Kombinacja norweska: złoty medal Johannesa Lampartera
Flawia Krawczyk

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 04.03.2021, 16:20

Johannes Lamparter został mistrzem świata w rywalizacji na dużej skoczni i biegu na 10 kilometrów w Oberstdorfie. Dla debiutującego w imprezie tej rangi 19-letniego Austriaka to największy sukces w karierze. Podium uzupełnili Jarl Magnus Riiber i Akito Watabe.

W czwartek została rozegrana trzecia konkurencja kombinatorów norweskich na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie. Po indywidualnych zmaganiach na normalnej skoczni i zawodach drużynowych przyszedł czas na rywalizację na większym obiekcie. Na starcie zawodów stanęło dwóch reprezentantów Polski: Szczepan Kupczak i Andrzej Szczechowicz.

Po serii skoków wykrystalizowała się czwórka najlepszych sklasyfikowana w obrębie niewielkich różnic czasowych. Na prowadzeniu znajdował się Johannes Lamparter, który po skoku na 138 metr miał 22 sekundy przewagi nad drugim Akito Watabe (137.5 m). Piętnaście sekund za doświadczonym Japończykiem na trasę ruszał lider Pucharu Świata i złoty medalista z normalnej skoczni - Jarl Magnus Riiber (135 m). Sekundę później startował Ryota Yamamoto (131 m). Kolejni zawodnicy tracili już ponad półtorej minuty. Na wysokim jedenastym miejscu, ze stratą dwóch minut i dwóch sekund sklasyfikowany został Szczepan Kupczak (128.5 m). 35. lokatę na półmetku zajmował Andrzej Szczechowicz (108.5 m). Młody Polak wyruszał na trasę biegu nieco ponad cztery i pół minuty po Lamparterze.

Po pierwszej pętli prowadził Lamparter, przed Watabe i Riiberem. Cała trójka mieściła się w odległości pół minuty. Znacząco dystans tracił gorzej biegający Yamamoto. No ostatnie okrążenie Austriak wyruszał w bardzo komfortowej sytuacji. Jego przewaga nad Japończykiem i Norwegiem wynosiła 35 sekund. Reszta stawki traciła bardzo dużo, więc kolor medali rozstrzygnęli między sobą prowadzący. Linię metę jako pierwszy przekroczył Johannes Lamparter. Austriak został drugim po Bernardzie Gruberze indywidualnym mistrzem świata z tego kraju. Na ostatnim podbiegu Watabego prześcignął Riiber i wbiegł jako drugi. Dalsze lokaty zajęli Eric Frenzel i Fabian Riessle. Na 27. miejscu finiszował Szczepan Kupczak. Z kolei Andrzej Szczechowicz był 39. Dwuboistów czeka jeszcze start 6 marca w sprincie drużynowym.