Biathlon - MŚJ: drugi medal reprezentacji Polski!
Polski Związek Biathlonu

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 03.03.2021, 15:19

Dwa dni temu cieszyliśmy się z brązowego medalu Mistrzostw Świata Juniów zdobytego przez Jana Guńkę w sprincie juniorów młodszych. W środę ten wynik pobił jeszcze Marcin Zawół, który w biegu pościgowym wywalczył srebrny medal.

Po sprincie na dystansie 7,5 kilometra, który został rozegrany we wtorek, sytuacja wyglądała tak, że jako pierwszy do rywalizacji w biegu pościgowym wystartował Denis Irodov, podczas gdy o nieco ponad 20 sekund za nim ruszyli Włoch Fabio Piller Cottrer i Jan Guńka. Marcin Zawół startował z numerem 5, ale jego strata do lidera wynosiła tylko 37,9 sekundy, więc Polak mógł zaatakować i zrobił to w fenomenalnym stylu.

Nasz złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lozannie z 2020 roku rozpoczął rywalizację w pościgu od zanotowania karnej rundy po pierwszym strzelaniu, ale i tak dobry bieg spowodował awans na 3. lokatę. Drugie strzelanie, które było czyste, nie zmieniło sytuacji Polaka i na półmetku balansował on na granicy podium. O krążek mogliśmy się bać po trzecim strzelaniu, gdy kolejna karna runda zepchnęła Zawoła na 4. miejsce, a przewagę nad nim zyskali Szwed Oscar Andersson i Słoweniec Jasa Zidar. Ostatnie strzelanie to jednak popis polskiego juniora młodszego - strzelił bez pudła, tak samo jak Zidar, ale był dużo szybszy na trasie. Ostatecznie nad brązowym medalistą - Anderssonem zyskał 7,6 sekundy przewagi, a nad 28,1 sekundy przewagi. Zwyciężył niesamowity Denis Irodov, broniąc złotego medalu wywalczonego w sprincie.

Drugi z Polaków, broniący brązowego medalu w sprincie, czyli Jan Guńka, w czwartek się zdecydowanie nie popisał. Zanotował siedem karnych rund (2-1-2-2) i spadł ze znakomitego 3. miejsca na 9. lokatę. Pozostali Polacy spisali się dużo słabiej. Konrad Badacz był 27., a Hubert Matusik zajął 41. pozycję.

===================================================================

W środę biegi pościgowe odbyły się też w trzech innych kategoriach. Jako pierwsze na trasę wybiegły juniorki młodsze. Anna Nędza-Kubiniec zajęła 13. miejsce, notując na pierwszym i na ostatnim strzelaniu po jednym pudle, podczas gdy na drugim i trzecim Polka była bezbłędna. Dokładnie tyle samo pudeł miała Klaudia Topór, która jednak dużo słabiej pobiegła i skończyła bieg na 35. miejscu. Złoto przypadło Słowence Lenie Repinc, która z czasem 21:20,8, wyprzedzając Włoszki: Martinę Trabucchi (+14,9) oraz Lindę Zingerle (+26,0). W kategorii juniorek miejsce w pierwszej 10-tce udało się wywalczyć Joannie Jakiele. Polka, mająca już doświadczenie na arenie seniorskiej, sporo pudłowała - oprócz pierwszego bezbłędnego strzelania - zaliczyła dwa pudła na drugim i czwartym strzelaniu oraz jedno na trzecim, co dało 8. miejsce. Magdalena Piczura powtórzyła wcześniejszy wynik Anny Nędzy-Kubiniec i skończyła jako 13. (1+0+0+0), Patrycja Stanek zajęła 57. miejsce (3+2+2+1). W tym wyścigu najlepsza okazała się Szwajcarka - Amy Baserga, przed Norweżką Synne Orwen (+41,8) oraz Włoszką Rebeccą Passler (+47,5). Dzień w Obertilliach zakończył start juniorów na dystansie 12,5 kilometra. Polacy nie startowali, a medale przypadły Francuzowi Emilenowi Claude'owi, który wygrał bieg z rezultatem 32:16,5, wyprzedzając Erica Perrota (+7,7) i Michaiła Perwuszyna (+14,2).