Lekkoatletyka - HME: I dzień [Zapis relacji LIVE]

  • Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 04.03.2021, 20:30

Polscy lekkoatleci stają do boju podczas pierwszego dnia rywalizacji Halowych Mistrzostw Europy odbywających się w Toruniu. Dziś do rywalizacji wkracza trójka naszych reprezentantów: Klaudia Kardasz, Michał Rozmys oraz Marcin Lewandowski. Zaplanowane są sesje kwalifikacyjne do finałowych startów, aż w pięciu konkurencjach.

 

Plan dnia:

19:00 - skok wzwyż M 

19:08 - skok w dal M

19:15 - pchnięcie kulą K (Klaudia Kardasz)

19:30 - 3000 m K 

20:20 - 1500 m M (Marcin Lewandowski, Michał Rozmys, Adam Czerwiński)

Relacja na żywo

Kolejne zmagania lekkoatletów w Toruniu już od 10:00. Za dziś serdecznie dziękujemy!

Dziś również z rywalizacją w pchnięciu kulą pożegnała się Klaudia Kardasz. Polka zajęła dopiero dwunastą pozycję w eliminacjach.

Z małym "q" awansowali do finału na 1500 metrów Irlandczycy Andrew Coscoran i Paul Robinson, Węgier Istvan Szogi oraz Belg Stijn Baeten.

Dwóch Polaków w finałowym biegu na 1500 metrów. Niestety odpadł Adam Czerwiński.

Marcin Lewandowski wygrał swoją sesję! Tuż za nim finiszował Filip Sasinek z Czech. Polak zaatakował 200 metrów przed metą i zdobytego prowadzenia nie oddał do mety.

Pora na ostatni bieg na 1500 metrów z udziałem Marcina Lewandowskiego!

Bez większych zaskoczeń. Ingebrigtsen oraz Gourley z pewnym awansem do finału. Trzeci Czech Friss aktualnie czwartym z szczęśliwych przegranych.

W trzecim biegu półfinałowym faworytami są Jakob Ingebrigtsen z Norwegii oraz Brytyjczyk Neil Gourley. Warto wspomnieć, iż Norweg jest aktualnym rekordzistą Europy na tym dystansie.

Pozostały już tylko dwa biegi eliminacyjne na dystansie 1500 metrów do zakończenia pierwszego dnia Halowych Mistrzostw Europy. Wszystkie konkurencje techniczne poznały swoich finalistów.

Adam Czerwniśki bez awansu do finału. Finiszował jako trzeci, ale od tyłu. Z pewnym awansem Ignacio Fontes oraz Piers Copeland z Wielkiej Brytanii. Czas zwycięzcy to 3:38.68. Prawdopodobnie bez Filipa Ingebrigtsena w finałowym biegu.

Finałowa ósemka skoku wzwyż prezentuje się następująco: Maksim Nedasekau, Gianmarco Tamberi, Mateusz Przybylko, Dymytro Nikitin, Andrijus Glebauskas, Tobias Poyte, Thomas Carmoy oraz Daniel Jankovics.

Pora na drugi bieg na 1500 metrów z Adamem Czerwińskim. Faworytem biegu niekwestionowanie jest Hiszpan Ignacio Fontes.

Mamy ósemkę finalistów skoku wzwyż panów. Belg Thomas Carmoy w trzeciej próbie zaliczył 2,21 metra i aktualnie jest w pierwszej ósemce.

Kilka kłopotów na przedostatniej prostej, ale Michał Rozmys finiszuje na drugiej pozycji i jest pewny awansu do finału. Wygrywa Hiszpan Jesus Gomez z czasem 3:40.75. Do końca serii eliminacyjnych będzie czekał Filip Ingebrigtsen, który zajął czwartą pozycję.

W biegach na 1500 metrów pewnych awansu są dwaj pierwsi na mecie oraz czterej najszybsi z czterech sesji kwalifikacyjnych.

Siódmy zawodnik z zaliczoną wysokością 2,21 metra. Daniel Jankovics z Węgier przybliża się do finałowego startu.

O 20:20 rozpoczną się biegi eliminacyjne na dystansie 1500 metrów. W serii pierwszej zaprezentuje się Michał Rozmys, Adam Czerwiński w drugiej, a Marcin Lewandowski w czwartej.

Kolejny zawodnik przedłuża szansę awansu do finału. W drugiej próbie Andrijus Glebauskas zalicza 2,21 metra. Aktualnie szóstka panów z zaliczoną wysokością.

W drugim podejściu 2,21 metra zaliczyli już Dymytro Nikitin oraz Tobias Poyte.

W rywalizacji skoku wzwyż poprzeczka zawieszona jest na wysokości 2,21 metra. Aktualnie tylko trzech zawodników zaliczyło w pierwszej próbie. Są nimi Maksim Nedasekau, Gianmarco Tamberi oraz Mateusz Przybylko z Niemiec.

Również znamy finalistki konkursu pchnięcia kulą pań. Do szóstki z zaliczonymi próbami ponad 18,40 metra dołączyły Holenderka Schilder oraz Czeszka Cervenkova.

Zakończyły się kwalifikacje skoku w dal panów. Do finału awansowało ośmiu zawodników. Do Montlera i Tentoglu dołączyli Niemiec Entholzner, Ukrainiec Mazur, Fin Pulli, Serb Anić, Rumun Bitan oraz Brytyjczyk Fincham-Dukes.

