Podsumowanie lig: świetna gra polskich koszykarzy

• Data publikacji: 01.03.2021, 10:51

Europejskie ligi w koszykówce wróciły do gry po przerwie na okienko reprezentacyjne. Ze swojej gry na zagranicznych parkietach mogą być zadowoleni polscy koszykarze.

Liga hiszpańska

Niezbyt często zdarza się, aby w jednej kolejce ligi ACB wygrały wszystkie zespoły z Polakami w składzie. A do tego nasi koszykarze mieli spore udziały w wygranych swoich drużyn. Bardzo ważny mecz w kontekście awansu wygrał Retabet Bilbao Basket. Ekipa Jarosława Zyskowskiego pokonała na wyjeździe 97:74 Acunsę. Do przerwy goście prowadzili sześcioma punktami, ale po zmianie stron wyraźnie odskoczyli rywalom. Dobre spotkanie rozegrał Zyskowski, który zdobył 11 punktów. Bilbao wygrało pomimo nieobecności swojego lidera Jonathana Rouselle'a, który jest kontuzjowany. Jego rolę przejął były zawodnik Stelmetu Zielona Góra Ludde Hakanson, który trafił wszystkie pięć rzutów za trzy punkty. Dla Retabetu to piąte zwycięstwo w sezonie. Nadal jest ostatni w tabeli, ale ma tyle samo wygranych, co Acunsa, Movistar i Real Betis. Jeśli w następnej kolejce pokona ostatni z tych zespołów, to ma dużą szansę na opuszczenie strefy spadkowej.

Koszykarze Walencji wygrali w lidze ACB 12 meczów z rzędu. Do spotkania w Andorze. MoraBanc niespodziewanie pokonał euroligowego rywala 84:72. Do zwycięstwa przyczynił się Tomasz Gielo, który zdobył 16 punktów, trafiając cztery rzuty zza łuku. Aż 26 punktów dla Andory rzucił Clevin Hannah. MoraBanc walczy o play-offy chociażby z Unicają Malaga. Zespół z Andaluzji wygrał 91:77 z Movistarem Estudiantes. Adam Waczyński, podobnie jak Gielo oddał cztery celne rzuty za trzy punkty, a łącznie zdobył 15 punktów. W tej kolejce pauzował inny zespół z reprezentantami Polski - Herbalife Gran Canaria z Aleksandrem Balcerowskim i AJ Slaughterem. Dodatkowo w ekipie z Wysp Kanaryjskich pojawiły się zakażenia koronawirusem.

Liderem z bilansem 21-1 jest Real Madryt. Królewscy na czele z Walterem Tavaresem (27 punktów) pewnie wygrali 96:81 z szóstym w lidze San Pablo Burgos. Druga w tabeli jest Barcelona (19 zwycięstw i 3 porażki). W derbach Katalonii zespół Sarunasa Jasikewiciusa bez problemów pokonali 80:62 Joventut Badalona.

Liga niemiecka

Syntainics Mitteldeutscher przegrali siódmy mecz z rzędu w Bundeslidze. Zespół Michała Michalaka w tabeli zajmuje 16. miejsce tuż nad strefą spadkową. Drużyna polskiego koszykarza nie miała większych szans z ratiopharmem Ulm, z którym przegrała 73:102. Jednak Michalak po raz kolejny pokazał się z fantastycznej strony. Polak zdobył 23 punkty i jest najlepszym strzelcem ligi. W tabeli prowadzą MHP Riesen Ludwigsburg, którzy w ramach 21. kolejki pokonali 73:67 Hamburg Towers. W spotkaniu drugiej i trzeciej ekipy ligi Alba Berlin rozbiła 100:62 Crailsheim Merlins.

Wyniki meczów 21. kolejki:

ratiopharm Ulm - Syntainics Mitteldeutscher 102:73
JobStairs Giessen - medi bayreuth 97:92
Telekom Bonn - Rasta Vechta 94:89
BC Gottingen - Niners Chemnitz (przełożony)
Bayern Monachium - Oliver Wurzburg 97:76
Brose Bamberg - Fraport Skyliners 78:62
Hamburg Towers - MHP Riesen Ludwigsburg 67:73
Alba Berlin - Crailsheim Merlins 100:62
EWE Oldenburg - Lowen Brunszwik 101:89

Liga włoska

Dopełniając opis świetnych występów polskich koszykarzy, należy zwrócić uwagę na 20 punktów Michała Sokołowskiego. Polski skrzydłowy był najlepszym zawodnikiem De Longhi Treviso w wyjazdowym meczu z Acqua San Bernando Cantu. Zespół Polaka przegrał jednak z niżej notowanym rywalem mimo tego, że do przerwy prowadził. Ekipa z Cantu wygrała trzecią kwartę 23:12 i odwróciła losy meczu na swoją korzyść. Olimpia Mediolan pewnie triumfowała 98:72 z Fortitudo Bolonia i umocniła się na czele tabeli. Pięć punktów dla zespołu z Mediolanu zdobył Jakub Wojciechowski.

Olimpia Mediolan - Fortitudo Bolonia 98:72
Acqua San Bernando Cantu - De Longhi Treviso 83:76