Narciarstwo alpejskie - MŚ: Foss-Solevaag najlepszy w slalomie na zakończenie mistrzostw!

• Dodał: Rafał Judka
  • Data publikacji: 21.02.2021, 14:31

Sebastian Foss-Solevaag zdobywa złoto w slalomie mężczyzn. Dla Norwega to drugi medal z najcenniejszego kruszcu na tych mistrzostwach, pierwszy zdobył w zawodach drużynowych. Na drugim stopniu podium stanął Austriak Adrian Pertl, a brąz zdobył Henrik Kristoffersen.

Niedziela była ostatnim dniem zmagań na mistrzostwach świata w Cortina d'Ampezzo. Ostatnią konkurencją, w której nie znaliśmy najlepszego alpejczyka był slalom. Faworyci startowali oczywiście z początkowymi numerami startowymi w pierwszym przejeździe. Wśród nich byli m.in. Francuz Alexis Pinturault, Norweg Foss-Solevaag, Szwajcar Ramon Zenhaeusern czy Austriak Henrik Kristoffersen.

Pierwsza część zawodów była bardzo wyrównana. Aż 14 zawodników zmieściło się w stracie 1 sekundy, a czołową czwórkę dzieliło mniej niż 0.2 sekundy. Co ciekawe, na czele znajdował się Austriak Adrian Pertl, którego najlepszym wynikiem w slalomie w Pucharze Świata było trzecie miejsce rok temu w Chamonix. Tuż za nim zameldował się reprezentant gospodarzy Alex Vinatzer, a trójkę zamykał Foss-Solevaag. Faworyci Kristoffersen i Pinturault tracili odpowiednio 0.38 i 0.41 sekundy.

W drugim przejeździe mieliśmy zmianę standardowej procedury, kiedy to najpierw widzimy zawodników z miejsc 1-30 w odwróconej kolejności. Z powodu wysokiej temperatury organizatorzy zdecydowali się wypuścić na początku tylko pierwszą 15-stkę. Jako pierwszy czołówkę odważnie zaatakował Daniel Yule i Marco Schwarz, ale dopiero Kristoffersen popisał się czasem dającym mu fotel lidera. Po fatalnych przejazdach Noela i Jakobsena na starcie stanął Foss-Solevaag, który wykręcił najlepszy czas drugiego zjazdu, co dało mu złoto. Włoch Vinatzer nie wytrzymał ciśnienia, a Adrian Pertl stracił przewagę z pierwszego przejazdu i zakończył rywalizację na drugim miejscu ze stratą 0.21 sekundy.