Narciarstwo alpejskie – MŚ: drugie złoto Faivre'a! Dramat Pinturault!
France Olympique/Flickr

• Dodał: Szymon Frąckiewicz
  • Data publikacji: 19.02.2021, 14:45

Mathieu Faivre wygrał slalom gigant w Cortinie, a więc zdobył swoje drugie złoto podczas tych mistrzostw. Zawodów nie ukończył prowadzący na półmetku faworyt – Alexis Pinturault. Na podium obok Francuza stanęli Luca de Aliprandini z Włoch i Marco Schwarz z Austrii. Dla reprezentanta gospodarzy to dość niespodziewany życiowy sukces.

Po pierwszym przejeździe piątkowego giganta prowadził Alexis Pinturault. Francuz uzyskał czas 1:17,55, który dawał mu bezpieczną przewagę 0,4 sekundy nad Lucą de Aliprandinim. Włoch, który ściga się od wielu lat, wielokrotnie kończył zawody Pucharu Świata, lecz nigdy nie stał na podium, dlatego stał się po tym przejeździe nadzieją gospodarzy na niespodziewany medal. Trzeci ze stratą 0,56 s był Alexander Schmid z Niemiec. Ledwie 0,02 s za nim uplasował się Francuz Mathieu Faivre. Piąty Loic Meillard ze Szwajcarii tracił już wiele – 1,25 s. Broniący tytułu Henrik Kristoffersen nie radzi sobie w tym sezonie i w Cortinie nie nastąpiło przełamanie ze strony Norwega. Na półmetku był dopiero 15. co w zasadzie przekreśliło jego szanse na medal.

W drugim przejeździe trudna trasa zapewniła niesamowite emocje. Zawodów nie zdołał ukończyć Pinturault, a na pierwsze miejsce awansował drugi z Francuzów – Mathieu Faivre. Na miejscu dającym srebrny medal utrzymał się Luca de Aliprandini, dla którego jest to życiowy sukces. Podium zamknął Austriak Marco Schwarz, który awansował na trzecie miejsce z piątego. Na czwartym miejscu zawody zakończył Filip Zubcić, który awansował z odległej 11. pozycji. Na uwagę zasługuje też Adam Zampa. Słowak z 20. miejsca przesunął się na ósme.