Dodatkowa próba dla Klaudii Kardasz! Zgłoszono protest, który został przyjęty (według zawodniczki trzecie pchnięcie nie było spalone). Wynik najlepszy w konkursie - 17,81 metra, ale to i tak za mało na awans do finału.

Słowenka Maruša Mišmaš-Zrimsek wygrywa drugi bieg na 3000 metrów. Z dużym "Q" do finału awansują również Brytyjki Verity Ockenden i Amelia Quirk oraz Holenderka Jip Vastenburg.

Klaudia Kardasz spaliła trzecią próbę, a to oznacza, że w tym momencie mistrzostwa może uznać za zakończone. Brak awansu do finału pchnięcia kulą.

Szósta zawodniczka przekroczyła granicę 18,40 metra. Niemka Sara Gambetta pchnęła kulę na odległość 18,43 poprawiając swój rekord życiowy.

Amy-Eloise Markovic z Wielkiej Brytani zwyciężczynią pierwszego biegu na 3000 metrów. Z pewnym awansem do finałowego starcia Niemka Elena Burkard, Szwedka Meraf Bahta oraz Holenderka Maureen Koster.

Thobias Montler z Szwecji drugim zawodnikiem z przekroczoną odległością ośmiu metrów. Dwóch skoczków aktualnie pewnych występów w finale.

Szwedka Fanny Ross również z awansem. Rezultat uzyskany to 18,45 metra. Co raz mniej miejsc gwarantowanych finałem.

Czwarta zawodniczka przekracza granicę kwalifikacyjną. Tym razem jest nią liderka światowych tabel Auriol Dongmo z Portugalii.

Klaudia Kardasz zalicza nieudaną drugą próbę. Aktualnie Polka poza finałem.

Aliona Dubitskaya z awansem do finału. W drugim pchnięciu uzyskała wynik 18,74 metra, który jest jej nowym rekordem sezonu. Już trzy zawodniczki z pewnym finałem.

Pierwsza konkurencja biegowa na Halowych Mistrzostwach Europy rozpocznie się o 19:30. Dwanaście pań zmierzy się w pierwszej z dwóch sesji na dystansie 3000 metrów.

Pierwsza kolejka skoku w dal za nami. Tylko Grek Tentoglu z zaliczoną odległością ponad 8 metrów. Aktualnie ósmy Gabriel Bitan z Rumunii osiągnął odległość 7,51 metra.

Wysokość 2,10 metra pominęli Tihomir Ivanov, Maksim Nedasekau oraz Gianmarco Tamberi.

Z pewnym finałem również doświadczona Niemka Christina Schwanitz. Uzyskana odległość wynosi 18,86 metra.

Maria Belen Toimil zalicza 18,64 metra w pchnięciu kulą i jest pewna awansu do finału. Poprawiła tym samym swój rekord życiowy o prawie jeden metr!

Już wszyscy zawodnicy zaliczyli wysokość 2,10 metra, więc poprzeczka ląduje na 2,16.

Klaudia Kardasz w pierwszej próbie 17,57 m. Zajmuje drugą lokatę za Białorusinką Alioną Dubitksayą.

Startuje, także pierwsza konkurencja kobieca pchnięcie kulą. Na starcie jedna Polka Klaudia Kardasz. Odległość kwalifikacyjna wynosi 18,40 metra lub osiem najlepszych zawodniczek.

W skoku wzwyż poprzeczka przeniosła się w górę na wysokość 2,10 metra. Już czterech zawodników pokonało tą próbę.

Miltiadis Tentoglu obrońca tytułu z Glasgow już z awansem do finału. Rezultat uzyskany przez Greka to 8,04.

Na starcie rywalizacji skoczków wzwyż nie ma Andriya Protsenki z Ukrainy, który posiada drugi rezultat w tym sezonie na świecie. Niewątpliwymi faworytami są Gianmarco Tamberi z Włoch oraz Białorusin Maksim Nedasekau.

W tym momencie wystartowała kolejna konkurencja techniczna. W skoku w dal panów również nie mamy naszego reprezentanta. Odległość kwalifikacyjna to 8,00 metrów lub ośmiu najlepszych zawodników z sesji.

Rozpoczynamy od skromnej wysokości 2,04 metra. Tą wysokość już zaliczyli Węgier Jankovics oraz Ukrainiec Oleh Doroshchuk.

Zasady kwalifikacji do konkursu głównego są następujące. Bezpośredni awans można uzyskać zaliczając wysokość 2,28 metra lub ośmiu zawodników z najlepszymi rezultatami.

Pierwszą konkurencją mistrzostw będzie skok wzwyż panów, która rozpocznie się punkt 19:00. Na starcie brak Polaków.

Zapraszamy na relację z Halowych Mistrzostw Europy w lekkoatletyce, które odbywają się w Toruniu. Zawody rozpoczną się punkt godzina 19:00.

Mateusz Kirpsza – Poinformowani.pl

Mateusz Kirpsza

Pismak nie gardzący żadną formą sportu. Uwielbiający nie tylko aktywność fizyczną, lecz również dobrą rockową muzykę i książkę.