Skoki narciarskie - PŚ: miksty dla Norwegii, Polska siódma
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

Skoki narciarskie - PŚ: miksty dla Norwegii, Polska siódma

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 20.02.2021, 11:17

O zwycięstwo w konkursie mikstów od początku walczyły drużyny Norwegii i Słowenii. Ostatecznie w Rasnovie triumfowała ta pierwsza o 23,4 punktu. Na podium znalazła się też Austria. Polska w składzie: Anna Twardosz, Kamil Stoch, Kamila Karpiel i Dawid Kubacki uplasowała się na siódmej lokacie.

 

Miksty w Pucharze Świata odbyły się do tej pory dwa razy: w 2012 i 2013 roku w Lillehammer. W pierwszych najlepsi byli Norwegowie, a w drugich zawodach najlepsza okazała się drużyna Japonii. Tym razem konkurs drużyn mieszanych odbył się na obiekcie normalnym w Rasnovie. Polacy wystawili najmocniejszy na ten moment skład z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim, a żeńską część drużyny stanowiły Kamila Karpiel i Anna Twardosz.

 

Anna Twardosz rozpoczęła w naszej drużynie od skoku na odległość 84 metrów, co dało siódme miejsce w pierwszej grupie przed Francją i Rumunią. Na prowadzenie drużynę Słowenii wyprowadziła Nika Kriznar po świetnym skoku na 95 metr. Maren Lundby (Norwegia) wylądowała trzy metry bliżej i straciła do Słowenki 3,1 punktu. Trzecia Eva Pinkelnik (Austria) osiągnęła 87,5 metra, a jej strata wynosiła już 17,6 pkt.

 

Kamil Stoch w drugiej grupie sporo odrobił, uzyskując najlepszy wynik. Oddał skok na odległość 94 metrów, co pozwoliło awansować naszej drużynie na czwarte miejsce. Do trzecich Austriaków traciliśmy tylko 0,4 pkt, u których Daniel Tschofenig skoczył 91 metrów. Zdecydowanie odskoczyli reszcie Słoweńcy i Norwegowie. Cene Prevc wylądował pół metra dalej od Stocha i utrzymał prowadzenie swojej drużyny. Daniel Andre Tande uzyskał 92 metry. Do liderów Norwegia traciła 8,7 pkt.

 

Kamila Karpiel zgodnie z przewidywaniami poniosła straty, lądując na 82 metrze. Spowodowało to, że wróciliśmy na siódme miejsce. Świetnie prezentowali się Słoweńcy. Tym razem Ema Klinec uzyskała 94 metry, dzięki czemu jeszcze powiększyła przewagę nad drugą Norwegią do 11,9 punktu. Silje Opseth wylądowała metr bliżej niż Klinec. Jednak najdalej poszybowała Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (96 m) i utrzymała trzecie miejsce drużyny austriackiej.

 

Dawid Kubacki powtórzył odległość Kamila Stocha, co sprawiło, że wyprzedziliśmy Rosję i na półmetku rywalizacji Polska zajmowała szóstą lokatę. Na prowadzenie reprezentację Norwegii wyprowadził Halvor Egner Granerud, który oddał najdłuższy skok (97 m). Zadanie ułatwił mu Ziga Jelar, skacząc 10 metrów krócej, przez co strata Słoweńców po pierwszej serii wynosiła 9,7 pkt. Na trzecie miejsce przesunęła się Japonia za sprawą Ryoyu Kobayashi'ego (94 m). Austria do podium traciła tylko 0,7 pkt.

 

W drugiej serii Anna Twardosz zaprezentowała się bardzo podobnie jak w pierwszej, uzyskując 93,5 metra. Spadliśmy po tej próbie na siódme miejsce za Rosję. Nika Kriznar poszybowała na odległość 96,5 metra i Słowenia powróciła na pozycję lidera. Maren Lundby skoczyła pięć metrów bliżej, a strata Norwegii do Słowenii wynosiła zaledwie 1,9 pkt. Na trzecie miejsce awansowała Austria, w barwach której Eva Pinkelnik uzyskała 90,5 metra.

 

Kamil Stoch poprawił się w stosunku do pierwszego skoku o metr i dzięki temu wyprzedziliśmy Rosję i Niemców. Norwegia i Słowenia w dalszym ciągu się tasowały. Daniel Andre Tande osiągnął 95,5 metra, metr więcej od Cene Prevca. Skandynawowie powrócili na prowadzenie z przewagą 2,3 pkt. Trzecia Austria po skoku Daniela Tschofeniga na 92 m traciła już 33,3 pkt.

 

Fatalnie skoczyła w drugiej serii Kamila Karpiel (75,5 m) i znów wróciliśmy na siódme miejsce. Przed ostatnią grupą Norwegia i Słowenia zrównały się punktami. Trzecie miejsce utrzymywała Austria. Dawid Kubacki prezentował się tak samo jak Stoch (95 m), ale nie wystarczyło to do wyprzedzenia Rosjan i zakończyliśmy konkurs na siódmym miejscu. Manuel Fettner (93,5 m) obroni się przed Kobayashim (96 m). Austria zajęła trzecie miejsce, a Japonia musiała zadowolić się czwartą pozycją. Ziga Jelar uzyskał tylko 87 metrów, przegrał z Granerudem (96,5 m) i to Norwegia wygrała ten konkurs.

 

Wyniki:

1. Norwegia 968,7 pkt

2. Słowenia 945,3

3. Austria 924,6

4. Japonia 920,8

5. Niemcy 875,8

6. Rosja 861,2

7. Polska 856,9

8. Francja 785,5