Skoki narciarskie - MŚ: Ema Klinec mistrzynią świata
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

• Dodał: Paweł Ukleja
  • Data publikacji: 25.02.2021, 18:41

Słowenka Ema Klinec została mistrzynią świata w skokach narciarskich na skoczni normalnej w Oberstdorfie. Srebrny medal powędrował do Norweżki Maren Lundby, a brąz do Japonki Sary Takanashi. Polki poza pierwszą trzydziestką.

Rywalizację w skokach narciarskich na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oberstdorfie rozpoczął konkurs indywidualny kobiet na skoczni HS106. Środowe kwalifikacje padły łupem Japonki Sary Takanashi, która wyprzedziła Maritę Kramer oraz Emę Klinec. Awans do konkursu wywalczyły dwie reprezentantki Polski: Kinga Rajda (nr 7) oraz Anna Twardosz (nr 8). Rekordzistką skoczni HS106 wśród kobiet była przed rozpoczęciem konkursu Sara Takanashi, która w 2016 roku skoczyła tutaj 107 metrów.

Liderką po pierwszej serii została Austriaczka Marita Kramer. 19-latka poszybowała na 109 metrów, poprawiając dotychczasowy rekord skoczni o dwa metry. Problemy przy lądowaniu skutkowały niskimi notami, co przełożyło się tylko na punkt przewagi nad drugą Słowenką Emą Klinec (105 m). Na trzecim miejscu plasowała się zwyciężczyni kwalifikacji Sara Takanashi (104 m), która do prowadzącej Kramer traciła jedynie 2,2 punktu. Szanse medalowe po pierwszej rundzie zachowała również czwarta Maren Lundby. Norweżka osiągnęła odległość 102,5 metra i do złotego medalu traciła jedynie 4,6 punktu. Większą stratę do pozycji medalowych zanotowały już zawodniczki od piątego miejsca w dół. Piąta Thea Minyan Bjoerseth (99,5 m) do pozycji medalowej traciła 11,5 punktu. Pierwszą dziesiątkę uzupełniły kolejno: Nika Kriznar (95 m), Silje Opseth (93 m), Jerneja Brecl (95,5 m), Daniela Iraschko-Stolz (95,5 m) oraz Yuki Ito (93,5 m). Niestety awansu do drugiej serii nie wywalczyły reprezentantki Polski. Kinga Rajda, po skoku na 69,5 metra zajęła przedostatnią, 38. pozycję. Anna Twardosz po problemach w fazie lotu i przy lądowaniu zakończyła rywalizację na 33 pozycji skacząc 83 metry.

Druga seria przyniosła przetasowania w czołówce. Mistrzynią świata po skoku na odległość 100,5 metra została Słowenka Ema Klinec. Prowadząca po pierwszej serii Marita Kramer zepsuła skok lądując na 98 metrze. Dodatkowe problemy z lądowanie zaważyły na tym, że Austriaczka skończyła konkurs poza podium - na czwartym miejscu. Srebrny medal przypadł w udziale czwartej po pierwszej serii Maren Lundby. Norweżka w serii finałowej oddała skok na odległość 99,5 metra. Brązowy medal powędrował do Japonki Sary Takanashi, która w finałowej rundzie lądowała na 100 metrze. Piąte miejsce zajęła Nika Kriznar. Pozostałe miejsca w dziesiątce zajęły: Silje Opseth, Thea Minyan Bjoerseth, Daniela Iraschko-Stolz, Jerneja Brecl oraz Katharina Althaus.