Liga Europy: Slavia wyeliminowała Leicester!
Pottercomuneo / Wikimedia Commons

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 25.02.2021, 23:35

W rewanżowym starciu 1/16 finału Ligi Europy Leicester City podejmowało Slavię Praga. Po bezbramkowym remisie w pierwszym spotkaniu to angielska drużyna była faworytem meczu rozgrywanego na King Power Stadium. Skazywani na pożarcie prażanie skutecznie przeciwstawili się przeciwnikom i zwyciężyli 2:0. Zwycięstwo i awans zapewniły mistrzom Czech trafienia Lukasa Provoda i Abdallaha Simy.

Podopieczni Brendana Rodgersa mogli kapitalnie otworzyć tę konfrontację, jednak próba Marca Albrightona została zatrzymana przez golkipera Slavii Ondreja Kolara. W 19. minucie angielski zespół chciał zaskoczyć przeciwników dośrodkowaniem ze stałego fragmentu gry, ale bramkarz prażan zachował czujność w tej sytuacji i wyłapał futbolówkę po sporym zamieszaniu w polu karnym. W 29. minucie blisko szczęścia był Abdallah Sima, lecz jego uderzenie było minimalnie niecelne. W końcówce pierwszej połowy dobrą okazję do otworzenia wyniku miał Jan Kuchta, ale piłka po jego strzale przeszła tuż obok bramki strzeżonej przez Kaspera Schmeichela. Na przerwę obie ekipy schodziły przy rezultacie bezbramkowym.

Od początku drugiej części zawodnicy Slavii mocniej zaatakowali, co przyniosło bramkowy efekt. W 49. minucie czeski zespół objął prowadzenie. Po dośrodkowaniu Nicolae Stanciu futbolówka trafiła do niepilnowanego Lukasa Provoda, który mocnym strzałem z kilku metrów nie dał szans Kasperowi Schmeichelowi. Chwilę później "Lisy" mogły wyrównać, ale strzał Cengiza Undera trafił tylko w boczną siatkę. W kolejnym fragmencie miejscowi długo utrzymywali się przy piłce, lecz nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką przeciwników. W 79. minucie to podopieczni Jindricha Trpisovsky'ego wyprowadzili drugi cios. Precyzyjny strzał zza pola karnego Abdallaha Simy zaskoczył bramkarza Leicester i rozstrzygnął angielsko-czeski dwumecz. W końcówce gospodarze próbowali zdobyć bramkę kontaktową, jednak rywale bardzo mądrze utrzymywali korzystny wynik i ostatecznie zwyciężyli 2:0. Ten triumf pozwolił praskiej ekipie awansować do 1/8 finału europejskich rozgrywek. Z kolei Leicester City jest pierwszą angielską drużyną, która w obecnym sezonie już zakończyła rywalizację w Lidze Europy. W grze o puchar wciąż pozostają Arsenal, Tottenham Hotspur i Manchester United.

Leicester City - Slavia Praga 0:2 (0:0)

Bramki: 49' Provod, 79' Sima

Leicester City: Schmeichel - Amartey (61' Pereira), Soyuncu, Evans, Thomas - Under (80' Tavares), Ndidi, Choudhory (61' Barnes), Tielemans, Albrighton (61' Castagne) - Vardy.

Slavia Praga: Kolar - Bah, Zima, Kudela, Boril - Sima, Provod, Stanciu (69' Dorley), Hromada (75' Lingr), Olayinka - Kuchta (84' Masopust).

Żółte kartki: Soyuncu, Barnes - Zima, Provod, Kolar

Sędzia: Serdar Gozubuyuk

W pierwszym meczu: 0:0

Awans: Slavia Praga