Lekkoatletyka - HME: dwa medale dla Polski, fenomenalna Święty-Ersetic

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 05.03.2021, 22:26

Srebro Marcina Lewandowskiego po zawirowaniach wynikowych, srebro Michała Haratyka w pchnięciu kulą, a w końcu fenomenalny dzień Justyny Święty-Ersetic, która awansowała do finału na dystansie 400 metrów - to najważniejsze z polskiego punktu widzenia wydarzenia 2. dnia zawodów w Toruniu.

Po pierwszych finałach Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu mamy dwa medale. Jako pierwszy ze srebrnego krążka mógł się cieszyć Michał Haratyk, który przegrał rywalizację tylko z Czechem – Tomasem Stankiem. Chwilę później po srebro pobiegł też Marcin Lewandowski. Po biegu miało dojść do dyskwalifikacji Jakoba Ingebrigtsena za przekroczenie toru w początkowej fazie biegu, jednak protest Norwegów poskutkował. Fenomenalny zawodnik ze Skandynawii powrócił jako złoty medalista, a nasz średniodystansowiec musiał zadowolić się srebrnym krążkiem. O tych startach Polaków więcej TUTAJTUTAJ.

Przez cały dzień trwała rywalizacja pięcioboistek. Która kolejno obejmowała starty na 60 metrów przez płotki, skok wzwyż, skok w dal, pchnięcie kulą oraz bieg na 800 metrów. W stawce rywalizowały dwie młode Polki – Paulina Ligiarska i Adrianna Sułek. Obie Polki spisały się w piątek bardzo dobrze, ale to Ligiarska uplasowała się wyżej – na 5. miejscu, podczas gdy Sułek była 7. W rozpoczynającym rywalizację biegu na 60 metrów przez płotki obie Polki poprawiły swoje rekordy życiowe. Sułek w swoim biegu była 5. (8,51), a za nią uplasowała się Ligiarska (8,67). Świetnie Polki spisały się też w skoku wzwyż – Ligiarska pobiła rekord życiowy (1,80) i zajęła 3. miejsce, podczas gdy Sułek była 4. z rezultatem o trzy centymetry niższym. Słabiej poszło Polkom w pchnięciu kulą, gdzie Ligiarska zaliczyła 13,59, a Sułek 12,53, co dało miejsca w drugiej części stawki. W przedostatniej konkurencji – skoku w dal – znowu ponad swoją przeciętność skoczyła Ligiarska, bijąc rekord życiowy rezultatem 6,14 (5. miejsce), podczas gdy Sułek uzyskała 5,80 i była 9. Przed ostatnią konkurencją Polki plasowały się w drugiej części stawki. W biegu na 800 metrów Paulina Ligiarska ukończyła rywalizację na 7. miejscu (2:16,88), a Sułek skończyła bieg jako ostatnia – 2:22,52. Ostatecznie, biorąc pod uwagę cały pięciobój, Ligiarska skończyła rywalizację na 7. miejscu, bijąc rekord życiowy rezultatem 4484 punkty, z kolei Adrianna Sułek była 9. – 4231. Zgodnie z przewidywaniami, wygrała Nafissatou Thiam z Belgii – 4904, przed jej rodaczką Noor Vidts – 4791 oraz Węgierką Xenią Krizsan – 4644.

W fenomenalnym stylu w piątek startowała Justyna Święty-Ersetic. Już w eliminacjach nasza liderka „Aniołków Matusińskiego” pokazała, że jest w bardzo mocnej formie – Polka wynikiem 52,06 zdecydowanie wygrała swój bieg eliminacyjny, pokonując na finiszu Brytyjkę Jessie Knight, ale to, co Polka wykonała w półfinale było po prostu niesamowite. Na początek nasza zawodniczka zaczepiła się za plecami Holenderki Lieke Klaver, a potem przycisnęła i rezultatem 51,34 nie tylko nie dała szans rywalkom, ale też pobiła rekord Polski, pewnie kwalifikując się do finału. W biegu panów takiego szczęścia nie przeżył Kajetan Duszyński, który z eliminacji awansował z 14. czasem (46,94), ale w półfinale był o krok od bezpośredniego awansu, na finiszu przegrywając 2. miejsce z Luką Janeziciem (47,25). 12. wynik ogólnej stawki nie dał Polakowi awansu do finału.

