Żeglarstwo - ME: srebrny medal Buksaka i Wierzbickiego

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 13.07.2018, 21:40

Żeglarstwo bywa bardzo przewrotne, o czym przekonali się nasi żeglarze. Przez całe regaty na podium znajdowała się załoga Przybytek/Kołodziński, by zakończyć je na 4. miejscu. Tymczasem załoga Buksak/Wierzbicki, która na początku nie łapała się do pierwszej dziesiątki, zdobyła srebrny medal.

W ostatnim dniu zawodów w Gdyni pogoda zlitowała się nad organizatorami i udało się rozegrać decydujące wyścigi.

W 49er w walce o medale liczyły się dwie polskie załogi: Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim i Dominik Buksak z Szymonem Wierzbickim. Mieli przed sobą do rozegrania pięć wyścigów. Przybytek z Kołodzińskim zaczęli od 7. miejsca. Potem kończyli zmagania na 13., 9. i 8. pozycji. Dzięki swojej dobrej postawie przystępowali do wyścigu medalowego na pozycji liderów. Buksak i Wierzbicki dwukrotnie uplasowali się na drugim miejscu oraz na 24. i 9. lokacie. Dawało im to trzecie miejsce przed podwójnie punktowanym wyścigiem. O wielkim pechu mogą mówić Przybytek i Kołodziński. Podczas wyścigu medalowego ich jacht uległ awarii, w efekcie czego zostali zdyskwalifikowani i przesunięci na ostatnie miejsce. "Balast" 22 punktów spowodował ich spadek na 4. miejsce. Zakończyli oni regaty z dorobkiem 82 punktów, ze stratą siedmiu do podium. Na nim znaleźli się z kolei Buksak z Wierzbickim, którzy  byli na 4. miejscu w wyścigu, a w całych regatach na drugim (74 punkty). Mistrzami Europy zostali Hiszpanie Diego Botin z Iago Marrą (69 punktów). Na najniższym stopniu stanęli aktualni mistrzowie świata Brytyjczycy Fletcher-Scott/Bithell (75 punktów).

W klasie 49erFX w w najlepszej dziesiątce znalazła się załoga Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda. W wyścigach finałowych plasowały się na 22., 2. i 6. pozycji. Z szóstego miejsca awansowały do decydującej batalii. Ta nie wyszła im najlepiej, bo zajęły 9. lokatę, i ostatecznie zakończyły zmagania również na 9. miejscu. Madeleine i Nadia Zielińskie nie zdołały zakwalifikować się do wyścigu medalowego i i ukończyły regaty na 18. lokacie (23., 22., i 11. miejsce). Po złoto sięgnęły Norweżki Naess/Ronningen. Srebro trafiło do Niemek Jurczok/Lorenz, a brąz do Brytyjek Weguelin/Ainsworth.

W klasie Nacra 17 polskie załogi rywalizowały w grupie srebrnej. Na 39. miejscu uplasowali się Tymoteusz Bendyk i Anna Światajska, a Jakub Surowiec i Katarzyna Góralska zajęli 42. pozycję. Triumfowali Włosi Tita/Banti. Srebrne medale wywalczyli Nowo Zelandczycy Jones/Saunders, a brązowe krążki zdobyli Hiszpanie  Echavarri/Pacheco.

Już niebawem, 30 lipca zaczynają się MŚ w klasach olimpijskich w Aurhus. Będzie to okazja do wywalczenie przepustek na igrzyska olimpijskie w Tokio.