd na trasie, byłaby nawet wyżej, być może otarłaby się nawet o podium. Niemniej, jest to kapitalny wynik zarówno dla niej, jak i dla polskiego narciarstwa w ogóle.

Mikaela Shiffrin nie utrzymała prowadzenia w drugim przejeździe. Złoto, drugie podczas tych mistrzostw, trafiło do Lary Gut-Behrami, która z czasem 2:30,66 o 0,02 sekundy wyprzedziła Amerykankę. Trzecie miejsce ze stratą 0,09 zajęła Katharina Liensberger. Tuż za podium, choć ze stratą aż 0,73 s do triumfatorki, uplasowała się Nowozelandka Alice Robinson. Nina O'Brien znalazła się w podobnej sytuacji, jak Gąsienica-Daniel. Jechała świetnie, jednak jeden błąd, jeszcze poważniejszy niż ten Polki, kosztował ją wiele czasu i spadła na 10. miejsce.