Kombinacja norweska - MŚ: Riiber złotym medalistą

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 26.02.2021, 17:01

Jarl Magnus Riiber zdobył złoty medal w rywalizacji na normalnej skoczni i biegu na 10 km w rozgrywanych w Oberstdorfie mistrzostwach świata. Podium uzupełnili Ilkka Herola i Jens Luraas Oftebro. Najlepszy z Polaków Szczepan Kupczak zajął 29 miejsce.

W piątek odbyły się pierwsze zmagania kombinatorów norweskich podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie. Na początek zawodników czekała indywidualna rywalizacja na skoczni normalnej i 10-kilometrowym biegu. Na starcie wśród 57. zawodników znalazło się dwóch biało-czerwonych: Andrzej Szczechowicz i Szczepan Kupczak.

Po pierwszej części konkursu na prowadzeniu znajdował się Ryota Yamamoto (106 m). Japończyk wypracował sobie 20-sekundową przewagę nad swoim rodakiem Akito Watabe (104 m). Trzecią lokatę zajmował lider Jarl Magnus Riiber (103 m). Norweg do biegu wyruszał ze stratą 22 sekund. Sekundę do lidera Pucharu Świata tracił Johannes Lampartner (102.5 m). Pierwszą piątkę uzupełniał Kristjan Ilves (101.5 m). W czołowej dziesiątce plasowowali się dobrze biegający, niemieccy biegacze: Eric Frenzel (101 m) i Fabian Riessle (102 m). Ich strata czasowa wynosiła ledwie około 40 sekund do prowadzącego Yamamoto.  Na skoczni najlepiej z Polaków wypadł, zajmujący 25. miejsce Szczepan Kupczak (98.5 m). Z kolei Andrzej Szczechowicz (88.5 m) na półmetku był 35. Na trasę biegu ruszyli odpowiednio z półtora minutową i dwu i pół minutowymi stratami.

Wyniki po skokach

Po trzech kilometrach trójka w składzie Lampartner, Riiber, A. Watabe wyprzedzili Yamamoto. Na trzecim okrążeniu doszusowało do nich kolejnych pięciu zawodników. Wśród nich byli: najlepszy z Finów - Ilkka Herola, Frenzel, Riessle, Jens Luraas Oftebro  Lukas Greiderer. Ten ostatni nie wytrzymał tempa grupy i został za prowadzącymi.  Na kilometr przed metą zaatakował Herola. Za nim podążyli Norwegowie Riiber i Oftebro. Między tą trójką rozegrała walka o kolor medali. Na finiszu najlepszy okazał się lider Pucharu Świata. Był to dla niego trzeci złoty medal mistrzostw świata. Srebro wywalczył Fin, a brąz przypadł młodszemu z Norwegów. Czwarte miejsce przypadło Frenzelowi, a piąte Akito Watabe. Na 29 miejscu został sklasyfikowany Kupczak. Szczechowicz wbiegł na metę jako 38. Kombinatorów czeka teraz start w niedzielnej rywalizacji drużynowej.