W sesji wieczornej dużą uwagę kierowaliśmy też na biegi eliminacyjne 800 metrów mężczyzn z trzema Polakami w stawce: Patrykiem Dobkiem, Adamem Kszczotem i Mateuszem Borkowskim. Ku naszej radości cała trójka bardzo spokojnie zakwalifikowała się do rywalizacji półfinałowej. Tylko Dobek – rezultatem 1:48,85 zwyciężył swój bieg, za to Kszczot (1:50,53) oraz Borkowski (1:47,78) zajęli w swoich biegach drugie miejsce. Ogółem, najlepszym z Polaków okazał się Borkowski, który eliminacje ukończył na 2. miejscu. Trzeba jednak uczciwie dodać, że dla pewniaków do awansu była to dopiero pewnego rodzaju „rozgrzewka”.

W sesji porannej zawodów odbyło się kilka konkurencji, które zostaną zakończone w kolejnych dniach zawodów w Toruniu. Dosyć ważne były dla nas eliminacje kobiet na średnich dystansach – na 1500 metrów stosunkowo niedaleko finału była Martyna Galant, która w swoim biegu uzyskała czas 4:12,08 i zajęła 4. miejsce. Słabiej poszło Klaudii Kazimierskiej (4:18,24), która w swoim starcie wygrała tylko z Belgijką Lindsey De Grande. Najlepszy czas eliminacji uzyskała Hanna Klein – 4:09,35. Dużo więcej radości przyniosły nam eliminacje 800 metrów. W drugim biegu eliminacyjnym zaprezentowała się Joanna Jóźwik i po fenomenalnym biegu zostawiła w tyle wszystkie rywalki – m.in. Selinę Rutz-Buchel. Polka swój bieg wygrała czasem 2:05,19. Równie dobre wrażenie zostawiła Anna Wielgosz – bardziej znana pod nazwiskiem Sabat. Wygrywając 5. bieg z czasem 2:02,79 Polka nie tylko zakwalifikowała się do półfinału, ale pobiła też rekord życiowy. W ślady dwóch Polek poszła też i trzecia. Angelika Cichocka co prawda nie wygrała swojej rywalizacji, ale czas 2:04,06 był identyczny jak zwyciężczyni biegu – Christiny Hering, lecz gorszy o tysięczne sekundy. Biorąc pod uwagę łączne rezultaty, najlepszy wynik kwalifikacji zaliczyła Wielgosz, 6. miejsce należało do Cichockiej, a 13. Była Joanna Jóźwik. Posiadanie trzech Polek w finale gwarantuje jednak fantastyczne emocje.

Bardzo dobrze w eliminacjach trójskoczków spisał się Adrian Świderski, który po pierwszym skoku na 16,27, drugi miał spalony, a w trzeciej próbie zaliczył 16,45 i mimo, że minimum kwalifikacyjne zostało ustalone na poziomie  16,80, to Polak z czwartym wynikiem awansował do finału. Nie było za to Polki w kwalifikacjach skoku w dal kobiet, który wygrała Szwedka Khadi Sagnia (6,78). Do finału zakwalifikowały się też inne faworytki do medali – Maryna Bekh-Romanchuk (6,66), Malaika Mihambo (6,58), czy Nastasia Mironchyk-Ivanova (6,55). Za finałem znalazły się m.in. Alina Rotaru-Kottmann z Rumunii oraz Brytyjki – Jazmin Sawyers i Abigail Irozuru.