Biegi narciarskie – MŚ:  bez Polaków w ćwierćfinałach sprintu
Loru Creative

Biegi narciarskie – MŚ: bez Polaków w ćwierćfinałach sprintu

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 25.02.2021, 10:35

Żaden z sześciorga reprezentantów Polski nie awansował do ćwierćfinałów sprintu klasykiem w mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Najlepsza z Biało-Czerwonych – Monika Skinder – była 31. W kwalifikacjach zwyciężyli Johanna Hagstroem i Johannes Hoesflot Klaebo.

Pierwsze medale w biegach narciarskich w Oberstdorfie zostaną przyznane w sprintach techniką klasyczną. Na starcie porannych kwalifikacji stanęło aż 112 zawodniczek i 159 zawodników, w tym sześcioro reprezentantów Polski.

W zmaganiach kobiet najszybsza była Szwedka Johanna Hagstroem, która uzyskała czas 2:39.33. Drugi czas dnia należał do broniącej tytułu Maiken Caspersen Falli (+2.37), a czołową trójkę zamknęła Finka Johanna Matintalo (+3.34). Dobrą formę potwierdziły wszystkie cztery reprezentantki Kraju Trzech Koron – Jonna Sundling i Maja Dahlqvist uplasowały się na pozycjach 4-5., a główna faworytka do złotego medalu – Linn Svahn była 8.

Start w eliminacjach nie udał się reprezentantkom Polski. Najlepsza z Biało-Czerwonych Monika Skinder zajęła pechowe 31. miejsce, czyli pierwsze nie dające awansu do ćwierćfinałów. Mistrzyni świata juniorów do Hagstroem straciła jedenaście i pół sekundy, do awansu zabrakło niespełna 0,5 sekundy. W podobnej sytuacji znalazły się m.in. Nadine Faehndrich czy Rosie Brennan, nie ma jednak co ukrywać, że taki wynik Skinder jest dużym rozczarowaniem. Izabela Marcisz i Karolina Kaleta ukończyły rywalizację na miejscach w piątej dziesiątce, a Karolinę Kukuczkę sklasyfikowano na 71. pozycji.

Kwalifikacje mężczyzn padły łupem Norwegów. Najlepszy rezultat – 3:00.08 – uzyskał obrońca tytułu Johannes Hoesflot Klaebo, który o niespełna cztery sekundy wyprzedził kolegę z reprezentacji Erika Valnesa. Kolejne lokaty dla Federico Pellegrino, Gleba Retiwycha i Haavarda Solaasa Taugboela.

Blisko awansu do ćwierćfinałów był Maciej Staręga. Polak ostatecznie został sklasyfikowany na 33. miejscu, ze stratą niespełna 14 sekund do Klaebo. Do miejsca w top 30, zabrakło 1,8 sek. Na 46. pozycji zmagania ukończył Kamil Bury (+17.45).