EBLK: zwycięstwa Arki Gdynia i KS Basketu Bydgoszcz, niespodziewana porażka Pszczółki Lublin
Dawid Lis

• Data publikacji: 24.02.2021, 20:35

W środku tygodnia odbyły się trzy mecze w ramach 21. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. We wczorajszym meczu Politechnika Gdańska przegrała z Arką Gdynia. Natomiast w dwóch dzisiejszych spotkaniach zawodniczki KS Basket Bydgoszcz na własnym parkiecie pokonały koszykarki z Gorzowa Wielkopolskiego, a Pszczółka Lublin niespodziewanie musiała uznać wyższość rywalek z Poznania.

Do wtorkowej rywalizacji koszykarki z Gdańska przystępowały w dobrych nastrojach. W ostatnich czterech spotkaniach gospodynie wygrywały trzykrotnie. Jednak jeszcze lepsza atmosfera panowała w obozie Arki, która w tym sezonie EBLK nie zaznała jeszcze porażki.

Mecz lepiej rozpoczęły koszykarki z Gdyni, cały czas utrzymując niewielką przewagę w pierwszej kwarcie. Zawodniczki Politechniki Gdańskiej trzymały się w grze dzięki dobrej dyspozycji na atakowanej tablicy i ponowieniom akcji. W drużynie przyjezdnych na pochwały zasługiwała Marissa Kastanek (19 punktów w całym spotkaniu). Druga kwarta była już popisem koszykarek Arki. Podopiecznie Gundarsa Vetray udowodniły dlaczego są liderem tabeli. Tym razem to one były znacznie lepsze na atakowanej desce oraz imponowały grą zespołową, zaliczając dziewięć asyst w drugiej ćwiartce. Koszykarki Politechniki schodziły na przerwę przegrywając 36:47. Druga połowa była bardziej wyrównana, jednak zawodniczki z Gdyni cały czas kontrolowały wynik spotkania. Powoli powiększały swoją przewagę i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 75:91

W pierwszym środowym spotkaniu koszykarki KS Basket Bydgosz podejmowały na własnym parkiecie zespół z Gorzowa Wielkopolskiego. Mecz zapowiadał się jako starcie dwóch drużyn o podobnym potencjale. Gospodynie w ostatnich pięciu meczach wygrały zaledwie dwa razy. Natomiast koszykarki AZSu w tym czasie triumfowały trzykrotnie.

Pierwsza połowa zdecydowanie należała do gospodyń, które do szatni schodziły prowadząc 46:34. Na tak dobrą grę złożyła się wysoka skuteczność w rzutach trzypunktowych oraz częste wizyty na linii rzutów wolnych. W ekipie z Bydgoszczy najlepiej dysponowana była Cierra Brudick. Amerykanka w całym meczu uzbierała 21 punktów i 11 zbiórek. Trzecia kwarta również padła łupem zawodniczek Piotra Kulpekszy, które przed ostatnią ćwiartką mogły być spokojne o wynik spotkania. Koszykarki z Gorzowa Wielkopolskiego w czwartej części gry próbowały zniwelować straty, jednak był one już zbyt duże i mecz zakończył się zwycięstwem KS Basket Bydgoszcz 77:68.

W ostatnim meczu 21. kolejki Enea AZS Poznań mierzył się z Pszczółką Lublin. Faworytem spotkania były Lublinianki, które w lidze nie przegrały od czterech kolejek. Z kolei ekipa z Poznania w dwóch ostatnich meczach musiała uznać wyższość rywalek.

Pierwszą kwartę nieznacznie wygrały zawodniczki Pszczółki, które grały na sześćdziesięciu procentach skuteczności. Gospodynie trzymały się w grze dzięki rzutom dystansowym. Trafiły trzy trójki, natomiast zawodniczki Krzysztofa Szewczyka przez pierwsze dziesięć minut gry nie były w stanie trafić zza łuku ani razu. Drugą ćwiartkę od trzynastu punktów z rzędu rozpoczęły koszykarki z  Poznania. Na tym etapie meczu na parkiecie wyróżniała się Nina Bogicević (11 punktów w pierwszej połowie). Po dwudziestu minutach gry gospodynie niespodziewanie prowadziły 50:34, wygrywając drugą kwartę 28:11. Przerwę lepiej wykorzystały koszykarki Pszczółki i wyszły na parkiet znacznie bardziej zmotywowane. Po pięciu minutach gry traciły już tylko cztery punkty do koszykarek z Poznania. Duży wkład w odrobienie strat miała Morgan Bertsch. W końcówce trzeciej ćwiartki gospodynie otrząsnęły się i przed ostatnią kwartą prowadziły dziewięcioma punktami. Końcowe dziesięć minut rozpoczęło się od zaciętej gry. Przyjezdnym bardzo zależało na zniwelowaniu przewagi Poznanianek, jednak podopieczne Grzegorza Zielińskiego imponowały dobrą grą i nie pozwalały Lubliniankom zbliżyć się na niebezpieczny dystans punktowy. Druga połowa meczu była popisem G'Mrice Davis, która przez całe spotkanie zdobyła 23 punkty i 9 zbiórek. Ostatecznie Enea AZS Poznań pokonał Pszczółkę Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 87:72.

DGT AZS Politechnika Gdańska - VBW Arka Gdynia 75:91 (17:20, 19:27, 19:20, 20:24)

KS Basket 25 Bydgoszcz - PolskaStferaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 77:68 (25:20, 21:14, 18:15, 13:19)

Enea AZS Poznań - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 87:72 ( 22:23, 28:11, 14:21, 23:17)