Biathlon - MŚJ: zwycięstwa Francuzki i Niemca w biegach indywidualnych

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 28.02.2021, 17:05

Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Obertilliach młodzi biathloniści rywalizowali w niedzielę w biegach indywidualnych. Najlepsza w rywalizacji kobiet była Francuzka Camille Bened, a wśród panów tryumfował Phillip Lipowitz. W zmaganiach brali udział również Polacy, a najlepiej zaprezentowali się Magda Piczura i Wojciech Filip zajmując 25. lokaty.

Kwestia zwycięstwa w rywalizacji pań wyjaśniła się stosunkowo szybko. Startująca z numerem 4. Francuzka Camille Bened zaprezentowała się znakomicie na strzelnicy posyłając celnie w tarczę wszystkie 20 strzałów, a dokładając do tego bardzo dobry bieg swoim wynikiem na mecie wysoko postawiła poprzeczkę rywalkom. Jak się okazało żadna nie była w stanie jej przeskoczyć, co dało Bened złoty medal. Blisko tego była bezbłędna po trzech strzelaniach Rosjanka Anastazja Szewczenko, jednak dwa pudła podczas ostatniej wizyty na strzelnicy pozbawiły ją szans na walkę o medal i przełożyło na zajęcie 6. miejsca. Srebrny medal powędrował do Słowaczki Henriety Hotvatovej, która z jednym pudłem na mecie miała ponad minutową stratę do tryumfatorki, a brąz do Beatrice Trabucchi z Włoch. Kolejne miejsca zajęły Amy Baserga ze Szwajcarii i Paula Botet z Francji.

W zmaganiach wzięły udział cztery reprezentantki Polki. Najlepiej spisała się Magda Piczura, która z trzema pudłami zaliczonymi podczas pierwszego strzelania w stójce zajęła 25. pozycję. Po jednym niecelnym strzale podczas każdej wizycie na strzelnicy zaliczyła z kolei Daria Gembicka, która finalnie uplasowała się na 39. lokacie. Więcej należało się spodziewać po występie Joanny Jakieły, która w tym sezonie startowała już w zawodach Pucharu Świata. Szanse na dobry wynik zaprzepaściły jednak błędy na strzelnicy, a łącznie 7 pudeł przełożyło się na 45. miejsce. Tyle samo błędów zaliczyła też ostatnia z naszych reprezentantek Patrycja Stanek, która zajęła 59. pozycję.

Walka o medale w zmaganiach mężczyzn trwała do samego końca. Długo zapowiadało się na to, że z mistrzowskiego tytułu będzie się cieszył startujący z numerem 17. Słoweniec Alex Cisar. Rywalizacja o złoto nabrała jednak rumieńców pod koniec zawodów, gdy bardzo dobre rezultaty na trasie i strzelnicy notowali Niemiec Philipp Lipowitz i znany z występów w pucharze świata Francuz Emilien Claude. Ostatecznie ze złotego medalu cieszył się właśnie Niemiec, który z jednym pudłem zanotował na mecie lepszy czas od finalnie drugiego reprezentanta Słowenii. Na najniższym stopniu podium stanął Francuz, który notując pudło na ostatnim strzelaniu zaprzepaścił szansę na końcowy tryumf. Kolejne miejsca zajęli Mats Oeverby z Norwegii oraz dwóch Czechów Jonas Marecek i Mikulas Karlik.

Na austriackich trasach w biegu indywidualnym zaprezentowało się trzech Polaków. Jedynym dobrym wynikiem był rezultat Wojciecha Filipa, który notując dwa pudła na strzelnicy uplasował się na 25. lokacie z ponad 3-minutową stratą do zwycięzcy. Jego reprezentacyjni koledzy zaprezentowali się znacznie słabiej zajmując miejsca pod koniec stawki. Wojciech Janik pudłując 7-krotnie zmagania zakończył dopiero na 82. pozycji, a trzy miejsca niżej również z siedmioma niecelnymi strzałami na koncie był Kacper Gunka.

Bieg indywidualny juniorek na 12.5 km w Obertilliach:

1. Camille Bened (Francja) 35:01.4 (0)

2. Henrieta Horvatova (Słowacja) +1:25.4 (1)

3. Beatrice Trabucchi (Włochy) +1:34.3 (1)

Bieg indywidualny juniorów na 15 km w Obertilliach:

1. Philipp Lipowitz (Niemcy) 38:37.1 (1)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.