Bundesliga: Revierderby dla Borussi!
Autor/Creative Commons

• Dodał: Hubert Dondalski
  • Data publikacji: 20.02.2021, 20:28

Jedne z najsłynniejszych derbów w piłkarskim świecie dla Dortmundu! W ramach 22. kolejki Bundesligi FC Schalke 04 podejmowało na własnym stadionie odwiecznego rywala – Borussie Dortmund. Po bardzo ładnym spotkaniu to BVB wyszło zwycięsko, wygrywając aż 4:0! Fantastyczną bramką nożycami popisał się niesamowity Erling Haaland.

Revierderby zaczęły się bardzo otwarcie – obie ekipy podeszły do tego meczu bardzo ofensywnie i piłka krążyła od bramki do bramki. Bardzo dobrą okazję na zdobycie gola miał Jadon Sancho, ale jego strzał został obroniony przez Fährmanna. Sytuacja w spotkaniu ustabilizowała się i to Borussia przeważała w posiadaniu piłki, a Schalke zostało zmuszone do cofnięcia się na własną połowę. Nie przeszkodziło to gospodarzom w wyprowadzaniu groźnych kontrataków.

Po dwudziestu minutach meczu na Veltins-Arena spotkanie dalej stało na wysokim, ofensywnym poziomie i można było wyczuć rangę derbów Zagłębia Ruhry. Gospodarze byli nastawieni na kontrataki, zaś goście próbowali przebić się przez obronę rywali atakiem pozycyjnym. FC Schalke 04 nie miało przypisanego szczęścia na ten mecz – przed spotkaniem kontuzji nabawił się Skhodran Mustafi, a w trakcie meczu boisko musiał opuścić Ralph Fährmann. Czujność jego następcy – Langera przetestował Delaney potężnym strzałem z dystansu, ale golkiper gospodarzy pewnie obronił to uderzenie. W 42. minucie Schalke rozgrywało akcję od własnej bramki i fatalny błąd popełnił Stambouli, który stracił futbolówkę pod własnym polem karnym. Piłka trafiła pod nogi Jadona Sancho, który potężnym strzałem pokonał Langera i wyprowadził Borussie na prowadzenie! Dwie minuty później Sancho dośrodkował w pole karne, piłka trafiła do Haalanda, a młody Norweg fantastycznym, ekwilibrystycznym strzałem nożycami pokonał bramkarza Schalke! Cóż za cudowny gol! Chwilę później arbiter tego spotkania zakończył tą bardzo dobrą pierwszą połowę.

Druga połowa rozpoczęła się równie otwarcie, jak pierwsza. W 50. minucie gospodarze mieli doskonałą okazję na to, aby złapać kontakt, ale Serdar uderzył w słupek z bliskiej odległości. Schalke ruszyło za ciosem i dwie minuty później Hoppe wykorzystał błąd Hummelsa, ale przegrał pojedynek sam na sam z Hitzem. Piłkarze Christiana Grossa starali się zdobyć bramkę, ale bezskutecznie. Dodatkowo nadziali się na kontratak gości – kombinacyjną akcję przeprowadził Reus z Guerreiro, która zakończyła się bramką Portugalczyka. Schalke na łopatkach.

Trzecia bramka sprawiła, iż obraz meczu zmienił się diametralnie – Borussia kontrolowała grę, natomiast piłkarze Schalke zaczęli grać bardzo agresywnie, faulując dortmundczyków, którzy nie pozostawali dłużni. W 79. minucie Borussia zamknęła sprawę wyniku – po zgrabnej akcji prawą stroną przedarł się Bellingham, który dośrodkował w pole karne, a do pustej bramki piłkę skierował niezawodny Erling Haaland. Drużyna gości już do końca spotkania kontrolowała wydarzenia na boisku. Borussia Dortmund zyskała cenne 3 punkty potrzebne do walki o przyszłoroczną Ligę Mistrzów. Natomiast FC Schalke 04 prawdopodobnie pożegna się z Bundesligą.

FC Schalke 04 – Borussia Dortmund 0:4 (0:2)

Bramki: 43’ Sancho, 45’, 79' Haaland, 60' Guerreiro

FC Schalke 04: Fährmann (31’ Langer) – Becker, Oczipka, Thiaw, Kolašinac – Stambouli, Serdar, William, Boujellab, Harit – Hoppe (66' Raman)

Borussia Dortmund: Hitz – Morey (83' Meunier), Can, Hummels, Guerreiro – Delaney (83' Moukoko), Dahoud (80' Reyna)- Brandt (61' Bellingham), Reus (80' Reinier), Sancho – Haaland

Żółte kartki: 14’ Hoppe, 67' Kolašinac - 63' Bellingham, 64' Dahoud

Sędzia: Daniel Siebert