Kombinacja norweska - MŚ: Norweżki zdominowały rywalizację
Flawia Krawczyk

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 27.02.2021, 16:06

Pierwszą w historii mistrzynią świata w kombinacji norweskiej kobiet została Gyda Westvold Hansen (Norwegia). Norweżki zajęły całe podium. Pojedynek o drugie miejsce stoczyły siostry Leinan Lund. Mocniejsza okazała się Mari, a Marte wywalczyła brąz. Polki nie startowały.

Kombinacja norweska kobiet dopiero się rozwija. W tym sezonie zainaugurowano Puchar Świata kobiet, choć odbyły się tylko zawody w Ramsau. W Oberstdorfie zawodniczki miały przyjemność pierwszy raz w historii rywalizować na mistrzostwach świata.

Serię skoków zdominowały Norweżki. Kapitalnym skokiem na 107 metr popisała się Mari Leinan Lund, która na półmetku prowadziła z przewagą tylko trzech sekund nad swoją rodaczką i jedną z głównych faworytek Gydą Westvold Hansen. Aktualna mistrzyni świata juniorek uzyskała 102,5 metra. W koalicję Norweżek wdarła się Niemka Svenja Wuerth. Reprezentantka gospodarzy wylądowała metr bliżej od Westvold Hansen, co przełożyło się na stratę 24 sekund. Tyle samo traciła druga z sióstr Marte Leinan Lund, która skoczyła 101 metrów. Na piątej pozycji sklasyfikowana była Włoszka Annika Sieff po skoku na 95,5 metra. Zawiodła zwyciężczyni PŚ w Ramsau Amerykanka Tara Geraghty-Moats, lądując zaledwie na 86 metrze i zajmowała 18. miejsce ze stratą ponad dwóch minut.

Wyniki serii skoków

Zaraz po stracie biegu na 5 km Gyda Westvold Hansen wyprzedziła Mari Leinan Lund i zostawiła ją z tyłu. Liderka cały czas dyktowała mocne, równe tempo i nie dała się dogonić rywalkom, zostając historyczną, pierwszą mistrzynią świata w kombinacji norweskiej kobiet. Mari Leinan Lund została dogoniona przez swoją siostrę Marte. Kolejne zawodniczki traciły znacznie więcej, więc mieliśmy siostrzany pojedynek o drugie miejsce. Mari obroniła się na ostatnim odcinku przed Marte i sięgnęła po srebro. Marte finiszowała trzecia, a Norweżki zapełniły całe podium. Na czwartej pozycji zawody ukończyła Japonka Anju Nakamura, a piąta była Amerykanka Tara Geraghty-Moats, która przesunęła się z 18. lokaty.