Skoki narciarskie - PŚ: Eisenbichler zwycięża w prologu, Stoch na podium

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 18.02.2021, 15:18

W piątkowym prologu w Rasnovie zwyciężył Markus Eisenbichler. Jako drugi uplasował się Halvor Egner Granerud, a podium zamknął Kamil Stoch.

W Rumunii stawiło się 49 zawodników. Z tego względu organizatorzy, zamiast klasycznych kwalifikacji, rozegrali prolog. Wystartowało w nim siedmiu reprezentantów naszego kraju. Z wystawienia czołowych zawodników zrezygnowały Austria i Słowenia, przysyłając do Rasnova zawodników z „zaplecza”.

W pierwszym treningu najlepszy był Halvor Egner Granerud, a tuż za nim znalazł się Dawid Kubacki. W drugim treningu Polak okazał się lepszy od Norwega, a aż czterech naszych zawodników znalazło się w pierwszej szóstce. Cała polska kadra znalazła się wśród piętnastu najlepszych.

W prologu, po oddaniu najdłuższego skoku (97 m), zwyciężył Markus Eisenbichler. Na drugim miejscu uplasował się lider klasyfikacji Pucharu Świata. Halvor Egner Granerud poleciał na 94. metr, tym samym wyprzedzając Kamila Stocha. Polak, po dobrym skoku (93 m), zajął miejsce trzecie.

Kolejnym z Polaków był Piotr Żyła, który po 94-metrowym skoku, zajął miejsce piąte. Dawid Kubacki, lądując na 91. metrze, sklasyfikowany został na miejscu jedenastym. Pozostałym reprezentantom poszło gorzej niż w drugim treningu. Klemens Murańka (93 m) i Paweł Wąsek (90 m) zajęli kolejno 17. i 23. miejsce. Andrzej Stękała również oddał słabszy skok. Po lądowaniu na odległości 89,5 metra, uplasował się na miejscu 28. Jakub Wolny, po uzyskaniu odległości nieco lepszej od kolegi z drużyny (90,5 m), uplasował się na miejscu 29.

Pozytywnym zaskoczeniem był dobry skok Karla Geigera (94 m). Niemiec, borykający się ostatnio ze spadkiem formy, zakończył rywalizację na szóstym miejscu. Dobre skoki oddali także młodzi zawodnicy – Constantin Schmid i Daniel Tschofenig. Znaczące odległości (96 i 94 m) pozwoliły im zająć miejsca w pierwszej dziesiątce. Na starcie rozgrywek nie pojawił się Ryoyu Kobayashi.