Piłka wodna - kwalifikacje do IO: poznaliśmy ćwierćfinałowe pary
Oleg Bkhambri (Voltmetro)/ Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 18.02.2021, 21:46

W najciekawszym czwartkowym spotkaniu kwalifikacji do igrzysk olimpijskich Francuzi pokonali Rumunię. Trójkolorowi dzięki zwycięstwu w ostatniej kolejce zagwarantowali sobie ostatnie wolne miejsce w ćwierćfinale turnieju. W pozostałych pojedynkach po komplet punktów sięgnęły reprezentacje Czarnogóry, Grecji, Rosji i Chorwacji.

Ostatnia kolejka fazy grupowej turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich rozpoczęła batalia w grupie A. Przed rozpoczęciem meczu Czarnogóry z Gruzją obie ekipy były pewne swoich końcowych pozycji w tej części turnieju. Drużyna z Półwyspu Bałkańskiego miała zagwarantowane pierwsze miejsce w fazie grupowej, zaś Gruzja była pewna awansu z trzeciej pozycji. Spotkanie przebiegało pod pełną kontrolą reprezentacji Czarnogóry, która dzisiejszego dnia nie forsowała tempa. Ostatecznie podopieczni Vladimira Gojkovica wygrali z Gruzinami w stosunku 11:9. Losy drugiego spotkania tej grupy wyjaśniły się już na samym początku, gdy Grecja zwyciężyła pierwszą kwartę różnicą pięciu trafień. Mimo, że dla obu drużyn wynik meczu nie miał znaczenia to Grecy postawili twarde warunki reprezentacji Kanady, która momentami wydawała się bezradna w swoich poczynaniach. Finalnie, wyżej notowana drużyna zwyciężyła 19:6.

Kolejne czwartkowe mecze w Rotterdamie to rywalizacja w grupie B. O godzinie 17.30 na placu boju o ostanie wolne miejsce w 1/4 finału powalczyli Francuzi oraz Rumunii. Początek spotkania mógł wskazywać, że podopieczni Athanasiosa Kechagiasa nie zamierzają oddać bez walki meczu z Trójkolorowymi. Rumunii otworzyli spotkanie rzucając bardzo szybko dwie bramki, ale nie zdołali trafić ponownie do bramki rywali w pierwszej kwarcie. Francuzi grali bardzo konsekwentnie w pierwszej połowie i na regulaminową przerwę schodzili z prowadzeniem pięcioma bramkami. Drużyna prowadzona przez Nenada Vukanica w drugiej odsłonie meczu powiększyła swoją przewagę i sięgnęła po drugie zwycięstwo w turnieju. Reprezentacja Francji dzięki temu awansowała do ćwierćfinału rozgrywek.

W przedostatnim meczu dnia do rywalizacji przystępowali Rosjanie oraz gospodarze turnieju, Holendrzy. Mecz od samego początku toczył się na bardzo wysokim poziomie, ale stroną przeważającą była reprezentacja Rosji. Nederlandczycy nie dawali za wygraną, jednakże to reprezentanci Sbornej zachowali więcej zimnej krwi na końcówkę spotkania i zwyciężyli 11:10. Rosjanie mogą zawdzięczać wygraną swojemu golkiperowi, który bronił z ponad 55% skutecznością. Wiktor Iwanow obronił 12 z 22 rzutów. W ostatnim meczu fazy grupowej Chorwaci podejmowali Niemców. Mecz nie miał żadnego wpływu na ostateczne miejsca w grupie B. Reprezentanci Niemiec zakończyli swój udział w turnieju kwalifikacyjnym porażką w stosunku 8:22.

W piątek odbędą się mecze ćwierćfinałowe.  O godzinie 14 walkę o półfinał rozpoczną reprezentacje Holandii i Czarnogóry, dwie godziny później Francja podejmie Grecje, o 18 Chorwaci skrzyżują rękawicę z reprezentacją Gruzji, a na zakończenie dnia Kanadyjczycy zagrają z Rosjanami.