Ligue 1: znakomita końcówka zagwarantowała Lille triumf nad ekipą z Marsylii
Liondartois/Wikimedia Commons

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 04.03.2021, 00:30

W starciu 28. kolejki Ligue 1 piłkarze LOSC Lille gościli na Stade Pierre-Mauroy Olympique Marsylia. Drużyna Arkadiusza Milika, który rozegrał to spotkanie w pełnym wymiarze czasowym, długo przeciwstawiała się liderowi francuskiej ekstraklasy. Ostatecznie po bramkach Jonathana Davida strzelonych w samej końcówce podopieczni Christophe'a Galtiera wygrali 2:0. Dzięki temu triumfowi zespół z Lille utrzymał pierwszą pozycję w tabeli Ligue 1.

Od pierwszego gwizdka prowadzącego to spotkanie Clementa Turpina piłkarze z Lille dążyli do zdobycia premierowej bramki. Niezłe okazje do otworzenia wyniku mieli Yusuf Yazici i Zeki Celik, jednak próby tureckich zawodników zostały zneutralizowane przez defensywę gości. W 14. minucie blisko szczęścia był Renato Sanches, lecz po strzale Portugalczyka znakomitą interwencją popisał się Steve Mandanda. Na listę strzelców mógł się również wpisać Reinildo Mandava, ale uderzenie bocznego obrońcy było niecelne. W 36. minucie marsylczycy wyprowadzili jedną z nielicznych akcji ofensywnych, którą groźnym strzałem zakończył Boubacar Kamara, jednak tę próbę powstrzymał Mike Maignan. Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat bezbramkowy.

W drugiej części przewaga gospodarzy w posiadaniu piłki była bezdyskusyjna, lecz ekipie prowadzonej przez Christophe'a Galtiera wyraźnie brakowało konkretów. W 55. minucie bramce rywali zagroził Timothy Weah, ale jego strzał zatrzymał Steve Mandanda. W kolejnym fragmencie dwie szanse na rozbicie dobrze funkcjonującej obrony ekipy z Marsylii miał Jonathan David. Pierwsze uderzenie napastnika Lille było niecelne, a drugie zostało odbite przez golkipera przeciwników. Wydawało się, że mecz zakończy się wynikiem 0:0, jednak w końcówce miejscowi wrzucili wyższy bieg. Bohaterem drużyny z północy Francji był Jonathan David. W 90. minucie snajper dopadł do futbolówki odbitej przez bramkarza rywali i z najbliższej odległości umieścił ją w siatce. Chwilę później Kanadyjczyk wykorzystał sytuacyjne dogranie Jonathana Ikone i ustalił rezultat na 2:0. Dzięki tej wygranej zespół z Lille utrzymał pozycję lidera Ligue 1. Po 28 kolejkach Les Dogues otwierają ligową tabelę z przewagą dwóch punktów nad Paris Saint-Germain i trzech oczek nad Olympiquiem Lyon.

W następnym meczu ligowym piłkarze LOSC Lille zagrają na wyjeździe z AS Monaco (14 marca, 17:05). Natomiast Olympique Marsylia podejmie Stade Rennais (10 marca, 19:00). Wcześniej obie ekipy rozegrają spotkania Pucharu Francji. Drużyna z Lille zmierzy się z GFC Ajaccio (7 marca, 18:30), a podopieczni Jorge Sampaolego będą rywalizować z Perpignan Canet FC (7 marca, 21:00).

LOSC Lille - Olympique Marsylia 2:0 (0:0)
Bramki: 90' David, 90+2' David
LOSC Lille: Maignan - Celik, Botman, Fonte, Mandava - Ikone, Sanches (73' Xeka), Andre, Weah (75' Araujo) - Yazici (58' Bamba), David.

Olympique Marsylia: Mandanda - Lirola, Caleta-Car, Balerdi, Nagatomo - Kamara, Gueye, Ntcham (46' Khaoui) - Thauvin (62' Germain), Milik, Payet (87' Benedetto).

Żółta kartka: Gueye

Sędzia: Clement Turpin