Liga Europejska EHF: mistrzynie Polski przegrały w Togliatti i odpadły z europejskich pucharów
PressFocus

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 21.02.2021, 16:10

W 6. kolejce fazy grupowej Ligi Europejskiej EHF szczypiornistki MKS-u Perła mierzyły się na wyjeździe z rosyjską HC Ładą Togliatti. Zwycięstwo w tym meczu zagwarantowałoby lubliniankom awans do ćwierćfinału europejskich rozgrywek. Natomiast drużyna z Togliatti postawiła mistrzyniom Polski bardzo trudne warunki i zwyciężyła to spotkanie 30:24, eliminując lubelski zespół z Ligi Europejskiej EHF.

Niedzielna konfrontacja rozpoczęła się nieźle dla lubelskiej ekipy. Po skutecznej interwencji Mariny Razum przyjezdne wyprowadziły szybki atak, który celnym rzutem zakończyła Marta Gęga. Dzięki temu trafieniu Perełki prowadziły 3:1. W kolejnych akcjach mistrzynie Polski miały spore problemy z finalizacją akcji, co zostało konsekwentnie wykorzystane przez rosyjską drużynę. Od stanu 4:2 gospodynie rzuciły pięć bramek z rzędu i w 12. minucie na tablicy wyników widniał rezultat 7:4 na ich korzyść. Szkoleniowiec biało-zielonych szybko zareagował, prosząc o przerwę, po której jego podopieczne zmniejszyły straty. Wskutek dobrego zagrania Joanny Szarawagi przewaga rywalek stopniała do jednego trafienia (7:6). W kolejnym fragmencie polski zespół nie potrafił doprowadzić do remisu. Coraz lepiej w bramce gospodyń prezentowała się Anastasiia Lagina, a jej skuteczne obrony pozwalały ekipie z Togliatti na odbudowanie różnicy. W 24. minucie po skutecznym rzucie Olgi Shcherbak Rosjanki prowadziły 14:8. Przyjezdne nie dały za wygraną i w końcówce pierwszej części zbliżyły się do rywalek. Na półmetku rywalizacji zawodniczki Łady miały cztery bramki przewagi (17:13).

Na początku drugiej części w poczynania obu drużyn wkradł się chaos. Szybciej z kryzysu wyszły lublinianki. Po skutecznym rzucie Patrycji Królikowskiej gospodynie prowadziły już tylko 18:16. W 41. minucie dzięki rzutowi karnemu zamienionemu na bramkę przez Valerię Kirdiashevą na tablicy wyników widniał rezultat 21:17 dla Rosjanek. Przyjezdne po raz kolejny w tym spotkaniu zmniejszyły straty, doprowadzając do stanu 23:22. Gdy wydawało się, że podopieczne Kima Rasmussena do ostatniej syreny powalczą o awans do kolejnej fazy europejskich rozgrywek, zespół z Togliatti wyraźnie odskoczył, wykorzystując nieskuteczność rywalek. W 56. minucie wskutek trafienia Viktoryi Shamanouskayi przewaga gospodyń wzrosła do czterech bramek (27:23). Ostatecznie rosyjska drużyna zwyciężyła 30:24. Ta porażka zakończyła udział mistrzyń Polski w Lidze Europejskiej EHF. Lubelska ekipa rozegrała sześć spotkań w fazie grupowej tych rozgrywek, notując bilans dwóch zwycięstw, jednego remisu i trzech porażek.

HC Łada Togliatti - MKS Perła Lublin 30:24 (17:13)

HC Łada Togliatti: Lagina, Dereven - Kirdiasheva 8, Fomina 5, Nikitina 4, Shamanouskaya 4, Reshetnikova 3, Shcherbak 2, Barynina 1, Ganicheva 1, Kakmolia 1, Arishina 1, Golubeva, Blokhina, Zhilinskaite, Novoselova.

MKS Perła Lublin: Razum, Gawlik, Wdowiak - Nosek 6, Gęga 5, Anastacio 4, Szarawaga 4, Królikowska 3, Malović 2, Vinyukova, Rosiak, Nocuń, Tatar, Więckowska, Gadzina, Olek.