Piłka wodna - kwalifikacje IO: bilety do Tokio rozdane!
Department for Digital, Culture, Media and Sport/Flickr

• Dodał: Izabela Szukowska
  • Data publikacji: 21.02.2021, 17:09

W Rotterdamie zakończył się światowy turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Tokio. Z jedenastu drużyn wyłoniono trzy ekipy, które otrzymały przepustki na IO. Latem o medale w stolicy Japonii powalczą Czarnogóra, Grecja oraz Chorwacja.

Turniej kwalifikacyjny odbywał się w dniach 14-21 lutego i miał charakter uzupełniający. Start na igrzyskach zapewnili sobie uprzednio: Japonia (gospodarz), Serbia (zwycięzcy Ligi Światowej 2019), Włochy i Hiszpania (kolejno mistrzowie i wicemistrzowie świata), Węgry (mistrzowie Europy), Stany Zjednoczone (zwycięscy Igrzysk Panamerykańskich), Kazachstan (zwycięzcy Igrzysk Azjatyckich 2018), a także przedstawiciele Oceanii i Afryki - Australia oraz RPA.

W mieście leżącym na zachodzie Holandii mierzyło się 11 drużyn. Początkowo w turnieju mieli brać udział jeszcze reprezentanci Turcji, jednak ze względu na stwierdzenie w ich szeregach zakażenia SARS-CoV-2, wykluczono ich kandydaturę. Drużyny podzielono na dwie grupy. Miejsca po fazie wstepnej prezentowały się następująco:

6. Niemcy

Biorąc pod uwagę powyższe rozstawienie, w ćwierćfinale zobaczyliśmy Czarnogórę z Holandią (13:7), Gruzję z Chorwacją (6:15), Grecję z Francją (17:14) oraz Kanadę z Rosją (9:17). W sobotę 20 lutego półfinały wyłoniły dwie drużyny (Czarnogóra, Grecja), które mimo niełatwych przeciwników sprostały zadaniu i nie zawiodły swoich trenerów. Przegrani 1/2 finału zagrali w niedzielę o trzecie miejsce i bilet do Tokio.

Gruzja - Kanada

W ostatni dzień kwalifikacji rozegrano cztery spotkania. O godzinie 10.00 Gruzini powalczyli z Kanadą o siódmą lokatę. W trakcie pierwszej kwarty padł skromny wynik 4:2 na korzyść Europejczyków. Druga część przyniosła już śmielszy wynik (8:3), a dwie kolejne to bilans 3:2 i 3:3. Choć mecz nie należał do najbardziej spektakularnych, wynik 18:10 zagwarantował ósme miejsce Kanadyjczykom.

Holandia - Francja

W południe, w meczu honorowym spotkały się reprezentacje Holandii oraz Francji. Ekipy już wcześniej straciły szansę na wyjazd do Tokio, jednak nie powstrzymało ich to przed walką do ostatniego sygnału gwizdka. Trójkolorowi przegrali minimalnie, bo 9:10! Objęli prowadzenie w dwóch środkowych kwartach (3:1, 3:0), ale obywatele Niderlandów rozpoczęli i skończyli pojedynek z przytupem (4:2, 5:1).

Chorwacja - Rosja

O godzinie 14.00 doszło do spotkania, na które wszyscy czekali z niecierpliwością. Podczas meczu ważyły się losy trzeciego, ostatniego zwycięzcy turnieju. Do zaszczytnego grona Czarnogóry i Grecji dołączyła Chorwacja po zaciętej walce z niesamowicie równym rywalem. W trakcie wszystkich kwart padło aż 49 bramek (25:24), o jedną gorsi byli Rosjanie. W regulaminowym czasie gry licznik wskazał 4:3, 2:4, 3:1, 4:3. Mecz rozstrzygnęły rzuty karne, a i tutaj wyłonić zwycięzcę było niezwykle trudno. Finalnie po emocjonujących rzutach (14:13) Chorwaci wygrali i wezmą udział w IO.

Czarnogóra - Grecja

Brąz został przyznany, zatem przyszedł czas, by rozdać złoty i srebrny medal turnieju. Podobnie jak dwie godziny wcześniej, spotkanie dostarczyło kibicom water polo sporą dawkę emocji. Inauguracyjna kwarta minimalnie przechyliła szalę zwycięstwa na stronę Greków (3:2). Druga przyniosła remis 3:3, a trzecia ponownie wskazała niewielką przewagę Grecji. Ostatnia kwarta podwyższyła temperaturę w Rotterdamie. Czarnogórcy pokazali swoją siłę i trafili do bramki oponentów aż czterokrotnie. Z uwagi na wysoki wynik 4:1, uplasowali się na pierwszym miejscu rozgrywek. Finalny bilans spotkania wyniósł 10:9.