Narciarstwo alpejskie - MŚJ: nowe gwiazdy w slalomie. Sanetra na 23. miejscu!
Anna Karczewska / PZN

• Dodał: Tytus Olszewski
  • Data publikacji: 05.03.2021, 12:15

Slalom zakończył męską część Mistrzostw Świata Juniorów w Bansko. Zawody zwyciężył główny faworyt Benjamin Ritchie. Srebrny medal trafił do Fadri Junatina, a brąz zdobył Joshua Sturm. Bartłomiej Sanetra zajął 23. miejsce, a Michał Michalik nie ukończył pierwszego przejazdu.

Ostatnią męską konkurencją podczas juniorskich mistrzostw globu był slalom. Zawody rozgrano w lodowych warunkach na wymagającej trasie, z którą w dwóch przejazdach nie poradziło sobie aż 61. alpejczyków. Głównym faworytem do zwycięstwa był wicemistrz sprzed dwóch lat Benjamin Ritchie, który w tym roku zajął 13. pozycję na Mistrzostwach Świata Seniorów w Cortinie D'ampezzo i wygrał Puchar Europy w Meiringen Hasliberg. Na trasę ruszył z numerem dwa i wykręcił czas 50.89. Niewiele później zawodnik jadący z numerem ósmym Fadri Janutin wjechał na metę z tym samym czasem, co gwarantowało  w finałowym przejeździe emocje do samego końca. 27 setnych sekundy za wspomnianą dwójka znalazł się Joel Luetolf. Mistrz w slalomie gigancie Lukas Feurstein zjechał na dziewiąte miejsce, a zwycięzca supergiganta Giovanni Franzoni nie ukończył swojego przejazdu. Los Włocha podzielił Michał Michalik, który nie zdążył dotrzeć do pierwszego międzyczasu, ponieważ wziął tyczkę między nogi. Młodszy z Polaków Bartłomiej Sanetra zajmował po pierwszym przejeździe 30. miejsce ze stratą 5,19 sekundy.

Drugi przejazd rozpoczął wyżej wspomniany reprezentant Polski, który popełnił kilka błędów, ale dzięki nieukończeniu przejazdów przez kilku zawodników awansował i skończył na 23. miejscu tracąc 8,36 sekundy do zwycięzcy. Najlepszy czas drugiego przejazdu wykręcił Joshua Sturm dzięki czemu awansował z siódmej na trzecią pozycję i zdobył brązowy medal. Największe emocje czekały kibiców podczas przejazdów dwóch liderów. Jako pierwszy na trasę wyruszył Benjamin Ritchie, który potwierdził, że jest najlepszym slalomistą w stawce i po swoim przejeździe zajął fotel lidera z drugim czasem w finałowej odsłonie. Ostatnie słowo należało do Fadriego Janutina, który jednak sukcesywnie tracił i ostatecznie skończył zawody z tytułem wicemistrza świata juniorów.

To wszystko jeżeli chodzi o rywalizację mężczyzn na tegorocznej imprezie. Mistrzami świata zostali Giovanni Franzoni (supergigant), Lukas Feurstein (slalom gigant) oraz Benjamin Ritchie (slalom), którzy dostali przepustkę na występ w finałowych zawodach Pucharu Świata w Lenzerheide (17 - 21 marca). Teraz do gry wchodzą kobiet, które 8 marca wystartują w supergigancie. Nasze reprezentantki Magdalena Łuczak oraz Patrycja Florek rozpoczną mistrzostwa od wtorkowego (9 marca) slalomu giganta.