Short Track - MŚ: Dobre występy Polek pierwszego dnia Mistrzostw Świata

• Dodał: Konrad Klusak
  • Data publikacji: 05.03.2021, 18:18

Dziś rozpoczęły się mistrzostwa świata w short tracku. Jak na razie nie było żadnych rozstrzygnięć medalowych, bowiem odbywały się jedynie ćwierćfinały i eliminacje. W tych wzięli udział również reprezentanci i reprezentantki Polski.

1500 m kobiet – ćwierćfinały

A mistrzostwa rozpoczęły ćwierćfinały w biegu na 1500 metrów kobiet. W tej konkurencji startowały dwie reprezentanki Polski - Nicole Mazur oraz Natalia Maliszewska. Mazur niestety odpadła. Polka do samego końca walczyła o znalezienie się w czołowej trójce dającej awans do półfinałów. Ostatecznie jednak swój bieg zakończyła na czwartym miejscu. Awans uzyskała za to druga z naszych reprezentantek. W prawdzie Maliszewska przez kolizję przekroczyła linię mety jako ostatnia. Sędziowie zdecydowali się jednak zdyskwalifikować Corrine Stoddard i zdecydowali, że w jej miejsce wystąpi nasza reprezentantka. Najlepszy czas w ćwierćfinałach zdobyła Rosjanka, Sofia Proswirnowa. Swoje biegi zwyciężyły także Hanne Desmet, Petra Jaszapati, Suzanne Schulting, Aurelie Monvoisin oraz Arianna Fontana. Finałowe pojedynki w tej konkurencji zaplanowane zostały na jutro.

2. Martina Valcepina (ITA) 2:35.360 (Q)
3. Madina Zanbusinowa (RUS) 2:35.856 (Q)
4. Alica Porubska (SVK) 2:36.653
5. Natalia Maliszewska (POL) 3:03.784 (ADV)
PEN. Corinne Stoddard (USA)

500 m kobiet – eliminacje

Kilka chwil później rozpoczęły się już rundy kwalifikacyjne na 500 metrów. Tam ponownie wystartowały Nicole Mazur i Natalia Maliszewska. Mazur otwarła zmagania w tej konkurencji i z pewnością może być ze swojego wyniku zadowolona. Polka uzyskała awans do dalszej rundy zajmując w swoim biegu drugą lokatę. Do dalszej części rywalizacji awansowała także Natalia Maliszewska, która swój bieg wygrała osiągając czas 43,495 co było trzecim wynikiem w całych eliminacjach. Najlepszy czas osiągnęła Suzanne Schulting. Poza nią i Polką swoje wyścigi wygrały Arianna Fontana, Selma Poutsma oraz Xandra Velzeboer

1000 m kobiet – eliminacje

Ostatnią konkurencją, w jakiej mierzyły się panie były biegi na 1000 metrów. Ponownie reprezentowały nas te same zawodniczki i obie awansowały do dalszej rywalizacji. Nicole Mazur w swoim biegu zajęła drugą lokatę, a Natalia Maliszewska zwyciężyła ponownie osiągając trzeci czas całych eliminacji. Najlepszy czas osiągnęła Suzane Schulting. Swoje biegi wygrały również Courtney Sarult, Ekatarina Efremenkowa, Hanne Desmet oraz Tifany Huot Marchand.

WYŚCIG 1:
1. Tifany Huot Marchand (FRA) 1:33.931 (Q)
2. Nicole Mazur (POL) 1:35.140 (Q)
3. Petra Vankova (CZE) 1:36.872 (ADV)
PEN. Kristen Santos (USA) PEN
PEN. Tineke den DULK (BEL) PEN

WYŚCIG 2:
1. Natalia Maliszewska (POL) 1:33.093 (Q)
2. Selma Poutsma (NED) 1:33.235 (Q)
3. Katrin Manoilova (BUL) 1:34.846 (q)
4. Petra Jasic (SRB) 1:47.774
PEN. Corinne Stoddard (USA) PEN

------

1500 m mężczyzn – ćwierćfinały

Panowie swoją rywalizację rozpoczęli o 14:20. Plan dnia dla mężczyzn był identyczny jak dla pań. Zaczęto od biegu na 1500 metrów, później 500, a na koniec 1000. Wśród panów jedynie Michał Niewiński reprezentował Polskę. Polak nie awansował do dalszej rywalizacji, choć bardzo długo utrzymywał się na pierwszej pozycji. Nie wystarczyło mu jednak sił na cały bieg przez co z okrążenia na okrążenie był coraz wolniejszy i zakończył swój bieg na czwartym miejscu.

WYNIKI:

WYŚCIG 7:
1. Adil Galiakemetow (KAZ) 2:22.407 (Q)
2. Semen Elistratow (RSU) 2:22.581 (Q)
3. Christoph Schubert (GER) 2:22.759 (q)
4. Michał Niewiński (POL) 2:23.291
5. Tunay Simsek (TUR) 2:23.882
6. Marcin Buksar (SVK) 2:30.354
7. Valentino Pintar Senica (SLO) 2:54.348

500 m mężyczyzn - eliminacje

Nie powiodło się Polakowi również w rywalizacji na najkrótszym możliwym dystansie. Niewiński zajął w prawdzie trzecie miejsce, ale praktycznie cały bieg był ostatni. Rywalizacji nie ukończył jednak Litwin Roberts Kruzbergs, a Oleh Handei został zdyskwalifikowany. Bieg z Polakiem wygrał Charles Hamelin, który okazał się być najszybszy w eliminacjach. Swoje biegi zwyciężyli także Denis Nikisha, Dylan Hoogerwerf, Shaolin Sandor Liu, Pietro Sighel, Semen Elistratov, Konstantin Ivliev, Itzhak de Laat oraz Sjinkie Knegt.