Skoki narciarskie - MŚ: Maren Lundby mistrzynią świata na dużej skoczni!

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 03.03.2021, 18:43

Maren Lundby została mistrzynią świata w skokach narciarskich na dużej skoczni w Oberstdorfie. Ze srebrnego medalu cieszyła się Japonka Sara Takanashi, a podium dopełniła Nika Kriznar ze Słowenii. Najlepsza z Polek – Anna Twardosz rywalizację zakończyła na 24. miejscu.

Konkurs na dużej skoczni był ostatnią konkurencją dla kobiet na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oberstdorfie. Kwalifikacje do środowych zmagań zwyciężyła Marita Kramer, która była jedną z kandydatek do medalu. W środę na skoczni mogliśmy oglądać komplet naszych zawodniczek – Annę Twardosz, Kamilę Karpiel, Kingę Rajdę oraz Nicole Konderlę.

Na półmetku rywalizacji po skoku na 128 metr prowadziła Maren Lundby. Norweżka zwyciężyła również rozgrywaną przed konkursem serię próbną. Tuż za nią ze stratą 3,6 punktu uplasowała się liderka Pucharu Świata – Nika Kriznar, która skoczyła dwa metry krócej. Na trzeciej pozycji umiejscowiła się Marita Kramer, Austriaczka w pierwszej próbie wylądowała na 126,5 metrze. Tuż za podium znalazły się Sara Takanashi (126 m) i Silje Opseth (124 m), ale ich straty do podium były niewielkie. Można było się spodziewać, że cała pierwsza piątka będzie się liczyć w walce o medale. Najlepsza z naszych reprezentantek w pierwszej odsłonie – Anna Twardosz, uzyskała odległość 100,5 metra. Dziewiętnastolatka uplasowała się na 25. pozycji i tym samym awansowała do serii finałowej. Niestety ta sztuka nie udała się pozostałym Polkom. Kinga Rajda (92 m), Kamila Karpiel (91 m) i Nicole Konderla (89 m) zakończyły rywalizację kolejno na 33., 34. oraz 35. pozycji.

W serii finałowej Maren Lundby potwierdziła swoją świetną dyspozycję i zdobyła tytuł mistrzyni świata. Tym samym do srebra ze skoczni normalnej Norweżka dołożyła złoty krążek. Jej skok na 130,5 metra pozwolił jej wyprzedzić druga Sarę Takanashi o 8,7 punktu. Japonka cieszyła się ze srebra po dalekim skoku na 134 metr. Brąz przypadł Nice Kriznar, który wylądowała na 129 metrze i straciła drugie miejsce z pierwszej odsłony. Dobry skok w drugiej serii oddała nasza reprezentantka. Anna Twardosz wylądowała na 108 metrze i poprawiła swoją pozycję z pierwszej rundy o jedno „oczko”.